Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Śliwicka Sahara - OP26E1
Wyprawa w miejsce przez cywilizację odmienione
Właściciel: Johnny224
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 81 m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 13-05-2010
Data utworzenia: 13-05-2010
Data opublikowania: 13-05-2010
Ostatnio zmodyfikowano: 15-08-2021
43x znaleziona
3x nieznaleziona
3 komentarze
watchers 6 obserwatorów
56 odwiedzających
19 x oceniona
Oceniona jako: normalna
1 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: iwonia1999
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Opis PL

Targówek, Zacisze, Szmulki, Pelcowizna, Śliwice, czy wreszcie (wbrew pozorom dobrze znany Warszawiakom epoki lato 80.) Golędzinów - te nazwy osiedli prawobrzeżnej Warszawy nie kojarzą się zbyt dobrze nawet nie tylko mieszkańcom stolicy. Mieszkały tu prawdziwe warsiawiaki wywodzące się z wszelkiego elementu. Nosili "kosy" za pazuchą gotowe do użycia pod byle pretekstem.
Takie wyobrażenie o warszawskiej Pradze pewnie nie wzięło się z powietrza. Sam pamiętam, jak kiedyś odbywałem spacer po Ząbkowskiej po zachodzie słońca, i czulem się jak biały człowiek w nowojorskim Harlemie. Mieszkańcy kolonii znali się jak łyse konie, tworzyli niepowtarzalną społeczność, nie można im odmówić ambicji, chęci rozwijania się.  Integrację wzmacniały wojenne przeżycia. Wojna nie przeszkodziła, by prowadzono tu tajne nauczanie, często w suterenach lub piwnicach przywatnych domów. W jednym z nich na ul. Gersona 30 zachowała się nawet tablica wisząca nad wejściem do piwnicy informująca o tym, że tu była szkoła. Niestety jest to teren prywatny i nie można jej zobaczyć.
Dzisiaj już mało kto pamięta, jak wspomniane wyżej osiedla i kolonie wyglądały przed i tuż po wojnie. Nawet najstarsi mieszkańcy mieliby problem z odtworzeniem z pamięci historii. Dla większości z nas "od zawsze" stoi tam fabryka samochodów - FSO. Na szczęście podróż w czasie jest możliwa dzięki archiwalnym zdjęciom.

Popatrzmy zatem na fotoplan z 1945. Tu gdzie dzisiaj stoją fabryczne hale przed wojną rozciągała się olbrzymia łacha piaskowa, zwana przez mieszkańców "Śliwicką Saharą". Tym, którzy dzisiaj o niej wspominają, ze wzgldu na dziecięcą perspektywę, teren ten wydaje się pewnie dwa razy większy niż był w rzeczywistości, ale jakże romantyczne to są wspomnienia. Porownanie sytuacyjne na fotce.

A więc wyruszamy na Śliwicką Saharę. Uwaga bo jest to eksploatowany teren kolejowy.

 

EDIT 15.08.2021

Od czasu założenia skrytki teren zmienił się nie do poznania. Teren wokół kesza zarósł nieprawdopodobnie, ale co gorsza zrobiło się straszne śmietnisko. Do prawdy nie wiem skąd biorą się śmieci w takim miejscu? Kto je tu wyrzuca? Okoliczności te zmusiły mnie do niewielkiej korekty lokalizacji kesza. I jeszcze jedna dość ważna informacja:

To jest terem kolejowy. W dni robocze wre tu praca i kręcą się SOK-iści. W dni wolne od pracy jest tu natomiast bardzo spokojnie, żywej duszy tu nie ma, no może poza rowerzystami, którzy tu pomykają na swoich bicyklach. Zalecam zatem odwiedziny kesza w dni wolne od pracy.

Obrazki/zdjęcia
Porównanie
Śliwicka Sahara
klimat1
klimat2
Plan ogólny
zbliżenie
Wpisy do logu: znaleziona 43x nieznaleziona 3x komentarz 3x Obrazki/zdjęcia 1x Wszystkie wpisy Galeria