Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Kościół garnizonowy św. Stanisława Biskupa - OP86CG
kiedyś Cerkiew, dzisiaj Kościół
Właściciel: metallo
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 166 m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Czas: 0:10 h    Długość trasy: b.d.
Data ukrycia: 18-12-2014
Data utworzenia: 18-12-2014
Data opublikowania: 18-12-2014
Ostatnio zmodyfikowano: 14-04-2015
56x znaleziona
3x nieznaleziona
2 komentarze
watchers 5 obserwatorów
63 odwiedzających
32 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem  Offset cache 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

W XVIII wieku wielu kupców greckich, uciekając przed prześladowaniami tureckimi znalazło schronienie w Polsce. Osiedlili się w różnych miejscowościach, m.in.: w Warszawie, Krakowie, Lublinie, Kaliszu, Piotrkowie Trybunalskim, Opatowie... Uzyskali oni zgodę władz Królestwa Polskiego do zakładania swoich świątyń w domach prywatnych, utrzymania we własnym zakresie kapłana prawosławnego i odprawiania nabożeństw w obrządku bizantyjskim. Z tego okresu, a dokładniej z 1778 roku, bierze swój początek prawosławna parafia w Opatowie, która w 1837 r., zostaje przeniesiona do Radomia. 

Począwszy od lat 70-tych XIX w., rodzi się myśl o wybudowaniu własnej, prawosławnej świątyni w Radomiu. Dopiero w 1902 roku wybudowano okazałą cerkiew p.w. św. Mikołaja w samym centrum Radomia. Świątynia posiadała trzy ołtarze i poświęcono ją w styczniu tegoż roku przez biskupa lubelskiego Hermana, sufragana warszawskiego. Na początku XX wieku, w 1901 roku, parafia prawosławna w Radomiu liczyła 2757 osób, a według danych statystycznych, zawartych w „Obzorach Radomskoj Guberni”: w całej guberni – zamieszkałych na stałe było 1907 osób, a czasowo 2287 osób.

Wybuch I wojny światowej w sposób radykalny zmienił sytuację wyznawców prawosławia w Radomiu. Liczba parafian znacznie się zmniejszyła, przestały funkcjonować wszystkie Radomskie świątynie prawosławne – gimnazjalna, pułkowa oraz sobór i już nigdy nie odprawiono w nich nabożeństw prawosławnych. 20 lipca 1915 r. do Radomia wkroczyły wojska austriacko-węgierskie. Traktując sobór prawosławny jako zdobycz wojenną, ograbiły go ze wszystkiego, co stanowiło jakąś wartość, a następnie ogołocony – przekazany został władzom miejskim.

Kościół powstał w wyniku przebudowy soboru prawosławnego. Była to budowla na planie kwadratu, z centralną wysoką kopułą i czterema kopułkami z cebulastymi hełmami. W 1918 r. przejęta przez wojsko polskie. W tym czasie planowana na siedzibę Muzeum Ziemi Radomskiej według projektu architekta K. Prokulskiego. Z inicjatywy dowództwa 72. p.p. została w latach 1925–1930 przebudowana na świątynię rzymsko-katolicką Garnizonu Radom. Repolonizacja architektury według projektów K. Prokulskiego z dostosowaniem do stylu zabudowy ul. Żeromskiego. Kościół neoklasycystyczny, z czterokolumnowym portykiem i wysoką kopułą, na wielobocznej podstawie. Przed kościołem ulokowano w 1925 r. symboliczną płytę Grobu Nieznanego Żołnierza – obecna zrekonstruowana w 1995 r.

We wnętrzu wystrój rzeźbiarski autorstwa Bolesława Zwolińskiego, radomskiego rzeźbiarza. Między innymi „Pieta”, płaskorzeźby stacji Drogi Krzyżowej, epitafium ks. Br. Wyganowskiego z popiersiem z brązu (Zakład Łopieńskich z Warszawy). Tego samego autora – rzeźby św. Stanisława i św. Wojciecha ulokowane we wnękach elewacji frontowej oraz figura NMP na szczycie tympanonu, a od strony południowe nad bramą figura Jezusa z krzyżem. Okna w części prezbiterialnej zdobią witraże figuralne wykonane w krakowskim zakładzie Żeleńskiego. W podziemiach urządzono kaplicę pw. św. Maksymiliana Kolbego.

źródła:

http://cit.radom.pl/zabytki/kosciol-garnizonowy.html

http://www.radom.cerkiew.pl/lorem-ipsum

Skrzynka:

Zwiedzanie Kościoła może być męczące. Odpocznij sobie. Usiądź na okrągłej ławce naprzeciwko głównej bramy Kościoła. Trochę po lewej będziesz miał trzy maszty, trochę po prawej – główną bramę. Jak będziesz odpoczywać, to sięgnij po kesza.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.