Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
geocache GeoPath
Naam GeoPath
Soort GeoPath Wat is dit?HelpUitlegDe soort van de GeoPath. Vorm op kaart: Bijvoorbeeld interessante plaatsen die een bepaalde vorm op een kaart hebben. Verkennen: Bijvoorbeeld om bepaalde plaatsen in je woonplaats te laten zien. Natuur: Mooie plaatsen die met natuur te maken hebben. Thema: Bijvoorbeeld een thema over een bepaald onderwerp.
% nodig om deze GeoPath te voltooien
Wat is dit?HelpUitlegNa het vinden van een bepaalde percentage zal de het mogelijk zijn om deze GeoPath als voltooid te kunnen loggen.
Beschrijving van GeoPath

Sla nieuwe GeoPath op
Waypoint cache naam Voeg toe aan GeoPath  
(Geen caches aanwezig)
GeoPath
Aantal weergegeven GeoPaths: {displayedPowerTrailsCount} Meer opties
Naam Soort {statusOrPoints} Publicatie datum Aantal caches Voltooid


Bracia Polscy

Eigenschappen GeoPath
Hoofdeigenaar (?)HelpHoofdeigenaarHoofdeigenaar is de persoon die de GeoPath geregistreerd heeft. dzejbi
Status
Voltooid 4 keer
Score 175.61 punten
Aantal caches 25 (0 / 0 / 0)
% nodig om deze GeoPath te voltooien 80% ( Caches)
Soort GeoPath Thema
Publicatie datum 20-01-2022
Eigenaar dzejbi, palinq, gagu
Beschrijving GeoPath

 Arianie inaczej Bracia Polscy - wspólnota religijna, która wyodrębniła się w latach 1562–1565 z polskiego Kościoła Ewangelicko-Reformowanego, stanowiąca najbardziej radykalny odłam reformacji w Polsce. W 1565 r. grupa definitywnie oddzieliła się od kalwinizmu i przybrała nazwę Braci Polskich. Arianami nazywali ich wrogowie i przeciwnicy - miało to być miano złośliwe i prześmiewcze. W 1658 uchwałą sejmu polskiego zostali oskarżeni o popieranie Szwedów podczas Potopu, a następnie zobligowani do przejścia na katolicyzm lub do opuszczenia Polski. Początkowo w 2 połowie XVI wieku, między Wisłą a Pilicą szybko rozwinął się ruch kalwiński. W XVII wieku tereny dzisiejszej Kielecczyzny zdominowały idee ariańskie, W porównaniu z innymi regionami ówczesnej Rzeczpospolitej powstała tu gęsta sieć zborów ( w pewnym okresie liczba zborów przewyższała liczbę świątyń katolickich ).

 

Podstawą doktryny arian była Biblia. Kierowali się sprawiedliwością i równością społeczną, głosząc między innymi postulat zniesienia poddaństwa, pacyfizm (zamiast szabli nosili przy boku drewniany miecz), czy równość męża i żony w małżeństwie. Arianie odrzucali dogmat o Trójcy Świętej – nazywano ich antytrynitarzami. Nazwa Arianie wywodzi się od Ariusza, który żył na przełomie III i IV wieku, mieszkał w Aleksandrii. Wypracował doktrynę, która – w ramach chrześcijaństwa – odrzucała istnienie Trójcy Świętej. Argumentacja była dość logiczna: skoro Jezus Chrystus, jako Syn Boży, pewnego dnia przyszedł na świat, to znaczy, że wcześniej nie istniał, a skoro go nie było – wieczny, istniejący od zawsze jest tylko Bóg Ojciec. Doktryna o wiecznym istnieniu boskiej Trójcy Świętej jest więc niezgodna z Pismem Świętym. Jezus był dla Ariusza Synem Bożym, ale poddanym woli Boga Ojca, podobnie jak Duch Święty, który według arian był tylko wykonawcą woli Boga Ojca i Jezusa. Jest to tzw. doktryna podporządkowania (subordynacji). I do tego się sprowadzał arianizm. Doktryna Ariusza została szybko odrzucona w chrześcijaństwie. Potępił ją pierwszy w historii kościoła sobór nicejski w 319 r., zwołany przez cesarza Konstantyna I, który nie był wtedy nawet chrześcijaninem. Sobór skazał Ariusza na wygnanie. Arianizm odrodził się po tysiącu latach, w okresie reformacji, kiedy rozpowszechniło się samodzielne myślenie filozoficzno-religijne.  Nowi arianie wyodrębnili się z kalwinizmu – to w tym nurcie reformacji powróciły koncepcje Ariusza. Jednak kalwini byli trynitarystami, arianie zostali usunięci z ich grona i zwalczani. Myśli i idee braci polskich nie poszły w zapomnienie. Stały się inspiracją dla filozofów europejskiego Oświecenia w zmaganiach o kształt wolności w Europie i podwaliną Deklaracji Praw Człowieka i Obywatela. 

 Na zdjęciu zbór ariański w Ublinku

Caches in GeoPath Bracia Polscy

Voeg volgende caches toe in GPX:


niet actief
negeren
gemaakte
gevolgde
gevonden
aantal logs in het GPX bestand*: 5

*) - voor elke cache. Alleen beschikbaar voor GPX formaat. OK
Informatie:
Toon statistieken Bracia Polscy
Voortgang van deze GeoPath


0% (je hebt 0 van 25 uit deze GeoPath gevonden)

Toon meer statistieken

Opmerkingen en/of loggen

Schrijf opmerking of log