Poznańska Cytadela należy do terenów zielonych najchętniej odwiedzanych przez mieszkańców miasta, jak i osoby przyjezdne. Jest to także miejsce nieobce keszerom, można tu odnaleźć wiele ciekawych projektów. Dostępna przestrzeń sprawia nieograniczone możliwości, dlatego też nie zaszkodzi umożliwić czcigodnym poszukiwaczom kolejną wyprawę, oby udaną.
Tajemnicza rzeźba to jedynie przykład bogatego kompleksu zespołu pomników i rzeźb plenerowych, które można podziwiać, na przykład oddając się spacerowi, na obszarze Parku Cytadela. Dzieła te to nic innego jak przekrój polskiej i radzieckiej powojennej rzeźby parkowej. Reprezentują one niemalże wszystkie trendy sztuki.
Wspomniana rzeźba to „[k]ompozycja dwóch postaci, zespolonych głowami i dolnymi częściami ciał, tworząca w całości symbol waginalny. Umieszczona w lewej części podłużnego cokołu, obłożonego płytkami granitowymi. W 2011 (kwiecień) była to jedna z najbardziej zaniedbanych rzeźb na Cytadeli. Zlokalizowana w trudno dostrzegalnym miejscu, nieopodal Nike, we wschodniej części założenia”.
Autorką pracy jest Irena Woch, rzeźbiarka pochodząca z Radomska. „Wraz z siostrą (także rzeźbiarką) studiowała w Poznaniu. Na przełomie lat 70. i 80. XX wieku działała w poznańskim zarządzie Związku Polskich Artystów Plastyków. Po wprowadzeniu stanu wojennego w 1981 powróciła do Radomska. Uczestniczyła w wystawach w Poznaniu (Międzynarodowe Biennale Rzeźby) i Warszawie. Dzieła artystki wystawione są w Muzeum Narodowym w Poznaniu i Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej. Członek Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Radomsku”. Pani Woch można również przypisać ścieżki maryjne przy kościele Franciszkanów w Radomsku czy lapidarium na starym cmentarzu w tymże mieście.
KESZ:
Skrzynka ukryta jest na kordach. Proszę o zwracanie uwagi na spacerowiczów oraz o zabranie czegoś do pisania. Dodatkowo, zwracam uwagę na ostrożne odkładanie skrzynki na miejsce. Wieczkiem do dołu.
Dla pierwszej trójki znalazców przygotowałem certyfikaty. Zostały schowane nieopodal skrzynki, w miejscu w którym patyk przeczy zasadom grawitacji.
Jest to pierwsza skrzynka mojego autorstwa, dlatego proszę o wyrozumiałość. Czekam na komentarze i ewentualne sugestie, do których postaram się ustosunkować przy zakladaniu kolejnego kesza. Wszystkim podejmującym życzę dobrej zabawy!
Źródła:
link
link 2