Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
7 Lisia Góra [Ps] - OP8JFY
Ścieżka przyrodnicza im. prof. Władysława Szafera
Właściciel: Piaps
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 207 m n.p.m.
 Województwo: Polska > podkarpackie
Typ skrzynki: Multicache
Wielkość: Normalna
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 27-09-2016
Data utworzenia: 27-09-2016
Data opublikowania: 27-09-2016
Ostatnio zmodyfikowano: 03-04-2021
17x znaleziona
1x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 1 obserwatorów
94 odwiedzających
13 x oceniona
Oceniona jako: dobra
1 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: AntyHaker
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Dostępna tylko pieszo  Potrzebne hasło do logu! 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL
 Ścieżka przyrodnicza im. prof. Władysława Szafera

Ścieżka prowadzi brzegiem Wisłoka od Starego Cmentarza do wyspy za Lisią Górą. Na terenie Starego Cmentarza stwierdzono obecność 52 gatunków ptaków natomiast spośród roślin można tu spotkać dorodne okazy bluszczu pospolitego, pióropusznika strusiego, śnieżyczkę przebiśnieg, barwinka pospolitego czy cisa pospolitego.

Pierwsza tablica i zarazem początek ścieżki znajduje się na Starym Cmentarzu przy ul. Targowej. Na całej trasie znajduje się 9 przystanków. Ponadto w rezerwacie przyrody „Lisia Góra”, który leży na ścieżce, znajduje się kilka tablic informacyjnych pokazujących główne osobliwości przyrodnicze tego rezerwatu. Przy ścieżce znajduje się wiele miejsc do odpoczynku, miejsca na grilla, plac zabaw, wypożyczalnia sprzętu wodnego.

Ścieżkę warto odwiedzać przez cały rok. Teren płaski. Jedynie sam rezerwat położony jest na wysokości 17 m nad poziomem Wisłoka, a więc tyle mamy metrów przewyższenia do pokonania.

Więcej: http://www.zielonepodkarpacie.pl/sciezki-przyrodnicze/szafera/

W granicach miasta Rzeszowa.

Leśny, utw. 1998, pow. 8,11 ha.

„Lisia Góra” została uznana za rezerwat przyrody celem „zachowania ze względów naukowych i dydaktycznych starodrzewu dębowego z licznymi sedziwymi okazami”. O unikalnych walorach tego obszaru świadczy fakt, że już wojewoda lwowski w 1934 r. w ustawie o ochronie przyrody uznał stary drzewostan na tzw. Lisiej Górze w Rzeszowie o pow. 4 ha 5184 m2 za twór przyrody podlegający nieograniczonej ochronie z uwagi na wartość przyrodniczo-naukową, zdrowotną i estetyczną tego lasu. Jest on osobliwością przyrodniczą, gdyż tworzy wyspę lasu dębowego wyeksponowaną w krajobrazie miasta i najbliższej okolicy (jest to „mini Puszcza Białowieska”). Występuje tu największe skupisko dorodnych okazów dębu szypułkowego (ok. 100 sztuk) w woj. podkarpackim na tak niewielkiej powierzchni.

 

Najokazalsze z nich osiągnęły obwód 606,5 i 536 cm, a obwody dwóch grabów pospolitych – 246 i 202 cm oraz klonu polnego – 236 cm. W rezerwacie stwierdzono następujące zbiorowiska roślinne: grąd niski kokoryczowy, grąd wilgotny, łęg wiązowo-jesionowy z dwoma podzespołami, zbiorowisko komosy i szczawiu tępolistnego, zbiorowisko łąkowo-dywanowe, zespół podagrycznika i lepiężnika różowego oraz zespół rzęsy wodnej. Rosną tu trzy gatunki górskie oraz siedem objętych ochroną gatunkową. Z roślin chronionych rosną: barwinek pospolity, bluszcz pospolity, centuria pospolita, kopytnik pospolity, pierwiosnka lekarska oraz krzewy: kalina koralowa i kruszyna pospolita.

 

Fauna reprezentowana jest m.in. przez 176 gatunków ptaków. W okresie zimowym teren rezerwatu stanowi miejsce noclegowe bardzo licznych stad gawronów przylatujących z krajów skandynawskich na przezimowanie. Z płazów dość pospolicie występują: żaba trawna i moczarowa, ropucha zwyczajna, szara i zielona, rzadziej rzekotka drzewna oraz kumak nizinny. Gady reprezentują: jaszczurka zwinka i – od ostatnich trzech lat – zaskroniec zwyczajny. Do najcenniejszych owadów należy kozioróg dębosz i dyląż garbarz. Rezerwat leży w ciągu rekreacyjno-wypoczynkowym, stanowi 7. przystanek ścieżki przyrodniczej im. Wł. Szafera. Planowane jest utworzenie ścieżki przyrodniczej na terenie rezerwatu.

źródło: zielonepodkarpacie.pl

 

Skrzynka:

Aby odnaleźć finał należy iść zgodnie z mapą, którą znajdziecie na początku szlaku (to miejsce wskazują współrzędne).

Multicache polega na przejściu po kolei zgodnie z mapą szlaku, który poprowadzi nas przez Rezerwat Przyrody. Na szlaku ustawione zostały przystanki (od 1 do 11).

Za przystankami ukryte zostały wskazówki potrzebne do odnalezienia finału. Uwaga! Niektóre przystanki uległy zniszczeniu i ich nie ma. Ukryte są w mikro pojemniczkach umieszczonych zaraz za przystankami. Spoiler 2.

Idź zgodnie z mapą a na pewno odnajdziesz finał :)

Na przystankach umieszczone są ciekawe informację o tym co możemy odnaleźć w Rezerwacie. Warto przeczytać. To właśnie dlatego powstał ten multicache.

Szlak mogą przecinać powalone drzewa, lub bujne zarośla. Jednak warto przejść się i podziwiać pozostałości po Puszczy Sandomierskiej.

Odpowiedni ubiór w sezonie:

sportowe obuwie, wysokie skarpetki, długie spodnie, najlepiej koszulka z długim rękawem - a to wszystko za sprawą kleszczy. 

Uwaga!

Nie wszystkie przystanki są aktywne. Nie szukajcie ich ale pamiętajcie aby nie zboczyć ze szlaku. Wszystkich wskazówek powinno być 7, przy niektórych przystankach są dwa.

Współrzędne finałowe wskazują obszar poszukiwań

Ale, ale:

Aby wpisać się do logu potrzebne jest hasło. Spokojnie to jest bardzo proste. Wystarczy uważnie czytać informacje umieszczone na przystankach i uzupełnić poniższe zdanie:

Na rzece spotyka się ....... niemego oraz ......... krzyżówkę.

(hasło należy wpisać tak jak w zdaniu [kogo? czego?] po przecinku)

Tablica Geościeżki znajduje się w centrum Lisiej Góry tzn. przy głównej alei, w pobliżu Kawiarni Przystań

(współrzędne tablicy: N50 00.512 E21 59.407).

Warto przeczytać i dowiedzieć się czegoś nowego.

Powodzenia!

  Jeśli skończy się miejsce na wpisy w logbooku (w skrzynce) to proszę o tym poinformować mnie we wpisie do logu. Dziękuję 

Dodatkowe waypointy
Etap Symbol Typ Współrzędne Opis
Parking --- Duży parking
Parking --- Mały parking
Interesujące miejsce --- Miejsca na ognisko
Interesujące miejsce --- Boisko do siatkówki plażowej
Interesujące miejsce --- Mini golf - płatny
Interesujące miejsce --- Kawiarnia
Interesujące miejsce --- Wypożyczalnia sprzętu wodnego i Rzeszowski Klub Kajakowy
Interesujące miejsce --- Kawiarnia Przystań
Interesujące miejsce --- Cukiernia Mikołaj
Interesujące miejsce --- Miejsce na grilla
Interesujące miejsce --- Plac zabaw
Interesujące miejsce --- Tablica nr 7
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
finałowy spoiler
spoiler 2
Wpisy do logu: znaleziona 17x nieznaleziona 1x komentarz 0x Obrazki/zdjęcia 3x Wszystkie wpisy Galeria