Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
D.A.G. Christianstadt BONUS - Tunel Wodny - OP4C17
Właściciel: k.mil
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 94 m n.p.m.
 Województwo: Polska > lubuskie
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 05-04-2012
Data utworzenia: 05-04-2012
Data opublikowania: 05-04-2012
Ostatnio zmodyfikowano: 10-07-2012
94x znaleziona
3x nieznaleziona
9 komentarze
watchers 2 obserwatorów
197 odwiedzających
80 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
59 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: [ocenzurowano_1], abukkawon, AER, agatczjenek, alex22, Ania_89, aniolekdiabelka, Arishia, art_noise, bamba, barabara9299, Chrząszcze2, Ciachol, czolgista171, d.ana88, Dawid2003, Esi4, Filoo, freney, gura, Highlander, huba76, jarekj0212, Jed team, kaukingi, KoMa69, Lumen, lustys, MaciekBDG, maniekimagda, martuś, mateuszAZL, mycha92, Nannette, niemen, night_time, Okorzec, Pipelki, ptasznik, PTWG, r00t7, ratowniczka, ronja, rredan, rubin, sebekb, Serengeti, sirpatch, SlaMar, Tisia, triPPer, Whatever, whynot, wilk, xblazko, xlud, yabay, Zdrojaks, ZJustyna
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Skrzynka niebezpieczna  Potrzebna latarka  Miejsce historyczne  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL



Kombinat DAG Alfred Nobel jest jedną z największych fabryki amunicji na świecie okresu II wojny światowej. Ze względu na swój wojskowy charakter produkcji - działalność fabryki była osnuta dużą tajemnicą, której do dziś dzień nie udało się w pełni rozwikłać. Do chwili obecnej zinwentaryzowano ponad 200 obiektów infrastruktury, a było ich o wiele, wiele więcej...


Oto jeden z nich:





Poszczególne obiekty kombinatu połączone były siecią podziemnych rurociągów o średnicach 80 i 100 cm. Takie same rurociągi spinały oba kompleksy ujęć i uzdatniania wody. Z każdego z nich wybiegała w kierunku kombinatu jedna nitka. Dalej, w terenie, magistrala została rozgałęziona na trzy główne ciągi zaopatrzeniowe wnikające na teren zakładów. Na trasie ich przebiegu oraz na rozgałęzieniach umieszczone zostały zagłębione komory rozrządowe i rewizyjne. Umożliwiały one wykonywanie czynności konserwacyjno-obsługowych oraz sterowanie przepływem. Całość spięta dodatkowymi, poprzecznymi odcinkami, gwarantowała zaopatrzenie w wodę nawet w przypadku rozległych uszkodzeń którejkolwiek z głównych nitek. Ułożenie sieci, zarówno na głównych liniach zaopatrzeniowych, jak i wewnątrz zakładów, realizowała jako podwykonawca firma Mannesmann, na zlecenie Siemens-Bauunion GmbH.

Na terenie kombinatu możemy zaobserwować wiele specyficznych dołów. Jest to pozostałość po wyciąganiu rur przez polaków, który otrzymali rozgrabiony kombinat po Rosjanach. Ciekawostką jest fakt, że rury trafiły z kombinatu  do sieci kanalizacyjnej Łodzi.




Współrzędne wskazują okolice oczyszczalni. Pierwszym etapem jest udanie się na północny-zachód od niej i odszukanie wejścia ze zdjęcia. Charakterystyczne jest w nim to, że znajduje się tuż obok ściętego drzewa. Następnym etapem jest zejście w dół i pokonanie około 40 - 50 metrów w całości tunelu kierując się w stronę ciemności aż do zawału. Proszę nie sugerować się keszowanymi znakami, które spotkacie po drodze - tamto miejsce już nie jest aktualne. Brnijcie dalej. Mały kesz umieszczony pomiędzy dwoma kredowymi płytami, wciśnięty pomiędzy nie. Widoczny. Nie ma potrzeby kopania w zawale.

Kesz jest keszem bonusowym, nie zawiera liczby potrzebnej do odkrycia finału! Jeśli uznasz, że zadanie Cię przerasta odpuść - nie ryzykuj!


Ze względu na dużą ilość pyłu w środku tunelu zalecane zabranie maseczki przeciwpyłowej!

Teren fabryki D.A.G. Christianstadt polecam zwiedzać w dwie lub więcej osób!
Obszary ochrony przyrody
Prawdopodobnie skrzynka znajduje się na obszarze NATURA 2000 :
Dolina Dolnego Bobru  -  PLH080068
natura2000
Obrazki/zdjęcia
Wejście.
Podążaj ku ciemności.