Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Pancerne muzeum na Golęcinie - OP84UK
czyli ciężka historia...
Właściciel: Peter Wolf
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 88 m n.p.m.
 Województwo: Polska > wielkopolskie
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Normalna
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 20-09-2014
Data utworzenia: 19-09-2014
Data opublikowania: 19-09-2014
Ostatnio zmodyfikowano: 11-10-2014
28x znaleziona
0x nieznaleziona
4 komentarze
watchers 1 obserwatorów
2 odwiedzających
27 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
20 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: AgataKK, Algida, Arishia, Armis, colin, dptak, HazelEyes, jansta, jedrzej180, kuczol, luksta, marass1111, masloo5000, miksta, Pawel brasia, piotrmichal, prjd, RochMich, RoDaJJ, ronja
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Dostępna w określonych godzinach lub płatna  Można zabrać dzieci  Szybka skrzynka  Miejsce historyczne  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Skrzynka okolicznościowa (jednodniowa jak nasze ćwiczenia), założona z okazji WIO#17 na terenie głównej atrakcji tego spotkania czyli Ekspozycji Broni Pancernej znajdującej się w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych na Poznańskim Golęcinie.

Muzeum Broni Pancernej powstało w latach 1963 - 1964. Na początku był obiekt, w którym prowadzono zajęcia ze słuchaczami z przedmiotu budowa i eksploatacja sprzętu pancernego, znajdującego się w tamtym okresie w wyposażeniu Wojska Polskiego. Głównym inicjatorem powstania zbioru broni pancernej był gen. dyw. Zygmunt Duszyński, pełniący w tym czasie obowiązki Głównego Inspektora Szkolenia Wojska Polskiego. Dzięki staraniom ówczesnego komendanta Oficerskiej Szkoły Wojsk Pancernych płk. dypl. Henryka Kudły oraz ppłk. inż. Zygmunta Szopy - kierownika Cyklu Eksploatacji i Remontu w budynku obecnej prezentacji zgromadzono pojazdy pancerne różnego typu. W zbiorach znajdują się również części i przekroje podzespołów czołgów i dział pancernych. Każdy z egzemplarzy broni pancernej posiada oryginalny osprzęt, wyposażenie i uzbrojenie będące na stanie wozu bojowego. W składzie ekspozycji znajdują się czołgi, działa samobieżne, opancerzone samochody rozpoznawcze, transportery, armaty, jeden egzemplarz wozu pogotowia technicznego i limuzyny rządowe oraz wagon szturmowy pociągu pancernego z przełomu XIX/XX wieku. Sprzęt w większości wyprodukowany został na terenie Związku Radzieckiego i był wykorzystywany podczas II wojny światowej, stanowiąc wyposażenie jednostek pancernych Wojska Polskiego od 1943 roku. Prezentowany sprzęt bojowy jest obecnie jednym z większych zbiorów broni pancernej w Polsce, a niektóre egzemplarze są unikatowymi eksponatami w kraju.

Wszelkie informację można pozyskać na stronie internetowej - tutaj

Do najcenniejszych eksponatów należą:

  • Polska tankietka TK-S
  • Działo Sturmgeschutz IV
  • Lekki czołg rozpoznawczy T – 70
  • Czołg średni T 34/76 i T 34/85
  • Czołg średni T – 54
  • Czołg ciężki JS - 3 i JS – 2
  • Średnie działo samobieżne SU 100
  • Ciągnik artyleryjski Sd.Kfz 6

Muzeum (czy też oficjalnie ekspozycja) zlokalizowane jest na terenie dawnych koszar sołackich, które zostały wybudowane na przełomie 1910/1914 roku dla pruskiej brygady artylerii. W trakcie trwania Powstania Wielkopolskiego były ośrodkiem formowania artylerii ciężkiej dla potrzeb powstańców wielkopolskich. W dwudziestoleciu międzywojennym stacjonowały tu trzy jednostki artyleryjskie: 7 PAC, 7 DAK i 7 DAPLOT.

W czasie II wojny światowej mieściła się tu szkoła podchorążych piechoty. Od 1947 roku przeniesiono z Modlina do Poznania Oficerską Szkołę Broni Pancernej. Wyższe szkolnictwo wojskowe (Wyższa Szkoła Oficerska im. Stefana Czarnieckiego) zakończyła swą działalność w 2002 roku. Obecnie w koszarach dyslokowane jest Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych.

 

Skrzynka łatwa, prosta i przyjemna, umiejscowiona jest w jednym z eksponatów, by ja podjąć trzeba wykazać się choć trochę sprawnością fizyczną – keszerzy na ćwiczeniach (nawet jednodniowych), takową jednak posiadać powinni.

Proszę słuchać uważnie kustosza a nie będziecie mieli najmniejszego problemu z wytypowaniem jedynego możliwego miejsca ukrycia.

Uważajcie na głowy !!! - nie macie wszakże hełmofonów choć hełmy ze dwa się znajdą .

Skrzynka zawiera: logbook, pisadło i… dla wszystkich, certyfikaty znalazców - uczestników WIO#17. 

Słowa kluczowe:

  • 7 Łużycka Dywizja Desantowa
  • Desant na Danię
  • Czechosłowacja
  • Grudzień 1970 roku – Gdańsk
  • Masa 13 t
  • Moc silnika – 300 KM

 

Powodzenia i żołnierskiego szczęścia… życzę poborowym .

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Muzeum
Muzeum w całej okazałości