Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Źródełko - Udziców Dolny - OP8403
Skrzynka to mikro magnetyk przy samym źródełku. Uważać podczas podejmowania na mugoli. W środku logbook.
Właściciel: VULCAN-PL
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 203 m n.p.m.
 Województwo: Polska > świętokrzyskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Zarchiwizowana
Czas: 0:15 h    Długość trasy: b.d.
Data ukrycia: 19-08-2014
Data utworzenia: 19-08-2014
Data opublikowania: 19-08-2014
Ostatnio zmodyfikowano: 19-08-2014
17x znaleziona
6x nieznaleziona
4 komentarze
watchers 0 obserwatorów
28 odwiedzających
8 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Udziców Dolny

Ta wieś pod Kunowem odwiedzana jest najczęściej dla wody bijącej z przydrożnych źródeł - warto tam również wybrać się do malowniczego wąwozu nazywanego "Zimnym Dołem". Źródła biją ze stromego zbocza porośniętej liściastym lasem wysoczyzny nad drogą do Udzicowa Dolnego. Znane były już przed wiekami, ale swój renesans przeżyły przed kilkoma laty.
Rozeszła się wówczas po świecie pogłoska, że wypływająca z nich woda pozytywnie wpływa na witalność, zwłaszcza męską. O źródłach zrobiło się głośno w prasie i radiu, do Udzicowa przyjechała nawet telewizja. Po przeprowadzeniu badań okazało się jednak, że woda nie ma jakichś nadzwyczajnych właściwości, i producenci nałęczowianki, muszynianki czy buskowianki nie muszą się obawiać konkurencji. "Udzicowianka" jest po prostu zdrową, czystą wodą, która nadaje się do picia. Nadal cieszy się dużą popularnością. Przyjeżdżają po nią nawet mieszkańcy Ostrowca Świętokrzyskiego i dalszych miejscowości.
- Kawa czy rosół na tej wodzie zupełnie inaczej smakuje niż na tej z wodociągu. A jaka zimna - zachwycał się pan, którego zastaliśmy przy napełnianiu 10-litrowego pojemnika. Dla bezpieczeństwa i wygody amatorów tej wody gmina zbudowała specjalną zatoczkę przy drodze, aby mieli gdzie zaparkować. Do źródełka, które zostało ogrodzone, obmurowane i przykryte drewnianym daszkiem, prowadzą schodki. Kilkadziesiąt metrów dalej bije kolejne - Źródło Stefana. Nie cieszy się już jednak takim zainteresowaniem, choć tablica umieszczona nad nim zachęca: "Czy to w zimie, czy to w lecie, tu się zdrowej wody napijecie".
Wspomniana już wysoczyzna nad Udzicowem Dolnym poprzecinana jest wąwozami. Najokazalszy znajduje się za ostatnimi zabudowaniami wsi. Ma ponad kilometr długości, w niektórych miejscach jest głęboki na prawie 20 m. Obserwować w nim można kolejne etapy powstawania wąwozów. W dolnej części jego ściany i dno porośnięte są już krzewami i trawą. W górnej podziwiać można odsłonięte skały piaskowca, które stopniowo kruszeją - rozsadzane przez korzenie drzew i pod wpływem warunków atmosferycznych. Na dnie wąwozu pełno jeszcze śladów ostatnich gwałtownych opadów. Płynąca nim wówczas rzeka zalała część wsi. Jej nurt porwał słabsze drzewa i mniejsze kamienie. Niewzruszony pozostał - wysoki na prawie półtora metra - głaz narzutowy w górnej części wąwozu. Jest pomnikiem przyrody. Wąwóz także. Nie bez przyczyny zyskał nazwę Zimny Dół. W upalne dni panuje w wąwozie przyjemny chłód, ponieważ rosnące nad nim drzewa i krzewy stanowią skuteczną osłonę przed promieniami słońca.
Do Udzicowa Dolnego najłatwiej dojechać od Ostrowca Świętokrzyskiego przez Chmielów lub od Kunowa ulicą Kaznodziejską, skręcając następnie na rozwidleniu dróg w lewo. Przez wieś prowadzi niebieski szlak rowerowy "Śladami zabytków doliny Kamiennej" ze Skarżyska do Ostrowca.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Wpisy do logu: znaleziona 17x nieznaleziona 6x komentarz 4x Obrazki/zdjęcia 4x Wszystkie wpisy Galeria