Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Ruiny zamku w Iłży - OP8AJZ
Founder: Robcon
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 184 m. ASL.
 Region: Poland > mazowieckie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Ready for Search
Date hidden: 03-07-2015
Date created: 08-07-2015
Date published: 08-07-2015
Last modification: 18-05-2017
58x Found
7x Not found
2 notes
watchers 3 watchers
148 visitors
43 x rated
Rated as: Excellent
6 x recommended
This cache is recommended by: kramek23, Majonez299, parlando, Robcon, vilkolak, ygrek
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Dangerous Cache  Torch needed  Monumental place  Access only by walk 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

 

 

Podczas rajdu po zamkach, z vilkolakiem zgodnie stwierdziliśmy, że trzeba pozakładać kesze tam gdzie ich nie ma, a być powinny. I tak kesz wylądował i w tym miejscu! :) Skrzyneczki szukaj POD współrzędnymi :)

 

zamek w Iłży w r. 1655. Rysunek wzięty ze współczesnego dzieła Puffendorfa

 

Rys historyczny. Fazy budowy i rozbudowy.

W świetle najnowszych badań archeologicznych potwierdzono fakt, że pierwsza XIII w. siedziba biskupów krakowskich w Iłży znajdowała się na terenie starego miasta położonego w odległości 2 km na północ od dzisiejszego. Miasto to lokowane było na prawie niemieckim przed 1260 r.

Ta pierwotna siedziba uległa zniszczeniu prawdopodobnie w wyniku najazdów tatarskich w 1240 lub 1241 i 1260 roku. Prawdopodobnie owe zniszczenia stały się przyczyną przeniesienia lokacji miasta w obecne miejsce na przełomie XIII/XIV w Jan Długosz przypisuje wzniesienie murowanego zamku biskupowi Janowi Grotowi w latach 1326 – 47.W materiale archeologicznym brak potwierdzenia istnienia w tym miejscu wcześniej zamku drewnianego. Stwierdzono natomiast, że zamek postawiono bezpośrednio na pierwotnym podłożu.

Około 30 lat później zamek został rozbudowany przez następnego biskupa Floriana z Mokrska. Jemu też przypisuje się obwarowanie miasta i zamku kamiennym murem. Zamek wzniesiono na szczycie stromego, naturalnego wzgórza dominującego nad miastem. Niewątpliwie, co udowodniły dodatkowo przeprowadzone badania archeologiczno – architektoniczne najstarszym elementem założenia jest kamienna, cylindryczna wieża z obwodem warownym. Wjazd do zamku znajdował się od strony zachodniej. Strzegła go wieża przedbramna. Dodatkowym wzmocnieniem obronności był też prawdopodobnie znajdujący się tu drewniany podnoszony most.

W kolejnej fazie rozbudowy zamku średniowiecznego ( I poł. XV w ) za biskupa Jana Konarskiego a później Filipa Padniewskiego przekształcono zamek w renesansową warownię. Rozebrano gotyckie zabudowania zastępując je regularną zabudowa widoczną na najstarszych zachowanych przekazach ikonograficznych. Około 1560 roku dotychczasowe przedzamcze otoczono murem obwodowym przekształcając je tym samym w zamek dolny (niski ).Od strony zachodniej wzdłuż wzniesionych w XV w. filarów mostowych zbudowano mur kurtynowy z trzema bastejami. W trakcie kolejnej rozbudowy w połowie XVII wieku za biskupa Marcina Szyszkowskiego przeprowadzono prace wiążące się z umocnieniem fortyfikacji oraz zabudową podzamcza. W tym też okresie zbudowano kurtynę północna i kolejną basteję w narożniku północno – zachodnim. Na zamku dolnym ulokowano siedzibę starosty zamkowego oraz służby. Pobudowano tu stajnie oraz budynki gospodarcze. Główne jednak prace skoncentrowano na rozbudowie i upiększeniu zamku górnego. Jak widać na przekazach ikonograficznych dom duży oraz wieżę wjazdową zwieńczono attyką. Wieża główna w narożniku wschodnim przykryta została bogato rozczłonkowanym blaszanym hełmem. Główne wejście do pomieszczeń mieszkalnych zamku górnego wiodło z bramy wjazdowej na parterze zlokalizowano pomieszczenia gospodarcze i administracyjne. Funkcje reprezentacyjne przejęło piano mobile. Wnętrza były bogato dekorowane. Dekoracja objęła ściany, sufit, otwory drzwiowe i okienne, wejścia artykułowane były marmurkowanymi portalami. Nad bramą wjazdową umieszczono kaplice z oknem skierowanym w stronę miasta. Okno to umożliwiało słuchanie mszy przez mieszkańców miasta.

W 1655 roku zamek został zniszczony podczas potopu szwedzkiego. Zniszczenia te były przyczyną restauracji budowli w 1670 roku prze biskupa Andrzeja Trzebnickiego, w 1732 roku restauracji dokonał kardynał Lipski a kolejne wielkie prace remontowe przeprowadzono w 1750 roku z inicjatywy biskupa Andrzeja Załuskiego a później w 1782 roku za biskupa Kajetana Sołtyka. Tak rozbudowana rezydencja biskupów krakowskich pomimo zniszczenia dokonanego w czasie potopu szwedzkiego przetrwała do połowy XVIII wieku. Od tego czasu zamek popada w ruinę, ostatniej naprawy zamku dokonano w 1782 roku wymieniając dach na gontowy. Wykonane wówczas prace inwentaryzacyjne dóbr biskupich pokazują zamek jako zrujnowany, bez szyb, ze zniszczonymi posadzkami i bramami oraz porozbijanymi piecami kaflowymi.

W 1789 roku na mocy postanowień Sejmu Czteroletniego dobra biskupów krakowskich skonfiskowano na rzecz Skarbu Państwa. Zamkowe oficyny stopniowo wydzierżawiano użytkując tylko niewielką jego część. W 1791 roku spłonęła brama wjazdowa i siedziba starosty. Po rozbiorach zamek stał się własnością państwa austriackiego i urządzono w jego ruinach lazaret. Dzieła zniszczenia dokonał pożar który wybuchł podczas zabawy urządzonej po wyjściu wojsk austriackich. Część elementów budowli rozebrano gdyż groziły zawaleniem. Ostatni lokator opuścił zamek w 1812 roku. Od tego czasu zamek stał się miejscem pozyskiwania budulca dla miasta. Nie przeszkodził temu nawet nowy właściciel książę Tadeusz Lubomirski, który kupił zamek a następnie przekazał go na rzecz Towarzystwa Opieki Nad Zabytkami Przeszłości, które miało rozpocząć jego odbudowę. Zanim się ona rozpoczęła zamek ponownie ucierpiał podczas działań wojennych w trakcie I wojny światowej, a następnie w trakcie kampanii wrześniowej w 1939 roku. Zniszczeniu uległa wówczas przede wszystkim wieża służąca za doskonały punkt obserwacyjny. W ciągu swojej blisko 700 letniej historii zamek przeżywał wzloty i upadki. Jednak o jego pozycji świadczą ludzie, którzy tu mieszkali i przebywali. Na zamku częstymi gośćmi byli królowie polscy.

W 1410 roku po raz pierwszy na zamku gościł król Władysław Jagiełło w trakcie podróży w towarzystwie hrabiego sycylijskiego Hermana. Był tu następnie w 1411, 1420 wraz z poselstwem cesarskim, 1424 oraz 1432.W 1501 roku odwiedził Iłżę Aleksander Jagiellończyk, a 10 lat później król Zygmunt Stary wraz z dostojnikami królewskimi i magnatami. W 1607 roku 3 dni po bitwie Guzowskiej odpoczywał tu Zygmunt III.W 1637 roku na zamku w Iłży poznał król Władysław IV swoją małżonkę Cecylię Renatę. Częstymi gośćmi biskupów krakowskich byli również dostojnicy kościelni. W 1563 roku Filip Padniewski przywitał u wrót miasta nuncjusza Commendoniego. W 1573 roku przebywał tu biskup Montluc a w 1596 roku zatrzymali się tu w drodze do Warszawy kardynał Gaetano i nuncjusz Maluspino. Chętnie gościł tu też biskup Szyszkowski otaczający miasto swoim mecenatem. Do schyłku XVIII wieku zamek był też siedzibą starosty klucza dóbr iłżeckich i pełnił rolę ważnego centrum administracyjnego.

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
stary rysunek ołówkowy (XVIIIw.?) ze zbiorów archiwum diecezjalnego
Ruines de chateau d'Ilza - L.Chodźko, La Pologne historique... Paris 1835
wieża zamkowa w 1915
Robcon na tle wieży
Wejście
Miejsce ukrycia
Log entries: Found 58x Not found 7x Note 2x All entries Show deletions