Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Ol.in exclusive - OP8E96
Łódź dla Otwocka
Właściciel: Efedryna
Założyciel: Plebek
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 103 m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 06-02-2016
Data utworzenia: 05-02-2016
Data opublikowania: 06-02-2016
Ostatnio zmodyfikowano: 08-02-2016
62x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 5 obserwatorów
124 odwiedzających
39 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Zakład Letniskowy dla Dzieci, zwany Olinem, rozpoczął swoją działalność prawdopodobnie latem 1926 roku. Ufundowany został przez Magistrat Miasta Stołecznego Warszawy z pomocą organizacji społecznych. Jedną z nich było Towarzystwo Społecznej Pomocy Opieka, którego przewodniczącą była Aleksandra Piłsudska – Ola, stąd nazwa Olin. Współzałożycielami ośrodka byli: Bronisława Dłuska (1865-1939) – polska lekarka, starsza siostra Marii Skłodowskiej-Curie, pierwsza dyrektor Instytutu Radowego oraz Jan Koszczyc Witkiewicz, właściwie Jan Witkiewicz, Koszczyc to pseudonim (1881-1958) – polski architekt i konserwator zabytków, bratanek Stanisława Witkiewicza, który bezpłatnie wykonał projekt budynku, na wystawie w Paryżu nagrodzony srebrnym medalem. Ośrodek powstał z myślą o dzieciach z najbiedniejszych rodzin. W głównym budynku mieściło się ich 250, pozostałe ulokowano w namiotach wojskowych.

W 1940 roku budynek rozbudowano i zmodernizowano. Dzięki podłączeniu centralnego ogrzewania mógł działać przez cały rok. Uzdrowisko miało charakter leczniczo- kondycyjno- wychowawczy. Program przewidywał zajęcia fizyczne, uczenie samodzielności, pracę dla Zakładu, troskę o indywidualny rozwój intelektualny i zajęcia praktyczne. Cezary Jellenta pisał o nim: Wielki aeroplan, rozpostarty na ziemi leśnej, a mogący pomieścić dwieście pięćdziesiąt niedokarmionej bądź niedokrwistej dziatwy naraz (…) Środek – niby pierś statku powietrznego, zakrokwiony w szczyt polski, przecina długą ławę o takim że łuku, wyrzuconą na prawo i na lewo skrzydłami; konstrukcja drewniana, której ściany oparte są na słupach z cegły.

Ośrodek funkcjonował do 1944 roku.

We wspomnieniach Aleksandra Piłsudska pisze, że w pierwszych dniach wojny spadające bomby zabiły 15 dzieci i wiele raniły.

W końcu 1945 roku Olaf Nurdwall – przewodniczący Szwedzkiego Czerwonego Krzyża, zwrócił się do władz polskich z propozycją wybudowania sanatorium i prewentorium dla dzieci chorych na gruźlicę. Otwarcie pierwszego pawilonu na 40 łóżek nastąpiło we wrześniu 1946 roku, w obecności premiera Szwecji Tage Erlandera i dr. Nurdwalla. Sanatorium wyposażono w nowoczesną aparaturę diagnostyczną i sprzęt gospodarczy. Działał żłobek, przedszkole i szkoła, której pierwszą kierowniczką była Helena Skłodowska-Szaley, druga siostra Marii Skłodowskiej-Curie.

Do 1948 roku miało wspólny zarząd polsko-szwedzki, potem przeszło pod zarząd magistratu Warszawy. Od 1951 kierownikiem Oddziału Pediatrycznego Instytutu Gruźlicy w Otwocku był repatriant, Franciszek Groër. Dzięki niemu otwarto filię Instytutu Gruźlicy i wydawano pierwsze prace naukowe na temat gruźliczego zapalenia mózgu i opon mózgowych.

W 1951 roku sanatorium otrzymało imię Juliana Marchlewskiego.

W 1992 roku sanatorium przeniesiono do obiektu na ul. G. Narutowicza.

Budynek Olinu spłonął 16 sierpnia 2008 roku. (źródło)

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Widok z kesza.