Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
geocache GeoPaths
GeoPath name
GeoPath type What is this?HelpHelpSpecifies the type of GeoPath. If the majority of caches are arranged in a line, or form a design on the map, set Geo-sketch . If the majority of caches highlight a tourist attraction (e.g. a famous building, museum, etc.) set Touristic . If the majority of caches show off a natural feature (e.g. a mountain peak, viewpoint, etc.) set Nature . If the caches have a common theme (e.g. cathedrals, famous authors, etc.) set Thematic . If you think your GeoPath should be in another category which is not listed, contact the OC Team cog (at) opencaching.pl
% cache finds required to complete GeoPath
What is this?HelpHelpAfter logging a percentage of the caches, the user may log the GeoPath as completed
GeoPath Description

Start a new GeoPath
Waypoint Cache name belongs to GeoPath  
(No caches to display)
GeoPaths
Number of displayed GeoPaths: {displayedPowerTrailsCount} Display options
Name Type {statusOrPoints} Publication date Number of caches Completed


Ulicami Moich Krzyżownik

GeoPath details
Mentor (?)HelpMentorThe mentor is the person who created the GeoPath. Pawel brasia
Visibility
Completed 16 times
Scoring 315.31 Points
Number of caches 42 (0 / 0 / 0)
% cache finds required to complete GeoPath 67% ( Geocaches)
GeoPath type Touristic
Publication date 07-11-2015
Owners Pawel brasia
GeoPath's description

Tytuł geościeżki jest hołdem dla Zbigniewa Zakrzewskiego, autora książki „Ulicami mojego Poznania”. Nie potrafię tak sprawnie i barwnie pisać, ale chciałem Wam przybliżyć za pomocą skrzynek nieco historii i ciekawostek (oraz śmiesznostek) z mojej dzielnicy oraz jej najbliższych okolic.

Jak zmieniały się Krzyżowniki, możecie zobaczyć na podstawie map, na poniższym filmie:

 

 

Trochę historii:

Ślady człowieka znaleziono w okolicy już sprzed około 8 tys. lat przed naszą erą, kiedy to człowiek prowadził życie koczownicze, by osiąść się na stałe około V w p.n.e. Na najdawniejsze ślady człowieka w okolicy trafiano w pobliżu tutejszych jezior. Widocznie urodzajność gleby, jeziora pełne ryb, ptactwo i lasy pełne zwierzyny przyciągały człowieka na te tereny. Śladami tego osadnictwa są znalezione narzędzia oraz ślady ich wyrabiania. Największe odkrycia archeologiczne poczyniono przy okazji budowy linii kolejowej w końcu XIX wieku.

W Krzyżownikach na wybrzeżu odkryto osadę, o której świadczą wyroby z krzemienia (...) ponadto w innych miejscach są ślady trzech osad”.

Nad jeziorem w Krzyżownikach odkryto dwa cmentarzyska z epoki żelaza, w obu znaleziono popielnice z pokrywą oraz kości ludzkie i zwierzęce. Z późniejszych wieków także odkryto narzędzia i ułamki naczyń, co świadczy o tym iż osadnictwo istniało tutaj przez wiele wieków. Z epoki brązu pochodzi brązowy miecz typu węgierskiego. Najstarszy pisany ślad o wsi pochodzi z początku XVI wieku, kiedy to w latach 1508-1510 uznano wieś za spaloną.

Z krzyży na płaszczach Joanitów wzięła się nazwa Krzyżowniki. Wieś była własnością zakonników, najdłużej spośród okolicznych wsi, aż do 1832 roku, kiedy to komandoria zakonu została zlikwidowana przez władze pruskie.

Po wkroczeniu wojsk niemieckich w 1939 roku Krzyżowniki zmieniły nazwę na Steineck. Niemcy przyłączyli wioskę do miasta Poznania w 1940 roku, formalnie została przyłączona przez władze polskie dopiero w 1950 roku. Nazwa dzielnicy, jako kojarzona z krzyżem nie podobała się ówczesnej, komunistycznej władzy i próbowano ją w latach 50. zmienić na Smochowice (nazwa niewystępująca na żadnej z historycznych map, pojawia się w latach 60.). Niestety, to co nie udało się Niemcom, udało się komunistom i Krzyżowniki jako określenie dzielnicy słyszy się coraz rzadziej.

 (Na podstawie książki: Edward Nawrot - „Dzieje Kiekrza i okolic”, z której pochodzi cytat.)

 

Caches in this GeoPath Ulicami Moich Krzyżownik

include following caches in gpx file:


inactive
ignored
placed by you
watched
founded
Logs count in gpx file*: 5

*) - for each cache. Available only for "GPX" files OK
information
Statistics for this GeoPath Ulicami Moich Krzyżownik
Your progress on this GeoPath


0% (You found 0 from 42 Caches in the Geopath)

Show more statistics

Opinions and comments

Log your visit