Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Młyn Wodny - Wolica - OP83CH
160 lat ewolucji. ..
Właściciel: Shana
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 217 m n.p.m.
 Województwo: Polska > świętokrzyskie
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 24-07-2014
Data utworzenia: 24-07-2014
Data opublikowania: 24-07-2014
Ostatnio zmodyfikowano: 27-07-2014
3x znaleziona
3x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 2 obserwatorów
33 odwiedzających
3 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
1 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: dzejbi
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Dostępna rowerem  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

 

Stary Młyn Wodny w Wolicy.

Historia obiektu – 160 lat ewolucji

Zlokalizowane na 10 kilometrze Czarnej Nidy piętrzenie przez dziesięciolecia było wykorzystywane do celów gospodarczych. Najstarsze potwierdzone wzmianki na jego temat pochodzą z połowy XIX wieku i dotyczą drewnianego młyna napędzanego bliźniaczymi kołami śródsiębiernymi o średnicy 4 metrów. Na przełomie XIX i XX wieku podczas przebudowy budynek młyna zyskał kamienną konstrukcję, która zachowała się do dnia dzisiejszego. Został on także wyposażony w siedem par walców do przemiału zboża, które były napędzane przez 8-metrowe koło podsiębierne.

W 1932 roku dokonano kolejnej modernizacji, zastępując drewniane koło wodne nowoczesną jak na ówczesne czasy turbiną Francisa o średnicy 1000 mm i przełyku 1,43 m3/s. Turbina wyprodukowana w pierwszej fabryce maszyn odlewniczych w dawnym Królestwie Polskim, Zakładach Przemysłowych St. Weight S.A., dysponowała mocą 32 KM. Została ona ulokowana w nowo dobudowanym, drewnianym budynku z klatką turbinową. Po latach rozwoju nadeszły dla młyna ciężkie czasy. W 1955 roku na skutek dekretu o nacjonalizacji został on przejęty przez państwo i niemalże całkowicie zdewastowany. Dopiero po 25 latach możliwe było odkupienie budynku młyna przez prawowitych właścicieli i wznowienie jego działalności, którą kontynuowano do roku 2001, kiedy to na skutek powodzi część urządzeń została uszkodzona. Konieczność przeprowadzenia niezbędnych napraw, a także postępujące zmiany gospodarcze skłoniły właścicieli do przekształcenia młyna w elektrownię wodną, wprowadzającą wytworzoną energię do sieci niskiego napięcia. Dokonano wtedy kapitalnego remontu turbiny Francisa oraz przebudowano klatkę turbinową. Dwa lata później MEW Wolica wyposażono w dodatkową turbinę śmigłową z wałem pionowym, o średnicy 832 mm, przełyku 1,83 m3/s i mocy 26 kW, którą umieszczono w zabudowie lewarowej. Została ona wyprodukowana przez Wytwórnię Turbin Wodnych w Mrągowie. W takim kształcie elektrownia funkcjonowała do 2013 roku, kiedy rozpoczęto prace modernizacyjne.

Młyn na Czarnej Nidzie w Wolicy jak większość podobnych obiektów nie przetrwał czasów radosnego komunizmu, upaństwowiony w 1955 roku, zdewastowany, ponownie wrócił do właścicieli na początku lat 80. ubiegłego wieku. Młyn działał do 2001 roku, kiedy to powódź wyrządziła trudne do naprawienia szkody. Koszty naprawy były zbyt duże a młynarstwo stawało się nieopłacalne i dlatego w miejscu młyna, wykorzystując istniejący jaz postanowiono uruchomić elektrownię wodną. Działała ona długo, energia wytwarzana prze Czarną Nidę trafiała do sieci niskiego napięcia. W 2013roku zapadły decyzje o remoncie, który sprawił, że elektrownia produkuje więcej energii. Zadanie zaprojektowania urządzeń jak najlepiej wykorzystujących wodę z rzeki zlecono Instytutowi Odnawialnych Źródeł Energii. Obecnie w części jest mała elektrownia wodna wytwarzająca 70 kW


Współrzędne nie wskazują Dokładnego miejsca ukrycia,gdyż nie chcę nikomu psuć zabawy. .. ;P

 

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Gdzieś niedaleko. ..
Wpisy do logu: znaleziona 3x nieznaleziona 3x komentarz 1x Obrazki/zdjęcia 1x Wszystkie wpisy Galeria