Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Multak Kociogórski - OP84TT
Spacerkiem po Kocich Górkach
Właściciel: sthomas70
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 281 m n.p.m.
 Województwo: Polska > śląskie
Typ skrzynki: Multicache
Wielkość: Bardzo duża
Status: Zarchiwizowana
Czas: 1:30 h    Długość trasy: 1.50 km
Data ukrycia: 19-09-2014
Data utworzenia: 17-09-2014
Data opublikowania: 19-09-2014
Ostatnio zmodyfikowano: 16-10-2016
43x znaleziona
1x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 2 obserwatorów
30 odwiedzających
40 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
28 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: ajka, anka221, atena.pl, crazy_baby, Daniellus, descarado&kolorteczy, Dr Michael, GFS, Holka, janio09, joannaijarek, karwdo, KEISOR, kolorteczy, kreska 2, Leszek73, lukey4358, Mario&Monia, Nannette, norbinorek, nudel, R-Sol, Rob-Team, rubin, SandreS, Steppenwolf, Tisia, Tyugar
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Potrzebna łopatka 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Zapraszam na mały spacer (4 etapy plus finał) po piekarskich Kocich Górkach. Nazywany tak teren znajduje się w zachodniej części Piekar Śląskich. Zachodnią granicę Kocich Górek stanowi granica Piekar z Radzionkowem, od południa tereny przemysłowe a od wschodu i północy pola uprawne. Kocie Górki to jeden cenniejszych przyrodniczo obszarów Piekar Śląskich, cenniejszy tym bardziej, że przyroda powróciła tu na tereny całkowicie zniszczone i przeobrażone przez odkrywkowe górnictwo. Wydobywano tu tzw. żelaziak brunatny (limonit) oraz rudy cynku i ołowiu, metodą odkrywkową a więc taką, która pozostawia ogromne zniszczenia na powierzchni. Największe ślady swojej działalności pozostawiły tu Kopalnia "Katzenberg" oraz Huta "Łazarza".  Działalność huty doprowadziła do całkowitego zniszczenia zieleni na terenie Kocich Górek i dopiero zamknięcie zakładu umożliwiło powolną sukcesję roślinności. Na przełomie XIX i XX w. nad Kocimi Górkami przebiegała również linia kolejki linowej, którą dostarczano surowce z kopalni „Matiasgrube” do Huty „Łazarza”. Przez wiele lat na obszarze Kocich Górek eksploatowano również wapienie i dolomity dla pobliskich wapienników. Pozostałością tej działalności są niewielkie kamieniołomy. Gospodarcze wykorzystanie pola zakończyło się przed drugą wojną światową i od tej pory obszar ten nie podlega celowemu zagospodarowaniu. Dopiero w latach 60. XX w. przeprowadzono tu akcję zadrzewiania i od tego czasu trwa powtórna sukcesja przyrody.

Aktualnie Kocie Górki wyróżniają się pod względem przyrodniczym, tak w skali miasta jak i regionu. Zróżnicowanie form morfologicznych pochodzenia antropogenicznego poddanych obecnie działalności czynników naturalnych, występowanie licznych wychodni skał wapiennych oraz gatunków roślin i zwierząt chronionych to elementy, które powinny zadecydować o objęciu ochroną tego obszaru.

Chcesz dowiedzieć się więcej - zapraszam na Kocie górki

Skrzynka jest częścią "Geościeżki Piekarskiej". Jej zdobycie jest konieczne do odnalezienia finałowej skrzynki geościeżki: Tajemnica upiornego gaju - OP84UBZapamiętaj kordy finałowe!!!

 

Zaszyfrowane podpowiedzi nie są we właściwej kolejności. Nie ma podpowiedzi do finału. Finał zakopany płytko pod ziemia, przyda się łopatka, zwłaszcza do ponownego ukrycia.

Wielkie dzięki dla Norbinorka za pomoc w realizacji. 

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.