Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Reduta Częstochowa schron nr 11 - OP8JFJ
Pozycja obronna "Częstochowa"
Eigenaar: art_noise
Deze cache maakt deel uit van GeoPath!
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 242 meter NAP
 Provincie: Polen > śląskie
Cache soort: Puzzel Cache
Grootte: Micro
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 26-09-2016
Gemaakt op: 26-09-2016
Gepubliceerd op: 26-09-2016
Laatste verandering: 05-05-2017
47x Gevonden
1x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 0 Volgers
112 x Bekeken
44 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
16 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: [ocenzurowano_1], [ocenzurowano_2], atena.pl, bamba, dzejbi, hobbbysta, jemiolka, Kobex, Maleska, mziolko, Nannette, Oni_no_Pejot, rubin, Urbex Bamber, vejo, yurras
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Accessible for disabled  Bike  Take something to write  Monumental place  Wachtwoord nodig om te loggen! 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

REDUTA CZĘSTOCHOWA
Pozycja częstochowska w planach sztabowców zajmowała poczesne miejsce. Marszałek Rydz-Śmigły, nie zważając na realia zakładał, że odcinek ten ma powstrzymać siły wroga na 2 - 3 tygodnie, do momentu podciągnięcia odwodowej Armii "Prusy".
Faktem jest, że był to newralgiczny punkt znajdujący się na styku dwóch związków taktycznych: Armii "Kraków" i Armii "Łódź". Nic więc dziwnego, że na całym odcinku zaplanowano budowę ok. 60 obiektów. Miały to być polowe schrony piechoty wkomponowane w sieć umocnień ziemnych. Jednakże do budowy schronów przystąpiono dopiero w lipcu 1939 roku, nie było więc szans na zrealizowanie całego przedsięwzięcia. Ile "urbanów" ostatecznie wybudowano nie jest do końca pewne. We wspomnieniach uczestników walk pojawia się ich 19, a do niedawna sądzono, że zachowało się jedynie 11. Jednakże badania terenowe przeprowadzone w 2007 roku przez miłośników fortyfikacji zrzeszonych w Grupie Operacyjnej "Bielsko" ujawniły 12-sty dotąd nie opisany obiekt.

Niezależnie od wyimaginowanych planów GISZ pozycja miała ubezpieczać silny garnizon znajdujący się w Częstochowie. To tutaj mieścił się sztab 7 Dywizji Piechoty dowodzonej przez gen. Janusza Gąsiorowskiego oraz jej kadrowy 27 pułk piechoty pod dowództwem ppłk. Bronisława Panka. Ponadto w mieście stacjonował 7 pułk artylerii lekkiej ppłk. Mieczysława Huberta oraz I pluton lotnictwa rozpoznawczego 26 eskadry 2 pułku lotnictwa por. obs. Leona Wincentego Wrzeszcza rozlokowany na lotnisku polowym Zarębice-Przyrów.

Więcej w temacie: http://www.armiakrakow.fortyfikacje.pl/czwa/gl_czestochowa.html


SCHRON
Kolejny schron do ognia dwubocznego, wybudowany na planie trapezu. Uzyskał wzmocnioną konstrukcję, stawiającą go wśród obiektów wykonanych w klasie odporności "C". Zachowany w stosunkowo dobrym stanie, chociaż i tu wyraźnie widać, że niedoróbki starano się przymaskować tynkiem. Schron znajduje się na terenie prywatnymi jego zwiedzanie jest możliwe tylko po wcześniejszej zgodzie właściciela.

Źródło: http://www.fortyfikacja.pl/?a=czestochowa


Schemat schronu. Źródło: http://www.armiakrakow.fortyfikacje.pl/czwa/sch_9_czwa.htm


KESZ
Schron totalnie niedostępny, wszystko dookoła ogrodzone - prywatne posesje. Twoją rolą jest wyznaczyć kordy środka dachu tego schronu. Kordy dostępne na różnych stronach www są czasami błędne, więc lepiej wyznacz je sam.


Kordy schronu zapisz w postaci:
A.B.C
D.E.F

Kordy gdzie umieszczony jest kesz:
A.B-1.C-49
D.E.F+68

Kesz mikro w maskowaniu po prawej stronie.

Po wpisie do logbooka należy udać się po hasło. W pobliżu skrzynki na obiekcie sakralnym znajdziecie tablicę poświęconą bohaterowi kampanii wrześniowej. Tablica jest oryginalna bo zwykle bohaterów przedstawia się (nomen omen) śmiertelnie poważnie. A tutaj nie - tutaj bohater ma zawadiacką minę jakby właśnie panienkę podrywał;)Z tablicy spiszcie drugi wyraz - to jest hasło do zalogowania kesza.

Powodzenia!

 

 

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
schron 11. Źródło: fortyfikacja.pl
schron 11. Źródło: fortyfikacja.pl
Logs: Gevonden 47x Niet gevonden 1x Opmerking 0x Alle logs