Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Opuszczone Zakłady Włókiennicze BEWELANA - OP83B6
Właściciel: HaCek
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 347 m n.p.m.
 Województwo: Polska > śląskie
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Czas: 1:00 h    Długość trasy: 1.50 km
Data ukrycia: 28-02-2015
Data utworzenia: 22-07-2014
Data opublikowania: 28-02-2015
Ostatnio zmodyfikowano: 15-10-2019
15x znaleziona
5x nieznaleziona
4 komentarze
watchers 11 obserwatorów
146 odwiedzających
12 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
9 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Chrząszcze2, freney, KT & SL, Mario84 , MICHNYKOOS, Nannette, Pynio, rubin, yabay
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Skrzynka niebezpieczna  Przyczepiona magnesem  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Logo

Opuszczony budynek przy ul. Gen. Maczka jest wspaniałym odzwierciedleniem dawnej potęgi włókienniczej Bielska i Białej. Na początku XIXw. w bielsko- bialskim okręgu przemysłowym rozpoczęło się budowanie włókienniczej potęgi. W latach 40. XIX w. lokalny przemysłowiec o imieniu Zipser założył pierwszą na tym terenie fabrykę włókienniczą, która z czasem stała się największą fabryką sukna w Bielsku. To właśnie na tym miejscu powstały zakłady „Bewelana”. 

b

W 1872 roku lokalny rynek zalewało sukno angielskie, i to właśnie na terenie „Bewelany” doszło do protestów robotniczych, którzy domagali się lepszych płac. 6 maja robotnicy fabryki Zipsera sprzeciwili się minimalnym wypłatom, zniszczyli fabrykę oraz zaatakowali dom fabrykanta (tzw. willa Zipsera obok hotelu Vienna).
B
1 maja 1890 roku, w fabryce Zipsera wybuchł strajk dla uczczenia pierwszy raz w Polsce obchodzonego robotniczego święta. Z fabryki wyruszył w stronę Bielska pochód, do którego po drodze dołączali się pracownicy innych fabryk. Stało się to potem tradycją obchodów pierwszomajowych, że pochód zaczynał się u Zipsera.

Po II wojnie surowy prostokąt starej fabryki, zwieńczony wysokim kominem, został zburzony i na tym miejscu zbudowano niskie hale. Nie było już fabryki Zipsera, teraz to była Bewelana. To tutaj ulokował się komitet strajkowy NSZZ „Solidarność Regionu Podbeskidzie. To tutaj w kwietniu 1989 roku odbył się konwent wyborczy „Solidarności Podbeskidzia, na którym kilkudziesięciu delegatów, na nie całkiem legalnym jeszcze wówczas zebraniu, wybrało kandydatów Solidarności na posłów i senatorów. To stąd 3 maja wyruszył pochód Solidarności, który rozpoczynał kampanię wyborczą przed wyborami 4 czerwca. Bielską wełnę znał cały świat, a „Bewelana” dawała pracę blisko 3 tysiącom pracowników. 

3

W lata 90. XXw. to lata upadku „Bewelany”, potęgi włókniarskiej. Rosnące ceny, nowe tańsze tkaniny, doprowadziły do zamknięcia większości fabryk produkcyjnych. Zakład B Bewelany zakończył działalność w 1983r. Natomiast zakład A podał się do upadłości w 2004 r.

Źródła:

[1] Opis

[2] Fenomenalne zdjęcia: Deg


 

Jak do każdego urbexu - nie zapomnij zabrać latarki i dobrego obuwia. Uważaj na głowę, bo w kilku miejscach (szczególnie w podziemiach) można zaliczyć guza.

Współrzędne pokazują kulturalną furtkę, którą da się swobodnie wejść na teren zakładu - nie jest to natomiast kryjówka kesza! Aby go odnaleźć musisz zwiedzić budynki fabryczne. Fotospojler i kodowana podpowiedź zdradzą Ci gdzie szukać.

W sąsiednich halach znajdują się funkcjonujące przedsiębiorstwa - proszę o czujność i zachowanie umiaru podczas eksploracji. Wchodzisz na własne ryzyko.

Dodatkowe waypointy
Etap Symbol Typ Współrzędne Opis
Parking --- Tutaj możesz zaparkować.
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Jedno z wejść na halę
Jeden z korytarzy
Pozostałości produkcji
Spojler - miejsce poszukiwań
Spojler dokładna lokalizacja kryjówki