Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Kościół baptystów - OP51E6
Właściciel: geo-rge
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 110 m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Quiz
Wielkość: Mała
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 09-06-2012
Data utworzenia: 09-06-2012
Data opublikowania: 09-06-2012
Ostatnio zmodyfikowano: 10-07-2012
5x znaleziona
0x nieznaleziona
3 komentarze
watchers 3 obserwatorów
3 odwiedzających
3 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
2 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: konstancik, wallson
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Wymagany dodatkowy sprzęt  Szybka skrzynka 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Drugą najstarszą świątynią w Żyrardowie jest obecny kościół baptystów. Napisałem obecny, bo wcześniej w 1871r (chyba w tym samym miejscu) zbudowano drewnianą kaplicę, bo wcześniej … ale po kolei.

 

Baptyści w Rudzie Guzowskiej (tak wcześniej nazywała się tutejsza osada) pojawili się w drugiej połowie XIXw. Początkowo niezorganizowani, pojedynczo zgłębiali treść Ewangelii. Z czasem zaczęli skupiać wokół siebie grupki podobnych im ludzi. W miarę jak przybywało członków, zaistniała potrzeba znalezienia miejsca na wspólne zebrania. Pierwotnie takim miejscem był dom rodziny Seidlów. Ale to mieszkanie okazało się za małe i spotkania przeniesiono do pomieszczeń wynajętych od rolnika w pobliskim Teklinowie. W tym czasie do Rudy zaczęli przyjeżdżać kaznodzieje ze zboru w Kicinie koło Płońska. Około 1869r wspólnota liczyła mniej więcej 100 osób. Zaczęto wtedy myśleć o zbudowaniu kościoła i zatrudnieniu pełnoetatowego kaznodziei. Plac pod budowę ofiarowała jedna z członkiń społeczności Maria Fehler. Ze względu na koszt zdecydowano się na budowę kościoła z drewna. 15 października 1871 dokonano poświęcenia drewnianej kaplicy wraz z częścią mieszkalną. Pierwszym kaznodzieją był August Rumminger przybyły tu z odległego o 30 km Błędowa. W 1873 roku społeczność liczyła ok. 150 osób. Zaczęła funkcjonować kasa zapomogowa dla najbiedniejszych członków, koło młodzieży, szkółka niedzielna. W 1875r zbór przestał być placówką zboru w Kicinie, a stał się niezależnym zborem. Od 1878r rozpoczęły się wrogie wystąpienia ze strony katolików (nie wiem, jakie konkretnie) co spowodowało, że znaczna część społeczności, łącznie z tutejszym misjonarzem, wyemigrowała na Wołyń. Kilkanaście lat minęło, nim pozostałych baptystów stać było na zbudowanie murowanego kościoła, który jest tematem tego kesza. Koszt przedsięwzięcia wyniósł ok 10300 rubli, z czego 1540 ofiarował Karol Dittrich. Obecny kościół został poświęcony 30 listopada 1894r. Ma on 300 miejsc siedzących, podczas gdy w 1896 zbór liczy ok 200 osób. Jest to czas, kiedy tutejsi baptyści zaczynają się borykać z brakiem stałych duszpasterzy. Doszło nawet do tego, że zborowi przewodzili przez trzy lata mennonici. Kiedy nastał czas wojny, wysiedlenia w głąb Rosji Niemców, którzy stanowili trzon tutejszego zboru i zawierucha wojenna spowodowały, że ta społeczność zniknęła z Żyrardowa. Bomby lotnicze zniszczyły dach kościoła. Długo po wojnie dzięki wsparciu baptystów niemieckiego pochodzenia z Ameryki odbudowano świątynię i w sierpniu 1925 roku ponownie zaczęła pełnić swoją funkcję. Do roku 1938 społeczność rozrosła się do około 340 członków. II wojna światowa spowodowała całkowity rozpad zboru baptystów w Żyrardowie i ruinę świątyni. Po wojnie władza planowała urządzić tu dom dla sierot i starców. Ale w 1947 zbór otrzymał pozwolenie na dalsze użytkowanie budynku do celów sakralnych. A baptystów w Żyrardowie było wtedy … czternaścioro – głównie repatriantów zza Buga z Wołynia.

 

Powyższe informacje pochodzą z artykułu Jarosława Tomczuka zamieszczonego w „Żyrardowskim roczniku muzealnym”.

Tyle historii a teraz przejdźmy do kesza.

 

Sam kościół jest baaardzo rzadko otwarty, więc jest mała szansa, że uda Ci się obejrzeć jego wnętrze. Teren wokół jest ogrodzony i również rzadko otwierany, dlatego kesza schowałem w – nazwijmy to – pewnym oddaleniu od kościoła. Powyższe współrzędne wskazują na budynek, a żeby znaleźć kordy dla skrzynki, musisz rozwiązać quiz. Jako że baptyści szczególną rolę przywiązują do zgłębiania Słowa Bożego, quiz jest związany właśnie ze słowami.

Spójrz na poniższy diagram.

 

 Twoim zadaniem jest zrobić z „LITER” „SŁÓWKA”. A dokładnie w słowie „LITERY”:

  1. zamienić podkreśloną literę na jakąś inną

  2. wymieszać te litery

  3. ułożyć nowe słowo

  4. wpisać je poniżej

  5. dla słowa nr 1 i kolejnych, powtórzyć czynności z pkt 1-4

 Szukane słowa są rzeczownikami w mianowniku liczby pojedynczej. Po ostatniej zamianie i wymieszaniu powinno powstać słowo „SŁÓWKA”. Dla przykładu spójrz na to:


tu słowo „MATA” zostało zamienione w „PUŁK”.

Prawdziwe współrzędne skrzynki to:

N 52 03.???

E 20 25.???

dlatego korzystając z tabeli Geo-rge'a [dżordża] zamień trzy pierwsze litery słowa nr 4 na cyfry – masz w ten sposób brakujące cyfry dla współrzędnej N. Następnie zamień trzy pierwsze litery słowa nr 5 na cyfry – i już masz skompletowaną współrzędną E.

Teraz pozostaje już tylko pójść i wziąć kesza. Przedtem możesz sprawdzić kordy w OpenSprawdzaczu. Zabierz ze sobą solidny śrubokręt do podniesienia „przykrywki” skrzynki. Ale zachowaj czujność! Okolica jest baaardzo ruchliwa. Na miejscu popatrz gdzie może być pudełko, rozejrzyj się na wszystkie strony i GAAAZUUU po kesza. Polecam plecaczek … albo dwa, aparat … albo dwa;)W skrzyneczce są trzy certyfikaty i parę fantów, a wśród nich okolicznościowa moneta z okazji rozpoczętej wczoraj imprezy z cyklu „Polacy nic się nie stało”.

 

Teraz wiesz już chyba wszystko.

Powodzenia!

 

Tabela Geo-rge'a

 0 -A R

1- Ó Ł

2 – L

3 – T

4 – E

5 – W

6 – I

7 – K

8 – S

9 - Y

OpenSprawdzacz
Autor tej skrzynki umożliwił sprawdzenie poprawności rozwiązania zagadki (współrzędnych pojemnika finałowego).
Statystyki: prób: 10 razy, trafień: 4 razy.
Wpisy do logu: znaleziona 5x nieznaleziona 0x komentarz 3x Wszystkie wpisy