O męstwie Bohaterów Bitwy nad Bzurą świadczą liczne cmentarze wojenne, pożółkłe dokumenty archiwalne i opowieści nielicznych już żyjących świadków tamtych tragicznych wydarzeń.
My odwiedziliśmy ponad 70 cmentarzy rozrzuconych na wielu rubieżach pola bitwy i do odwiedzenia części z nich pragniemy Was zaprosić. Wybraliśmy je tak aby zobrazować ogromny obszar pola bitwy.
W godzinach wieczornych 21 września 1939 r. przybył do Palmir generał Bołtuć, gdzie podjął decyzję o dalszym przebijaniu się w kierunku Warszawy pod osłoną nocy. Niestety poszczególne pododdziały rozproszone w terenie zmęczone forsownym marszem i nękane przez wroga przybywały na miejsce z dużym opóźnieniem. W związku z tym dopiero około 2.30 dnia 22 września 1939 r. rozpoczęto operację. Już wkrótce doszło do walki bezpośredniej i początkowo Polacy odniesli sukces przedzierając się przez pierwsza linie obrony. Z upływem czasu losy bitwy uległy zmianie, przechylając szale na stronę wroga. W walce ginie generał Bołtuć prowadzący natarcie z karabinem w ręku. W godzinach przedpołudniowych natarcie się załamało.
W Bitwie pod Łomiankami poległo około 800 polskich żołnierzy a zostało rannych około 4000, według innych źródeł straty te to 3000 ludzi. Wysokie straty związane były z determinacją polskich żołnierzy, gdzie razem z żołnierzami do ataku szli także oficerowie.
Na cmentarzu parafii rzymskokatolickiej pod wezwaniem św. Małgorzaty Dziewicy i Męczenniczki w Łomiankach usytuowana jest spólna wydzielona kwatera wojenna żołnierzy Wojska Polskiego poległych we wrześniu 1939 r., żołnierzy Armii Krajowej poległych w latach 1940-1944, żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego poległych w 1945 r. oraz cywilnych ofiar zbrodni hitlerowskich.
Skrzynka została ukryta na terenie cmentarza poza linią grobów w krzewach na trawniku.
W skrzynce poza pamiątkowymi certyfikatami i gadżetami na wymianę umieszczono garść pamiątkowych coinów. Takie same coiny znajdują się w pozostałych skrzynkach tego cyklu. Dlatego prosimy znalazców aby zabierali tylko jeden coin niezależnie od ilości znalezionych skrzynek co pozwoli większej ilości koleżanek i kolegów pozyskanie tej pamiątki.
W niektórych skrzynkach na okładce logbooka znajdują się litery i przyporządkowane im cyfry, które potrzebne będą do znalezienia skrzynek bonusowych i skrzynki finałowej dla tego cyklu.
To jak długo kesze przetrwają zależy od nas tak więc podejmujemy dyskretnie i odkładamy podobnie a do tego obchodzimy się z keszem jakby to był nasz własny a wtedy inni będą mieli okazje też go odnaleźć w stanie który może cieszyć oko.