Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Hydro Bau I - OP7838
Gimnazjum nr 1, ex-biurowiec Hydrierwerke Pölitz (FP015)
Właściciel: FelixP
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 15 m n.p.m.
 Województwo: Polska > zachodniopomorskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 15-12-2013
Data utworzenia: 13-12-2013
Data opublikowania: 15-12-2013
Ostatnio zmodyfikowano: 16-01-2014
93x znaleziona
1x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 1 obserwatorów
65 odwiedzających
60 x oceniona
Oceniona jako: dobra
2 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Dezerter, Pipelki
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL
Hydro Bau I to nazwa kodowa budynku administracji niemieckiej fabryki paliw syntetycznych Hydrierwerke Pölitz AG. O samej fabryce dowiecie się z opisów pobliskich skrzynek, choćby OP144A lub OP234B.
"Biurowiec" po wojnie pełnił rolę szkoły podstawowej (nr 4, im. Henryka Sucharskiego), a obecnie Gimnazjum nr 1 (im. „Polskich Noblistów”).

W czasach wojennych pełnił on początkowo budynek administracji – znajdował się tuż przy bramie głównej tego wielkiego kombinatu, a później, w momencie intensyfikacji bombardowań fabryki i częściowym zniszczeniu obozu Pommerlager zmienił charakter na budynek zakwaterowania dla pracowników przymusowych. O tym zdarzeniu opowiada jeden z polskich pracowników przymusowych, naoczny świadek dziejów wojennych Polic,  p. J.B. Koziński na łamach swoich wspomnień "Przymuszeni z literą P. Jak Police...":

Zamienienie biurowca na obóz Bau I nastąpiło z konieczności i dopiero w początkowym okresie 1943 roku. Taka konieczność wyniknęła z tego, że zaszła potrzeba zapewnienia miejsc zamieszkania robotnikom polskim, którzy stracili je w wyniku zbombardowania części obozu "Pommernlager" i likwidacji skatku "Bremerhaven". Ci pracownicy ulokowani zostali w obozie Bau I i stanowili jego główny trzon.
Obóz "Pommernlager" - w części niezniszczonej przez naloty nadal zamieszkiwali Polacy. Zarówno obóz "Pommernlager" jak i "Bau I" były czynne do końca, do jest do ewakuacji w marcu 1945 roku.
W uzupełnieniu do podanych już wiadomości dotyczące lagru pod nazwą "Bau Ein" - Bau 1 - był i jest budynkiem dwupiętrowym. Drugie piętro podobnie jak pierwsze było zasiedlone przez Polaków. [..]
Pragnę przy tym powiedzieć, że na określenie tego budynku pojawiła się także nazwa "Bau Zwei" (Bau 2). Nazwa ta odnosiła się do adresu i oznaczała piętro drugie.[..]
Na parterze Bau I administracyjnego, zamienionego na lager, nadal mieściły się pomieszczenia związane a administracją obozu: jak biuro komendanta, urzędników, stołówki, kantyny czy punktów wydawania posiłków i deputatów żywnościowych. Może dlatego nazwa budynku pozostała po niemieckim "Hydro Bau I Vervaltungsgebäude" czyli budynek administracyjny.

 Według planów odnalezionych po wojnie, budynek jaki widzimy teraz miał być  znacznie powiększony i miał stanowić cześć większego kompleksu – jego wizualizację przygotował jeden z członków stowarzyszenia “SKARB”. Hydro Bau I, w stanie jakim znajduje się obecnie, widoczny jest po lewej stronie (charakterystyczny ‘łuk”).


Tuż przy południowym końcu budynku znajdował się schron lub też jakieś inne „podziemia” (może pozostałości po rozbudowie kompleksu?) – ruiny stały tam jeszcze w latach ’80 (i stanowiły ulubione miejsce „rekreacji” na przerwach lekcyjnych niektórych uczniów szkołyNiewinny) – po likwidacji ruin wybudowano tam salę gimnastyczną.

Dla zainteresowanych podaje linki do repozytorium zdjęć szkoły/gimnazjum:

 Co do skrzynki:

Ukryta jest kilkadziesiąt metrów od gimnazjum, pod kordami (+/- 3m) na tak zwanej „górce”. Z miejscem tym też wiąże się pewna tajemnica: „górka” powstała prawdopodobnie w czasach Enklawy Polickiej i miałaby służyć jako rampa załadowcza „zaprzyjaźnionym” siłom pragnącym wykorzystać technologię „gitlierowców” za wschodnią rubieżą, a może do ukrycia czegoś?
„Górką” zainteresowali się i próbowali zbadać członkowie SKARB-u: „[..]przekopaliśmy wiertnicą w paru losowo wybranych miejscach. Od strony przystanku- trochę podsypki z cegieł. Od strony zachodniej- glina o jednorodnej strukturze. Kopaliśmy do ok. 2m. Zero ciekawostek.” (tu źródło)
Czyścioszkom rękawiczki będą niezbędne, szczególnie w deszczowy dzień!

Na pierwszych 3ch znalazców przewidziane są certyfikaty: FTF, STF, TTF. Powodzenia!

O okolicy:
15 metrów od skrzynki (w POI1) znajduje się wejście do podziemnego schronu. O schron pytajcie Pipelki Mrugnięcie albo czytajcie tutaj. Wszystkich potencjalnych penetratorów uprasza się o ostrożność i rozsądek podczas ewentualnej penetracji!
Dodatkowe waypointy
Symbol Typ Współrzędne Opis
Interesujące miejsce --- Wejście do schronu (POI1)
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Biurowiec/Gimnazjum dzisiaj
"Górka"
Wejście do schronu (POI1)
Tu