Pelplin jest miastem słynącym z Dawnego Opactwa Cysterskiego.
Przy okazji wizyty w mieście, zwiedzania Bazyliki Katedralnej, czy Muzeum Diecezjalnego
warto zgłębić legendę o wyborze tego miejsca przez cystersów...
Oto opowieść...
W połowie XIII wieku cystersi pojawili się na terenach Pomorza Gdańskiego. Początkowo założyli oni konwent w Pogódkach.
Nie za długo gościli zakonnicy na ziemi starogardzkiej, gdyż otrzymali w 1274 roku od księcia pomorskiego ziemię między rzekami Wierzycą, Jonką i Węgiermucą.
Wśród tych ziem znajdowała się wieś nazywana wówczas Polplin.
Według starej legendy miejsce pod budowę klasztoru wskazał osioł wypuszczony na łaskę losu z Pogódek w dół rzeki Wierzycy. Ponoć dotarł tutaj, ryknął i w swej oślej upartości nie zamierzał iść dalej.
Ile w tym prawdy? Nie wiadomo.
Pewne jest jednak to, że „szarym mnichom” spodobał się leżący w dolinie Wierzycy Pelplin, gdyż wznieśli opactwo i pozostali tu na długie lata.
„Bonum est nos hic esse” czyli „Dobrze jest nam tu być” miał powiedzieć brat Werner, pierwszy Opat pelpliński. I dziś znajdziemy te słowa nad jednym z wejść do bazyliki katedralnej.
Geocache:
Koordynaty wskazują na dawny "dom bramy" Opactwa Cysterskiego. Ponoć Opat Werner zostawił tu swoją sakiewkę, w której do dziś skarb się znajduje, a w nim również kajet z tajnymi zapiskami.
Ale, ale... Skrzynka jest nietypowa, więc przed Tobą NIETYPOWE ZADANIE. Rozejrzyj się i zauważ jak pięknie zmienia się Pelplin. Te zmiany to również małe utrudnienie. Musisz odnaleźć Centrum Informacji Turystycznej. Ono się przemieszcza z miejsca na miejsce - dziś jest tu, jutro gdzie indziej (remonty). Niemniej zawsze tabliczka ze strzałką Cię tam doprowadzi.
Trafiają mugole, więc dla keszera nie powinno być żadnego problemu.
Skrzynka dostępna w określonych godzinach: od poniedziałku do niedzieli, z wyłączeniem niektórych świąt.
- Sezon letni (1 kwietnia - 31 października) poniedziałek - niedziela w godz. 9.00-18.00
- Sezon zimowy (1 listopada - 31 marca) poniedziałek - niedziela w godz. 9.00-17.00
Przed wyjazdem można zadzwonić, ot na wszelki wypadek, by upewnić się co do otwarcia "instytucji" sprawującej pieczę nad keszem: 58 536 19 49
GEObrelok
- Całkowity dystans: 462 km