Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Maschinenfabrik - OP9RP0
Eigenaar: laszlo-pl
Deze cache maakt deel uit van GeoPath!
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: meter NAP
 Provincie: Polen > śląskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Micro
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 02-11-2023
Gemaakt op: 02-11-2023
Gepubliceerd op: 10-03-2024
Laatste verandering: 10-03-2024
9x Gevonden
0x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 0 Volgers
28 x Bekeken
7 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  Take something to write 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

f32344a3-5401-4f91-b82b-a4ca7e70f08b.jpgPoczątki fabryki sięgają okresu przed I wojną światową. Istniał już wtedy skład materiałowy i warsztat. W 1907 roku zaczyna działać w Piotrowicach kupiec Hans Stephan z Szarleja. Zostaje przedsiębiorcą i współakcjonariuszem firmy "Stephan, Frölich und Klüpfel". Firma ta znana była już w końcu XIX w. w Prusach i na terenie Austro-Węgier. Miała siedzibę w Szarleju, Bytomiu i Budapeszcie. Nowo powstała spółka akcyjna o nazwie "Spółka Akcyjna — Stephan, Frölich und Klüpfel w Piotrowicach koło Katowic", zakupiła w roku 1907 tereny pod budowę fabryki od Pawła Gwoździa. Fakt ten odnotowują księgi wieczyste Sądu w Mikołowie.

Początkowo w fabryce zatrudnionych było około 150 pracowników. Fabrykę stale rozbudowywano, powstały nowe hale produkcyjne i warsztaty. W okresie międzywojennym załoga fabryki osiągała liczbę 500 osób. Wykonywano przede wszystkim maszyny i urządzenia dla górnictwa oraz konstrukcje stalowe, szybowe, rynny wibracyjne do przenośników, rury do podsadzki, trasy przenośników taśmowych, napędy pneumatyczne i rury do sprężonego powietrza. Surowcem wyjściowym do produkcji były prefabrykaty stalowe przywożone z odlewni w Mikołowie. Część produkcji była zamawiana i wysyłana poza Śląsk. Pierwszym dyrektorem prowadzącym zakład spółki był Grüger. Na przełomie lat trzydziestych — w okresie kryzysu — rozpoczęto produkcję dla różnych klientów spoza branży górniczej. Na początku lat dwudziestych, dla celów produkcyjnych, zakupiono hangar lotniczy o powierzchni 5400m². W hali tej mieściła się tokarnia wraz z warsztatem elektrycznym, warsztatem konstrukcji stalowych, spawalnią oraz warsztat wyrobów blaszanych, cynkownia i magazyn.

0ab7eead-28db-4f9d-88b7-dcecdd889da9.jpgW 1930 r. nastąpiła zmiana nazwy zakładu na Piotrowicką Fabrykę Maszyn - Spółka Akcyjna. Dyrektorem został inż. Józef Iwicki. Nazwa ta była używana do wybuchu II wojny światowej. W czasie II wojny komisaryczny zarząd okupacyjny fabryki, do którego wszedł inż. Wolfgang Stephan - syn zmarłego akcjonariusza, przywrócił nazwę "Stephan, Frölich und Klüpfel - Maschinenfabrik". W czasie wojny produkowano tu urządzenia dla górnictwa oraz przemysłu zbrojeniowego zlecane przez okupanta, wykonywano też elementy pocisków artyleryjskich.
Po wyzwoleniu w 1945 roku fabryka na mocy dekretu o nacjonalizacji przemysłu przeszła pod zarząd państwowy. Przywrócono nazwę Piotrowicka Fabryka Maszyn. W roku 1948 rozpoczęto produkcję wrębiarek węglowych. Po pięciu latach produkcji wrębiarek uruchomiono produkcję kombajnów ścianowych. W latach 1947-1955 wybudowano: halę wydziału mechanicznego montażu, kuźnie, dom socjalny z salą widowiskową.
Fabryka posiadała własną sieć wodociągową, łącznie ze studnią i przepompownią w dolinie rzeki Ślepiotki. W okresie powojennym fabryka dostarczała wodę do pobliskich domów mieszkalnych. Przepompownia była eksploatowana od 1949 do 1963 roku.
W 1959 r. fabryka otrzymała nazwę im. Juliana Leńskiego. W roku 1966 do nazwy fabryki dodano nazwę FAMUR, znaczącą "fabrykę maszyn do urabiania". Nazwa fabryki była następująca: Piotrowicka Fabryka Maszyn im. Juliana Leńskiego FAMUR Przedsiębiorstwo Państwowe Katowice 8

b44a53aa-268b-44bd-9b21-c891d911042f.jpgW fabryce produkuje się głównie kombajny ścianowe dla górnictwa. Większość produktów wysyłano na rynki zagraniczne szczególnie do krajów Dalekiego Wschodu. Produkowane kombajny węglowe ścianowe są stosowane w górnictwie węglowym całego świata. W fabryce wykonywane były też wyroby na wyposażenie wojska.

W ramach inwestycji w 1950 roku wybudowano halę o powierzchni 11435m², a w roku 1952 nowy budynek kuźni. Dom socjalny z dużą salą widowiskową wybudowano w 1950 roku. Hotel robotniczy na 300 osób przy ul. Harcerzy Września (ZMP) wybudowano w 1955 roku. W dniu 30 stycznia 1953 roku rozbudowującą się fabrykę odwiedził ówczesny prezydent Bolesław Bierut.

W roku 1969 fabryka wybudowała szkołę zawodową z zapleczem przy ulicy Kostki Napierskiego. W latach 1967-1975 wybudowano halę wydziału hydrauliki siłowej. W latach siedemdziesiątych oddano do użytku dalsze nowe hale fabryczne. W 1982 zatrudniano w fabryce 1550 pracowników. W roku 1999 w wyniku restrukturyzacji górnictwa stan zatrudnienia wynosił 860 pracowników.

W 1990 został przekształcony w jednoosobową spółkę skarbu państwa. W 1995 60% akcji Famuru w ramach Programu Powszechnej Prywatyzacji trafiło do Narodowych Funduszy Inwestycyjnych. W 2002 większość akcji nabył inwestor prywatny. W 2003 od przejęcia 93% akcji Nowosądeckiej Fabryki Maszyn Górniczych Nowomag S.A. rozpoczęto budowę grupy kapitałowej. W latach 2010 - 2011 rozpoczęła sie przebudowa firmy obejmująca wyburzanie starych niepraktycznych budynków i wybudowanie nowych, spełniających wszelkie standardy nowoczesnej produkcji. W 2014 przy siedzibie spółki oddano do użytku śmigłowcowe lądowisko Famur. W styczniu 2015 nastąpiło połączenie ze spółką zależną GEORYT Sp. z o.o., a w czerwcu połączenie ze spółką zależną Zakładem Maszyn Górniczych GLINIK Sp. z o.o. z siedzibą w Gorlicach.

W listopadzie 2014 roku spółka FAMUR przejęła Kluczborską spółkę Famak. Następnie nastąpiła zmiana nazwy z Famak S.A. na FAMUR Famak S.A.

Obecnie większość terenów po dawnych zakładach firmy FAMUR zostało przekształcone w tereny handlowo usługowe.

 

O KESZU: Raczej klasyk. 

 

UWAGA! Pod żadnym pozorem nie przeskakuj na jezdnię!

Rules of reactivation Reaktywacja jest możliwa tylko po bezpośrednim kontakcie z autorem/właścicielem skrzynki
Read more about reactivation of geocaches here
Logs: Gevonden 9x Niet gevonden 0x Opmerking 0x Alle logs