Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
geocache GeoPaths
GeoPath name
GeoPath type What is this?HelpHelpSpecifies the type of GeoPath. If the majority of caches are arranged in a line, or form a design on the map, set Geo-sketch . If the majority of caches highlight a tourist attraction (e.g. a famous building, museum, etc.) set Touristic . If the majority of caches show off a natural feature (e.g. a mountain peak, viewpoint, etc.) set Nature . If the caches have a common theme (e.g. cathedrals, famous authors, etc.) set Thematic . If you think your GeoPath should be in another category which is not listed, contact the OC Team cog (at) opencaching.pl
% cache finds required to complete GeoPath
What is this?HelpHelpAfter logging a percentage of the caches, the user may log the GeoPath as completed
GeoPath Description

Start a new GeoPath
Waypoint Cache name belongs to GeoPath  
(No caches to display)
GeoPaths
Number of displayed GeoPaths: {displayedPowerTrailsCount} Display options
Name Type {statusOrPoints} Publication date Number of caches Completed


Śladami poległych, Bieruń 28 I 1945 r.

GeoPath details
Mentor (?)HelpMentorThe mentor is the person who created the GeoPath. Anhedonia & Mania_Szukania
Visibility
Completed 8 times
Scoring 36.52 Points
Number of caches 5 (0 / 0 / 0)
% cache finds required to complete GeoPath 100% ( Geocaches)
GeoPath type Thematic
Publication date 16-08-2023
Owners Anhedonia & Mania_Szukania
GeoPath's description

Impulsem do podążenia za tą historią było napotkanie w lesie grobu nieznanego żołnierza oraz usłyszenie opowiastki o kapliczce przy skrzyżowaniu w Świerczyńcu i o powodach jej powstania. Jak się okazało te dwa oddalone od siebie o 5 km w linii prostej miejsca łączą się ze sobą. Zdobywając tę Geościeżkę podążysz wraz ze mną za tą historią. 

28 stycznia 1945 r. nacierająca od wschodu Armia Czerwona ( a konkretnie 304. Żytomierska Dywizja Strzelecka) starła się w okolicach Bierunia Starego z wycofującą się 97. Jäger-Division dowodzonej przez generała Friedricha-Carla Rabe von Pappenheima. Generał ponoć od samego Adolfa Hitlera otrzymał pozwolenie na wycofanie się/ucieczkę. W celu opóźnienia pogoni zdecydowano się na pozostawienie kilkuset żołnierzy m.in. w okopach na grobli, stworzonych rękami więźniów niemieckiego obozu  zagłady Auschwitz-Birkenau. Tutaj znajduje się też pierwszy kesz geościeżki: Bieruńska grobel - Geocaching Opencaching Polska. Krwawe walki zakończyły się zwycięstwem Rosjan, a resztki zdziesiątkowanych żołnierzy Wehrmachtu dobijano kolbami. Martwych Niemców, Czechów i Górnoślązaków pochowano w okolicach Góry Chełmeczki. Część żołnierzy została po latach zidentyfikowana, a groby ekshumowane. Kolejne kesze: Grób nieznanego żołnierza - Geocaching Opencaching Polska; Groby wojenne Bieruń - Geocaching Opencaching Polska.

Co ciekawe, wczesną wiosną 1945 r. żołnierze pochowani na Górze Chełmeczki ( Góra Chełmeczki kładka - Geocaching Opencaching Polska) zostali ekshumowani i z jakiegoś powodu truchła przeniesiono na teren starej owczarni w Świerczyńcu (Duchy świerczynieckiej owczarni - Geocaching Opencaching Polska). Od tego czasu w okolicy owczarni zaczęły dziać się niewytłumaczalne rzeczy. Konie nie chciały iść obok starej zagrody, a ludzie spotykali tam błądzące duchy a nawet gnijące kolumny niemieckich żołnierzy rozmywające się we mgle. Opowieści o tych zdarzeniach do dziś krążą wśród okolicznych mieszkańców. Zjawy podobno odeszły w niebyt po poświęceniu tego miejsca przez ówczesnego proboszcza i zbudowaniu kapliczki, która wisi na pobliskim dębie do dziś. Ponowna ekshumacja odbyła się w latach 70 XX w. jednak kolejne miejsce pochówku jest nieznane, a szczątki zmarłych żołnierzy nieodnalezione do dziś. 

 

Historia ta zmusza do zastanowienia nad losami żołnierzy, którzy pozostawieni na pewną śmierć giną w walce bądź z wycieńczenia, a  kilkunastu z nich kończy najpierw w owczarni, a później w nieznanym grobie. Jak to bywa z wojennym ścieżkami na tym terenie, w Wehrmachcie służyło wielu Górnoślązaków, przymusowo wcielanych do wojska. Wielu z nich nigdy nie wróciło w rodzinne strony, a obecnie polscy potomkowie nie znają miejsc pochówku swych ojców czy dziadków.

Więcej informacji o walkach w tych rejonach znajdziecie tutaj: https://noweinfo.pl/duchy-zolnierzy-ze-swierczynieckiej-owczarni-krwawe-starcie-armii-czerwonej-z-wehrmachtem/

Caches in this GeoPath Śladami poległych, Bieruń 28 I 1945 r.

include following caches in gpx file:


inactive
ignored
placed by you
watched
founded
Logs count in gpx file*: 5

*) - for each cache. Available only for "GPX" files OK
information
Statistics for this GeoPath Śladami poległych, Bieruń 28 I 1945 r.
Your progress on this GeoPath


0% (You found 0 from 5 Caches in the Geopath)

Show more statistics

Opinions and comments

Log your visit