Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
Bitwa Warszawska 1920 - otwarcie Geościeżki - OP8A4E
czyli 95. rocznica Cudu nad Wisłą
Właściciel: erykradek
Lista uczestników
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 92 m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Wydarzenie
Wielkość: Bez pojemnika
Status: Zarchiwizowana
Data rozpoczęcia wydarzenia: 15-08-2015
Data utworzenia: 20-06-2015
Data opublikowania: 20-06-2015
Ostatnio zmodyfikowano: 22-08-2015
21 Uczestniczyło
29 Będzie uczestniczyć
37 komentarze
watchers 10 obserwatorów
8 odwiedzających
18 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Dostępna w określonych godzinach lub płatna  Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Potrzebna latarka  Wymagany dodatkowy sprzęt  GeoHotel  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem  Benchmark - punkt geodezyjny  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Po mocnym marcowym uderzeniu Modlińskim, proponuję ciąg dalszy klimatów około militarnych i spotkanie w Święto Wojska Polskiego. 

15 sierpnia obchodzimy rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920, czyli Cudu nad Wisłą. Tuż obok Warszawy - w Ossowie - rozegrała się jedna z ważniejszych potyczek tej bitwy. Tam też znajduje się Samorządowa Instytucja Kultury "Park Kulturowy - Ossów - Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 roku" zajmująca się zagadnieniem Bitwy 1920 i Boju pod Ossowem. Porozumiałem się z władzami Instytucji i nasze wydarzenie będzie wpisane w obchody 95. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Tu gorące pozdrowienia i podziękowania dla Kuriera, który był impulsem do działania w tym kierunku.

Przy współpracy i pod patronatem władz Instytucji, powstaje nowa Geościeżka wskazująca miejsca, postacie i przełomowe wydarzenia Bitwy Warszawskiej 1920 r.

A tu spot wprowadzający w tematykę spotkania.

 konie

PLAN SPOTKANIA:

- Godz. 9.00 rozpoczęcie eventu  pod podanymi kordami.

W multimedialnym Centrum Informacji Turystyczno Historycznej wysłuchamy krótkiej prelekcji na temat Cudu nad Wisłą oraz obejrzymy film pt. „Zwycięstwo 1920”, który wprowadzi nas w problematykę wojny polsko-bolszewickiej, Bitwy Warszawskiej i Boju pod Ossowem. Dla każdego uczestnika specjalny - imienny - certyfikat:)Jeśli kogoś nie będzie na porannej części, proszę liczyć się z tym, że nie dostanie certyfikatu.


- Po części muzealno-filmowej nastąpi otwarcie Geościeżki i ruszamy w teren :) 

Geościeżka wymknęła mi się spod kontroli i narobiło się keszy więcej niż planowałem:)Można już zobaczyć trochę więcej info. Szczegóły skrzynek będą dostępne 15.08. Z powodu warunków atmosferycznych nie trzeba mieć woderów - tam gdzie miała być woda, jest sucho. Przyda się za to wspomniana butelka i dodatkowo mały śrubokręt płaski. Proszę też o zainstalowanie tej aplikacji.

UWAGA!!! Geościeżka rozciąga się na przestrzeni kilkunastu kilometrów ze względu na Odznakę PTTK o czym więcej info poniżej.

Będzie możliwość bezpłatnego wypożyczenia roweru (potrzebny dowód tożsamości). Proszę o informację w logu/komentarzu/mailu/smsie jeśli chcesz skorzystać z wypożyczalni. Zarezerwowałem 10 rowerów. Informacja odpowiednio wcześniej da mi szansę zarezerwować większą ilość w razie potrzeby.

 

- Ok. 19.00 ognisko - prowiant i napoje we własnym zakresie. W dodatkowym waypoince podaję miejsce, gdzie będzie ognisko i pole namiotowe. Będziemy mieli dostęp do wody i prądu. Będzie możliwość skorzystania z toalety i prysznica - warunki polowe.

Istnieje możliwość noclegu z piątku na sobotę (info na priv).

Spod kordów spotkania (CITH) do pola namiotowo-ogniskowego będą prowadziły znaki, więc nie będzie problemu z trafieniem :)

 

UWAGA!!! Koszt spotkania to 10 zł/os. W tym:

- pokaz filmu i część muzealna

- drewno i miejsce na ognisko

- pole namiotowe

- dostęp do wody i prądu

- specjalne imienne certyfikaty uczestnictwa

 

Chętni mogą skorzystać z atrakcji, które przygotowuje Ossów na ten dzień. Polecam szczególnie rekonstrukcję Bitwy o 14.00, a wieczorem koncert MROZU i pokaz sztucznych ogni. Pełny program tutaj. Tu program uroczystości w całej gminie.

 

DOJAZD

Rekomenduję dojazd komunikacją zbiorową, ze względu na problemy z parkowaniem pojazdów w pobliżu miejsca rekonstrukcji. Jeśli jednak zdecydujesz się na samochód, przyjedź wcześniej. Koło pola namiotowego będzie parking - posesja na ul. Matarewicza 80.

UWAGA!!! Na hasło "Ja na spotkanie od Pana Radka" - parkowanie gratis!

Samochodem:

Z Warszawy można dojechać na trzy sposoby:

1. Trasą Toruńską, w Markach zjazd w kierunku Zielonki i dalej do drogi 634.

2. Ulicą Radzymińską, następnie Łodygową do Ząbek i dalej drogą 634.

3. Ulicą Marsa i Żołnierską aż do ronda i w prawo w drogę 634.

Z drogi 634 należy skręcić na światłach w stronę Turowa.

Z Tłuszcza, Wołomina, Radzymina i innych miejscowości położonych na północ i wschód od Ossowa, najlepiej kierować się nie przez Turów, ale od strony Majdanu i Leśniakowizny. Z drogi 634 najlepiej będzie zjechać już w Wołominie w al. Niepodległości i na rondzie w Majdanie dojechać do Ossowa przez Leśniakowiznę.

Autobusem:

- Linia W. Autobusy startują spod Domów Centrum i jadą m. in. przez Dworzec Wileński. Należy wysiąść na przystanku Turów. Dalej czeka Cię spacer ul. Matarewicza - ok. 20/30 min.

- Linia J, która kursuje przez Kobyłkę. Należy wysiąść przy kościele i stamtąd spacerem do Ossowa.

Pociągiem:

Niedaleko Ossowa znajduje się linia wołomińska. Z Warszawy najlepiej wyruszyć z Dworca Wileńskiego. Dojechać pociągiem można na dwa sposoby:

- wysiąść na stacji Wołomin, przesiąść się do miejskiego busa kursującego przez Ossów i wysiąść na przystanku Ossów-Szkoła; tuż przy kordach.

- wysiąść na stacji Kobyłka - Ossów, skąd do miejsca zbiórki są niecałe 3 kilometry.

Schemat komunikacji w gminie Wołomin, a także rozkład jazdy prywatnych busów z Warszawy znajdziesz tu. Rozkład jazdy Kolei Mazowieckich jest tu.

 

Wrócić do Warszawy może pomóc Linia nocna N62 przystanek Turów. Tu rozkład jazdy.

 

Podczas zdobywania Geościeżki, będzie możliwość zdobycia Odznaki PTTK "Bitwa Warszawska 1920 r." Odznaka ta ustanowiona została w 1998r. przez Oddział PTTK Warszawa Praga Południe i jest Kontynuatorką Regionalnej Odznaki Pieszej i Kolarskiej „Bitwa Warszawska 1920r.” zdobywanej w latach 1990-1997. Odznaka jest jednostopniowa i można ją zdobywać po ukończeniu 8 roku życia podczas wycieczek turystycznych i krajoznawczych. Celem odznaki jest zachęcenie do odwiedzania miejsc związanych z Bitwą Warszawską stoczoną w dniach 13-25.08.1920r. zaliczanej jako 18 decydująca bitwa o losach świata oraz rozbudzenie społecznej inicjatywy w dziele ochrony i odnowy miejsc pamięci narodowej z lat walki o niepodległość Ojczyzny. Warunkiem przyznania odznaki jest zwiedzenie minimum 10 obiektów – miejsc pamięci narodowej związanej z bitwą i działaniami przyfrontowymi. Pełny regulamin odznaki pod tym linkiem.

Do zdobywania Odznaki niezbędna jest książeczka, w której opisuje się odwiedzone obiekty. Może być zrobiona przez Ciebie ze zwykłego zeszytu. W zdjęciach znajdziesz przykład wyglądu książeczki. Potwierdzeniem odwiedzenia miejsca, może być Twoje zdjęcie z odwiedzanym obiektem w tle, opis obiektu, podpis przewodnika (jeśli z takowym odbywasz wycieczkę), lub pieczątka (np. Rekonstrukcja Bitwy w Ossowie, Kościół w Kobyłce, czy Rembertowie). W książeczce musisz też umieścić regulamin odznaki (np. wydrukować i wkleić). Oczywiście zamiast książeczki wycieczek kolarskich, tytuł powinien brzmieć "Bitwa Warszawska 1920"

 

 Dodaj wydarzenie do obserwowanych i bądź na bieżąco!!!

 

żródło: www.ossów1920.pl

Dodatkowe waypointy
Symbol Typ Współrzędne Opis
Interesujące miejsce --- Pole namiotowe i miejsce, gdzie będzie ognisko
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Książeczka PTTK - strona tytułowa
Książeczka PTTK - miejsce na potwierdzenia
Książeczka PTTK - przykładowe potwierdzenia
charakterystyczne kontenery :)