Wylosowane kategorie:
ROZMIAR: normalna
TYP: tradycyjna
MIEJSCE:osobowość
SPOSÓB:joker
Edmund Roszczynialski ur. 30 października 1888 w Łężycach koło rumi. Był duchownym katolickim, kaszubskim działaczem społeczno-kulturalnym i charytatywnym, współorganizatorem i pierwszym przywódcą organizacji konspiracyjnej Pomoc Polakom.
Uczęszczał do szkoły powszechnej i gimnazjum w Chojnicach, a następnie od 1904 r. w Wejherowie, gdzie należał do tajnej organizacji Filomatów. Święcenia kapłańskie otrzymał 10 marca 1913 r. W lutym 1917 r. powołano go do armii niemieckiej; walczył na frontach I wojny światowej jako sanitariusz i kapelan wojskowy. Po zakończeniu działań wojennych powrócił na Pomorze do Grudziądza. W 1920 r. przeniósł się do Wejherowa, gdzie do 1926 r. był prefektem Seminarium Nauczycielskiego. Jednocześnie od 1924 r. pełnił funkcję jego dyrektora.21 stycznia 1926 roku został proboszczem parafii Trójcy Przenajświętszej w Wejherowie, a w 1926 r. dziekanem dekanatu wejherowskiego.Jako administrator kościelny rozbudował w latach 1927-1929 kościół farny, doprowadził do renowacji wielu kaplic.Przygotowywał z młodzieżą liczne spektakle teatralne, jasełka, akademie i spotkania z uroczystą oprawą. W 1933 r. za krzewienie kultury kaszubskiej i postawę Polaka Patrioty został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. Oprócz tego miał Krzyż Orderu Polonia Restituta. Natomiast władze kościelne przyznały mu godność szambelana papieskiego (prałata).
30 października 1939 r. ksiądz E. Roszczynialski został aresztowany przez Gestapo i osadzony w więzieniu w Wejherowie. 10 listopada przeniesiono go do więzienia w Lęborku, a następnie 11 lub 12 listopada rozstrzelano w parku koło budynku szkolnego w okolicznych Cewicach.W 1979 r. dokonano ekshumacji jego zwłok, wystawiono w kaplicy św. Antoniego w wejherowskiej Farze i uroczyście pochowano w rodzinnym grobowcu na starym cmentarzu w Wejherowie. Jego imieniem nazwano jedną z ulic w Wejherowie, a także ZSP Nr 3 w Wejherowie przy ulicy Dworcowej i Budowlanych oraz Szkołę Podstawową w Cewicach.
W 1994 r. Stolica Apostolska rozpoczęła proces jego beatyfikacji. 24 maja 2011 nastąpiło uroczyste zakończenie diecezjalnego procesu beatyfikacyjnego.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Edmund_Roszczynialski
Opis kesza:
kesz umieszczony koło ulicy upamiętniającej Edmunda Roszczynialskiego.