[PL]
Zapraszam dziś na przechadzkę po przepięknej poznańskiej Cytadeli, jednym z największych terenów zielonych miasta Poznania. Dzisiejszy Park Cytadela położony jest na północ od Starego Miasta, na Wzgórzu Winiarskim i obejmuje dawny Fort Winiary, który stanowił kiedyś centralny obiekt w strukturze umocnień Twierdzy Poznań.
Historia fortu sięga początków XIX wieku, jednak zgodnie ze swym zasadniczym militarnym przeznaczeniem, Cytadela wykorzystana została dopiero w 1945 r., kiedy przez miesiąc była głównym punktem oporu kilkudziesięciotysięcznej załogi niemieckiej. Zdobycie twierdzy przez wojska radzieckie (w walkach brali też udział zwerbowani przez Rosjan Polacy, tzw. cytadelowcy) pochłonęło 6 tys. ofiar. Po wojnie zniszczone fortyfikacje rozebrano, a pozostały jedynie pojedyncze fragmenty umocnień.
Dziś, obok kilku ocalałych obiektów fortecznych, na terenie parku znajdują się również cmentarze, muzea, pomniki oraz rozliczne rzeźby plenerowe. Jedną z bardziej spektakularnych jest instalacja kilkudziesięciu rzeźb Magdaleny Abakanowicz - Nierozpoznani. To największa praca plenerowa tej światowej sławy artystki, która została uroczyście odsłonięta podczas obchodów 750-lecia lokacji miasta Poznania w 2003 r.
Cytadela to ulubione miejsce wypoczynku poznaniaków i studentów z okolicznych akademików. Od strony ul. Za Cytadelą rozciąga się przepiękne rosarium z małym stawem pośrodku. Są tu wyasfaltowane dróżki, idealne dla amatorów rowerów i łyżworolek.
(powyższe informacje na podstawie Wikipedii oraz przewodnika Pascala, wszystkie zdjęcia dzięki Wikipedii)
Kesz, mały pojemniczek w maskowaniu, ukryty w okolicy wspomnianego rosarium.
Uwaga: zabierz ze soba olowek!