Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Piotrowice - Skrzyżowanie #1 - OP9QN0
Eigenaar: laszlo-pl
Deze cache maakt deel uit van GeoPath!
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: meter NAP
 Provincie: Polen > śląskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Micro
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 27-08-2023
Gemaakt op: 27-08-2023
Gepubliceerd op: 28-08-2023
Laatste verandering: 28-08-2023
27x Gevonden
0x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 0 Volgers
23 x Bekeken
17 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
1 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: karwdo
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Recommended at night  Bike  Take something to write  Fixed by magnet 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

 Skrzyżowanie ulic Zygmunta Waltera-Jankego oraz Armii Krajowej to główne skrzyżowanie tej dzielnicy zwane przez mieszkańców "rynkiem". W obrębie dzisiejszego wciąż możemy zobaczyć budynki i obiekty związane z historią Piotrowic:

Zespół Szkół Poligraficzno - Mechanicznych

     Do budowy nowoczesnej szkoły powszechnej w Piotrowicach przystąpiono w 1901 roku, zaś nauczanie rozpoczęto w 1902. Oczywiście budynek nie miał dzisiejszej formy. Były to zaledwie cztery sale. W których już w 1908r. Uczyło się na zmiany 462 dzieci. Lekcje były po niemiecku (do 1922r.), a uczono: języka niemieckiego, rachunków, przyrody, historii Niemiec, geografii, śpiewu i rysunku. 

 

     W 1929r. rozpoczęto budowę nowej Publicznej Szkoły Powszechnej do której chciano przenieść naukę (chodzi o znajdującą się obok skrzyżowania, obecną, Szkołę Podstawową nr 28). W 1947 roku budynek starej szkoły przekształcono w Szkołę Zawodową a w 1950/51r. Wybudowano obok nowy budynek i połączono go ze starym tworząc Zasadniczą Szkołę Zawodową w Piotrowicach. W 1978r. Otrzymała ona nazwę Zespołu Szkół Poligraficzno - Mechanicznych a w 1999r. nadano jej imię Armii Krajowej (czego świadectwem jest tablica pamiątkowa na ścianie od strony ul. Armii Krajowej).

 

     Na ścianie od strony ul. Jankego odbudowano tablicę pamiątkową powstałą dzięki fundacji Związku Powstańców Śląskich przed drugą wojną światową. Tablica ta była umieszczona 3 maja 1937 roku na frontowej ścianie Szkoły Podstawowej (nr 28) w Piotrowicach i została zniszczona przez okupanta. Na nowej tablicy pamiątkowej oprócz poległych w trzech powstaniach śląskich w latach 1919-1921 wymieniono również poległych w walkach z najeźdźcą hitlerowskim w latach 1939-1945.

 

Krzyż "Gwoździów"

     Krzyż przy ul. Armii Krajowej 79 ( na przeciw Zespołu Szkół Poligraficzno – Mechanicznych) stoi przy byłym gospodarstwie Pawła Gwoździa. W miejscu krzyża była kiedyś studnia, w której utopił się parobek pracujący w tym gospodarstwie. W 1909 roku studnię zasypano, a na jej miejscu postawiono krzyż. Do dziś w jego dolnej części znajduje się płyta z napisem wotywnym "Gelobt sei Jesus Christus!" Fundaturen Franz u. Agatha Gwoźdz (Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus, ufundowali Franciszek i Agata Gwóźdź).

 

Dom rodzinny Filipa Limańskiego

     Przy ul. Jankego 179 znajduje się dom rodzinny Filipa Limańskiego - uczestnika III Powstania śląskiego. Ten młody, zaledwie 19 letni chłopak niestety nie doczekał sukcesu powstania. Zginął niecałe 2 miesiące wcześniej w walkach na szosie Zdzieszowice - Dąbrówka . 

PS. Zdjęcie nie przedstawia postaci Filipa Limańskiego.

 

   

 

Piotrowicki rynek

     Do obiektów zabytkowych zalicza się także dom mieszkalny z zapleczem gospodarczym i ogrodem wzniesiony w pierwszej ćwierci XX wieku na działce narożnej między ulicami gen. Z. W. Jankego i Armii Krajowej)

     Załączone zdjęcie przedstawia Piotrowicki rynek z 1928r. Widać na nim pierwszą stację benzynową w Piotrowicach. Jedyny w okolicy dystrybutor z ręczną pompą był obsługiwany przez pracowników sklepu Konsum Kolejowy. Obok budynek Urzędu Gminy (obecnie biblioteka miejska nr 9) oraz nie istniejące już - restauracja i zakład fryzjerski M. Kunze.

 

 

O KESZU: Ukryty trochę pod kolanem. Wystarczy sięgnąć i odczepić. Potem polecam oddalić się na wpis a następnie odłożyć jednym szybkim ruchem.

 

UWAGA! Współrzędne w tym miejscu bardzo pływają a na dodatek ludzi wokół nie ma chyba tylko nocą (a i to nie zawsze). Dlatego czuj się w pełni usprawiedliwiony od razu zerkając w spoiler. Nie spal miejscówki.

 

 

Rules of reactivation Reaktywacja jest możliwa tylko po bezpośrednim kontakcie z autorem/właścicielem skrzynki
Read more about reactivation of geocaches here
Afbeeldingen
SPOILER
Logs: Gevonden 27x Niet gevonden 0x Opmerking 0x Afbeelding 1x Alle logs Galerij