Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Królewskie Ewangelickie Seminarium Nauczycielskie - OP7881
obecnie teren ogródków działkowych.
Właściciel: Pipelki
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 5 m n.p.m.
 Województwo: Polska > zachodniopomorskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 11-01-2014
Data utworzenia: 20-12-2013
Data opublikowania: 11-01-2014
Ostatnio zmodyfikowano: 20-04-2016
44x znaleziona
3x nieznaleziona
8 komentarze
watchers 2 obserwatorów
45 odwiedzających
33 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
4 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Atyde, Dana i Piotr, dulus-y, KoMa69
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Królewskie Ewangelickie Seminarium Nauczycielskie w Policach



W historii miasta sprzed kilku wieków brak jest źródeł traktujących o polickich szkołach. Niewątpliwie takie istniały, choćby szkoła parafialna przy kościele mariackim. Dzieci uczyły się tam podstaw, a te z lepszych domów mogły kontynuować naukę w szkołach średnich i gimnazjach w Szczecinie.
Pierwszą, a zarazem szeroko znaną szkołą policką, o której wspominają źródła, było powstałe w 1862 roku Królewskie Ewangelickie Seminarium Nauczycielskie, przeniesione ze Szczecina. W połowie XIX wieku w Szczecinie istniało wiele szkół średnich, stąd prawdopodobnie że, po odzyskaniu autonomii przez Police, postanowiono podnieść rangę miasta także w dziedzinie oświaty. Seminaria nauczycielskie były specyficzną formą w pruskim systemie szkolnym. Kandydatów przyjmowano najpierw na dwuletni okres przygotowawczy, by potem mogli kontynuować naukę przez trzy lata w seminarium. Absolwenci przepracowywali dwuletni okres próbny i po zdaniu specjalnego egzaminu byli zatrudniani w szkołach elementarnych. Warto wspomnieć, że kandydaci do nauki w seminarium, mieli wcześniej za sobą naukę w szkołach średnich niższego stopnia.

Na zdjęciu Emil Theodor Goltzisch 1805-1871, pierwszy dyrektor seminarium w Policach.

Otwarcie polickiego seminarium odbyło się z wielką pompą 1 maja 1862 roku. Na uroczystości byli obecni przedstawiciele najwyższych władz prowincji, lokalnych kościołów, nauczyciele, dyrektorzy szkół, władze Polic i Szczecina. Pierwszym dyrektorem placówki był wielce dla niej zasłużony Emil Theodor Goltzsch (1805-1871). Polickie seminarium w niezmienionej formie istniało, jak pisał w „Stettiner Nachrichten” Joachim Peters, do wczesnych lat dwudziestych. W latach późniejszych w kompleksie urządzono szkołę budowlaną, której absolwenci otrzymywali zatrudnienie w fabryce benzyny syntetycznej.

                                             Główne wejście

















Das Königliche Evangelische Lehrerseminar - Królewskie Ewangelickie Seminarium Nauczycielskie powstało przy Lehrerseminarstrasse - ulicy Seminaryjnej, dzisiejszej ul. Sienkiewicza. Składało się z budynku głównego i dwóch bocznych skrzydeł. Do obiektów z czerwonej cegły wiodła, od głównej bramy przy dzisiejszej ulicy Kościuszki, szeroka żwirowa aleja. Szkoła była nowoczesna, z przestronnymi klasami, pracowniami, salą gimnastyczną i boiskiem sportowym. W ciągu ponad 50 lat istnienia jej mury opuściło 1582 absolwentów. W pierwszym roku istnienia - 27 absolwentów, w roku 1909 już 59. Okolicznościowe wydanie książkowe z okazji 50-lecia istnienia placówki wymienia nazwiska 9 dyrektorów, 11 nauczycieli wiodących, 20 nauczycieli zwyczajnych, 9 pedagogów komisyjnych, 10 nauczycieli pomocniczych. Robót ręcznych oraz rękodzieła uczyło 6 nauczycielek, o zdrowie uczniów dbało 3 lekarzy, administracją zajmowało się 4 księgowych, zaś o porządek w szkole dbało 8 woźnych.

Po wojnie, mimo znaczących zniszczeń, szkoła istniała i nawet urządzono w jej murach, w 1947 roku, pierwsze klasy pierwszej polickiej szkoły podstawowej. W 1948 roku decyzją architekta Szczecina przeznaczono budynki do rozbiórki. Cegła z szacownej polickiej szkoły pojechała do Warszawy, na odbudowę stolicy. Dziś na terenie byłego seminarium urządzono ogródki działkowe. Przechodzący tędy policzanie nie mają pojęcia, że istniała tu niegdyś szkoła, w której uczyli się młodzi ludzie z całej Prowincji Pomorskiej.

Główna brama

 

OPIS SKRZYNKI:

Prefabrykaty butelki PET ukryty w dość specyficznym miejscu.

 

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
teren seminarium, projekt Łukasz S. (SPZP "SKARB")
Seminarium
aktualny widok na seminarium... (2014)
pozostałości...
w tej okolicy...