Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
CHEŁM - stary mur - fragment ogrodzenia - OP9UCP
Właściciel: grafen
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > lubelskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 22-05-2024
Data utworzenia: 22-05-2024
Data opublikowania: 22-05-2024
Ostatnio zmodyfikowano: 29-05-2024
1x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 0 obserwatorów
10 odwiedzających
1 x oceniona
Oceniona jako: b.d.
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Fragment ogrodzenia przy ul. Kolejowej, to odawne ogrodzenie związane z Chełmską Ratyfikacją i Fabryka  Wódek, która działała do1939 roku, która była własnością Adolfa Daumana. Początkowo swoją działalność prowadził w różnych miejscach.Jednak zdecydował się o przeniesieniu swojej działalności do Chełma.Wybrał sobie Obłonie, należace  do gminy Krzywiczki.- obecnie ul. Kolejowa. Była to główna ulica Obłonia, którą wcielono w granicę Chełma.

Adolf  ( Abram) Dauman, urodził się 3 maja 1880 r., w Zawierciu., syn Szlomy i Salomei z domu Buchner. W 1910 r przy ul. Kolejowej 27 założył zakład specjalizujący się w  rektyfikacji spirytusu, która przeobraziła się w przemysłową gorzelnię.W 1914 r produkcja wynosiła 3 milionów litrow różnych gatunkow wódek  i 5 milionów litrow czystego spirytusu.Podczas I wojny światiowej , farbryka została zniszczona.Po wojnie odbudowano fabrykę, ktora zmieniła asortyment produkcji. Produkowano wina oraz miody pitne. Zakład ten był jedna z 3 gorzelni przemysłowych na Lubelszczyźnie.W gorzelni produkowano wódki :"Chełmianka", "Pomarańczówka", "Wiśniówka", "Angielska Gorzka". Wina "Węgierskie Deserowe", "Reneta", "Cerkiewne", wyrabiane były na bazie jabłek i jagód.Produkty gorzelni były wielokrotnie doceniane na międzynarodowych wystawach przemysłowych, np.w 1925 roku na Miedzynarodowej Wystawie Przemysłowej w Brukseli, przyznano złoty medal. W zarządzniu firmą pomagali synowie - Ignacy (Izaak- inżynier chemik, specjalista od gorzelnictwa) oraz Ludwik (Wolf - Lejba). Bracia od 1923 roku kierowali również podbnym zakładem w Żyrardowie, który funkcjonował pod nazwa: Bracia Ludwik i Ignacy Dauman Gorzelnia, Rektyfikacja, Fabryka Wódek i Likierów "Żyrardów", po II wojnie światowej zmieniono nazwę na Żyrardowskie Zakłady Przemysłu Spirytusowego "Polmos". Od 1927roku dyrektor gorzelni Ignacy Buchner zasiadał w radzie miejskiej jako przedstawiciel Zjednoczonego Klubu Żydowskiego. W 1931 roku Adolf Dauman został powołany na arbitra między władzami miasta a spółką dzierżawiącą elektrownie miejską.Należał równieżdo Towarzystwa Upiekszania Miasta.Poza majątkiem w Chełmie, posiadał, Zakład Przemysłowy w Ostrowcu Świętokrzyskim. Od 1931 roku Adolf Dauman przebywał w Warszawie a gorzelnią w Chełmie zarządzal jego syn Ignacy. Po II wojnie światowej, gorzelnia została przyjęta przez okupacyjne władze niemieckie, a po wojnie gorzelnię upaństwowiono.Rodzina Daumanów zginęła podczas wojny.Synowie Adolfa figurują jako ofiary obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, natomiast okolicznosci śmierci ojca nie są znane..

Skrzyneczka - ppjemnik laboratoryjny z magnesem. 

Powdzenia.

Zasady reaktywacji Reaktywacja jest możliwa tylko po bezpośrednim kontakcie z autorem/właścicielem skrzynki
Przeczytaj więcej o reaktywacji skrzynek TUTAJ
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
stary mur
to widzi skrzyneczka
Wpisy do logu: znaleziona 1x nieznaleziona 0x komentarz 0x Wszystkie wpisy