Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Gołuchów - park i zamek - OP84GY
Skrzynka ma promować jeden z najpiękniejszych zamków w Polsce
Owner: Marcinek
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 113 m. ASL.
 Region: Poland > wielkopolskie
Cache type: Traditional
Size: Regular
Status: Ready for Search
Date hidden: 27-07-2014
Date created: 31-08-2014
Date published: 31-08-2014
Last modification: 02-09-2014
136x Found
1x Not found
3 notes
watchers 5 watchers
180 visitors
91 x rated
Rated as: Excellent
19 x recommended
This cache is recommended by: Aldavar, Blondi, grafen, Kaczor_691, Kari_Na, kaukingi, kojoty, linfallas, makotka, Nataszka, ObierzySWAT, pani_ka, Robcon, szabla, Tachikoma, vilkolak, Wieszczu, wilinus, zago
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Description PL
 

Park

Piękną oprawą dla zabytków Gołuchowa jest największy w Wielkopolsce park o pow. 162,24 ha, z kolekcją ok. 600 gatunków i odmian drzew i krzewów. Uroku dodaje mu przepływająca przez stawy rzeczka Ciemna, a także rozłożone na stokach doliny polany, alejki i grupy drzew. Rośnie tu wiele dorodnych drzew, spośród których 42 zostały uznane za pomniki przyrody. Wyróżniają się wśród nich dęby (najgrubszy osiągnął obwód pnia 510 cm), lipy (najładniejsza "Izabela" o obw. 490 cm) i posadzona w 1857 r. aleja lipowa.

Obecnie park stanowi ekspozycję plenerową Ośrodka Kultury Leśnej i można go zwiedzać po dróżkach oznaczonych drogowskazami. Przy ciekawszych okazach drzew i krzewów umieszczono tabliczki informacyjne.

 ZamekZamek
Najcenniejszym zabytkiem Gołuchowa jest zamek.

    Wzniósł go ok. 1560 r. starosta radziejowskiegi Rafał Leszczyński w formie dwupiętrowej renesansowej budowli obronnej, z 4 ośmiobocznymi basztami narożnymi. Jego zarys jest widoczny między 3 basztami trójkondygnacyjnymi i czwartą, zachowaną do wysokości parteru. Na początku XVII w. wojewoda kaliski Wacław Leszczyński rozbudował zamek, dodając od południa 3 skrzydła z wewnętrznym dziedzińcem krużgankowym i piątą basztę w narożu południowo-zachodnim.

    Po zniszczeniach zamek został odbudowany w latach 1872-85 z inicjatywy Izabeli z Czartoryskich Działyńskiej (1830-99, córki księcia Adama Czartoryskiego). Ujednolicono wtedy elewacje w stylu zamków francuskich nad Loarą, dobudowano wieżę od strony zachodniej, oraz wkomponowano autentyczne detale architektoniczne i dekoracyjne, sprowadzone z Francji i Włoch - antyczne i z XVI wieku.

    Wewnątrz urządzono muzeum (otwarte w 1895 r.) z cennymi zbiorami pochodzącymi z paryskiej siedziby Czartoryskich. Najcenniejszy był zbiór waz greckich, zgromadzony przez Jana Działyńskiego z wykopalisk w Noli, Capui i Neapolu. Izabela Czartoryska zbierała także pamiątki po dawnych właścicielach - Leszczyńskich.

Muzeum zamkowe

W przebudowanym zamku Izabella umieściła swoją kolekcję dzieł sztuki, przeznaczając go na ogólnodostępne muzeum, sama zaś zamieszkała w pobliskiej oficynie (dawnej gorzelni), tzw. pałacu Czartoryskich.

Po śmierci Izabelli w 1899 majątek, przekształcony w ordynację (wraz z obowiązkiem opieki nad muzeum), odziedziczył jej bratanek, książę Witold Czartoryski (ordynat). Gołuchów pozostawał w rękach rodziny Czartoryskich aż do wybuchu II wojny światowej. W czasie wojny zbiory dzieł sztuki rozproszone, a zamek częściowo zdewastowany.

Od 1951 w zamku mieści się oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu z ekspozycją zabytkowych wnętrz i dzieł sztuki, m.in. część zbioru starożytnych waz greckich pozyskanych przez Jana Działyńskiego z wykopalisk w Noli, Capui i Neapolu (tzw. wazy gołuchowskie), zaś w oficynie Muzeum Leśnictwa i restauracja.

 
Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Log entries: Found 136x Not found 1x Note 3x Picture 11x All entries Show deletions Gallery