Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Zespół romantyczny gen. Klickiego - Pałacyk (Baronia) - OP823Y
Właściciel: Cripex
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 83 m n.p.m.
 Województwo: Polska > łódzkie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 07-06-2014
Data utworzenia: 07-06-2014
Data opublikowania: 07-06-2014
Ostatnio zmodyfikowano: 26-08-2022
138x znaleziona
4x nieznaleziona
3 komentarze
watchers 3 obserwatorów
103 odwiedzających
108 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

 Jednym z charakterystycznych zabytków Łowicza jest tzw. baronia-zespół romantyczny składający się z pałacyku, baszty, kaplicy i domku dozorcy. Założenie zostało wzniesione w I połowie XIX wieku. Jako budulec wykorzystano cegłę, rudę darniową, oraz materiały pozyskane z rozbiórki łowickiego zamku (również okeszowany przeze mnie ;-). Projektantem tych neogotyckich budowli był Karol Krauze.

Trzeba tutaj przybliżyć nieco postać samego generała. Stanisław Klicki herbu Prus, baron Cesarstwa Francuzów był kawalerzystą i generałem dywizji Królestwa Polskiego. Po abdykacji Napoleona złożył rezygnację i powrócił do ojczyzny. W roku 1826 otrzymał nominację generalską i zorganizował sztab w Łowiczu. To właśnie na jego polecenie wzniesiono całe założenie. Później został zesłany na Syberię by w końcu umrzeć w Rzymie i leży tam po dziś dzień na cmentarzu. Polecam poczytać o człowieku na Wikipedii bo postać niezwykle barwna, a zapomniana. 

Z tego co udało mi się wyczytać oraz dowiedzieć od 'żywych' i martwych źródeł generał Stanisław Klicki wspinał się niezwykle szybko po szczeblach kariery. Był osobą bardzo samotną i zamkniętą w sobie.

Przy ul. Pałacowej pobudowano pozostałe obiekty kompleksu. Znajduje się tu siedziba generała w formie neogotyckiego zameczku (pałacyku) z okrągłą wieżyczką. W ścianach zbudowanych z cegły i rudy żelaza wmurowano elementy lapidarne z zamku m.in. herby prymasów Przerembskiego i Dzierzgowskiego. Obecnie w pałacyku mieści się Galeria Malarstwa Współczesnego Zofii i Romana Artymowskich oraz izba pamiątek po gen. Stanisławie Klickim. Inne obiekty romantycznego zespołu architektonicznego: domek dozorcy i kaplica usytuowane zostały w parku za pałacem, w ich ściany również wmurowane są elementy lapidarne.

Przy parku od strony zachodniej powstało Pole Marsowe dla ćwiczeń i uroczystości wojskowych.

Niestety nie dane jest już nam wejść na teren pałacyku (a przynajmniej legalnie) ponieważ małżeństwo zajmujące się galerią sztuki oraz izbą pamięci już dawno nie żyje (takie miałem informacje), a ich dzieci przyjeżdżają tutaj tylko wypoczywać. Może (pewnie tak) was wpuszczą gdy ładnie poprosicie abyście mogli obejrzeć kaplicę oraz domek dozorcy znajdujący się za pałacykiem ;-)

Co do samego kesza. Jest to pudełko po tzw. pluszu oklejone czarną izolacją i skitrane w korze drzewnej.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Z daleka.
Brama i herb o którym wspominałem.
Zdjęcia archiwalne 1
Zdjęcia archiwalne 2
Spoiler.