Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
U Bonifratrów - OP84EX
Czyli szpital, zakonnicy i ziółka.
Eigenaar: Gremlin0505
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 186 meter NAP
 Provincie: Polen > łódzkie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Micro
Status: Gearchiveerd
Geplaatst op: 29-08-2014
Gemaakt op: 29-08-2014
Gepubliceerd op: 29-08-2014
Laatste verandering: 10-08-2022
84x Gevonden
1x Niet gevonden
2 Opmerkingen
watchers 7 Volgers
90 x Bekeken
75 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: gemiddeld
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Recommended at night  Bike  One-minute cache  Take something to write  Fixed by magnet  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Historię braci Bonifratrów w Łodzi rozpoczyna datowany na 1 października 1925 roku dokument Kurii Generalnej w Rzymie zezwalający na założenie w prowincji polskiej nowego konwentu. Pierwszą siedzibą braci był mały domek zakupiony wraz z placem, na którym miał stanąć duży, kilkupiętrowy szpital na 300 łóżek ze specjalistycznymi ambulatoriami i poradnią dla matek, z których uboga ludność mogłaby korzystać bezpłatnie.

Uroczystego poświęcenia kamienia węgielnego pod budowę konwentu-szpitala dokonał ks. biskup Wincenty Tymieniecki w sierpniu 1928 roku. W roku 1939 wykończona została kaplica i jedno skrzydło szpitala, które w pełni wyposażone miało zostać oddane do użytku we wrześniu. Tymczasem 1 września wybuchła wojna. Łódź włączona została do Rzeszy, a wybudowany z wielkim wysiłkiem szpital zajęli Niemcy. Braciom odebrano nawet mały domek, musieli więc szukać schronienia w mieszkaniach prywatnych. Mimo grożących im represji utrzymywali stały kontakt z ludnością polską, w miarę możliwości przychodząc jej z pomocą medyczną i duchową.

Po wojnie szpital, podobnie jak inne bonifraterskie lecznice, został upaństwowiony i przejęty przez zarząd miejski. Usilne starania prowincjała i kolejnych przeorów doprowadziły jedynie do odzyskania przez braci kaplicy, którą udostępniono także chorym.

W 1945 roku do Łodzi przybyli bracia Bonifratrzy z Wilna, gdzie przez 300 lat prowadzili słynną aptekę ziołoleczniczą. Za cały dobytek przywieźli z sobą zapas ziół, umiejętność przyrządzania leków ziołowych i rzecz najważniejszą - receptury. Uruchomiona w na powrót zamieszkałym przez braci małym domku apteka ziołolecznicza wkrótce stała się sławna nie tylko w Łodzi i okolicy. Wiadomość o skuteczności bonifraterskich mikstur i mieszanek ziołowych ściągała do braci coraz więcej ludzi szukających u nich nadziei na poratowanie zdrowia własnego i swoich najbliższych. Niezależnie od pory roku, w pogodę i niepogodę gotowi byli godzinami wyczekiwać na poradę lekarską w skromnych, ciasnych pomieszczeniach prowizorycznej apteki.

W 1972 roku bracia zwrócili się do władz o zezwolenie na budowę domu, drugiego już w historii łódzkiego konwentu. Uzyskano ją jednak dopiero w 1978 roku, po licznych zabiegach i interwencjach u władz ojców z Zarządu Prowincji, a nawet generała zakonu o. Pierluigi Marchesiego, będącego w 1977 roku w Polsce na wizytacji.

W ciągu kilku miesięcy od uzyskania zgody na budowę nowego domu gotowe były fundamenty, a w dwa lata później, w grudniu 1980 roku odbyło się poświęcenie nowego budynku konwentu i kaplicy. W specjalnym pawilonie znalazła pomieszczenie poradnia ziołolecznictwa wraz z apteką, do której przyjeżdżają pacjenci z całej Polski.

Ostatnia dekada XX w. przyniosła łódzkiemu konwentowi ogromne zmiany. Pierwszymi znaczącymi na tej drodze etapami były zmiany związane z wytwarzaniem preparatów ziołoleczniczych oraz podjęcie działalności przez nowo utworzoną środowiskową Stację Opieki Socjalnej Bonifratrów i Ośrodek Rehabilitacji. 1 Stycznia 2000 r. był dla łódzkiego konwentu dniem historycznym. Tego dnia bowiem Bonifratrzy łódzcy zaczęli samodzielnie prowadzić Szpital świętego Jana Bożego.

http://bonifratrzy.pl/index.php?option=18&action=articles_show&art_id=38

KESZ nie jest ukryty pod współrzędnymi a jedynie w ich pobliżu, szukaj inwalidy .

Uwaga na chodzących w pobliżu ludzi.

 

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien