Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Cmentarz Bródzieński - OP253A
Jedna z największych nekropolii w Europie
Właściciel: smok6
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 85 m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Multicache
Wielkość: Mała
Status: Zarchiwizowana
Czas: 1:00 h    Długość trasy: 3.00 km
Data ukrycia: 12-04-2010
Data utworzenia: 12-04-2010
Data opublikowania: 12-04-2010
Ostatnio zmodyfikowano: 03-06-2022
52x znaleziona
4x nieznaleziona
3 komentarze
watchers 11 obserwatorów
75 odwiedzających
43 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
2 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: awokado, iwonia1999
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Dostępna w określonych godzinach lub płatna  Można zabrać dzieci  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Cmentarz Bródnowski powstał w 1883 r. z inicjatywy Sokratesa Starynkiewicza (rosyjskiego generała, który był prezydentem Warszawy). Pierwszy pogrzeb odbył się 21 listopada 1884 r. Początkowo był to cmentarz dla ludzi uboższych, w przeciwieństwie do bardziej elitarnych Starych Powązek. Cmentarz ogrodzono w dwudziestoleciu międzywojennym. 5-kilometrowe ogrodzenia posiada 8 bram. Jego powierzchnia wynosi 114 ha. Posiada 3 większe aleje - Główną, Szeroką i Lipową.

Z czasem status nekropolii zmienił się i zaczęły się na niej pojawiać groby ludzi znanych oraz bogatszych. Obecnie leży tu wiele osobistości świata kultury, polityki, sportu. Ciekawą listę można znaleźć w Wikipedii.

Współrzędne początkowe wskazują na okolicę bramy głównej. Cmentarz otwarty jest od godziny 7.00 do zmroku. Znalezienie skrzynki wymagało będzie odszukania na cmentarzu 3 grobów związanych ze znanymi Polakami. Aby nie było za prosto, dane do wyliczenia współrzędnych należy znaleźć na wskazanych mogiłach z nimi sąsiadujących.

Uwaga!!! Skrzynka nie wymaga kopania, zakłócania spokoju zmarłych. W trakcie szukania nie trzeba nawet dotknąć żadnego z grobów. Proszę więc o odpowiednie zachowanie.

Współrzędne należy wyliczyć wg. wzoru:

N 52 AB.BCD  E 21 DF.GHD

GH - ile lat był kapłanem Jan Michałowicz - mogiła po prawej stronie grobu Mieczysława Fogga,

DF - dwie ostatnie cyfry roku śmierci Danuty Winnickiej - mogiła naprzeciwko grobu Ksawerego Rokossowskiego.

CB - jak długo żył Józef Grzybiński, A - cyfra miesiąca śmierci Józefa Grzybińskiego - mogiła po prawej stronie grobu Romana Dmowskiego (najniższy napis)

Ludzie i mogiły do znalezienia:

Mieczysław Fogg (kw. 10A-1) - znany polski piosenkarz. Jego utwory (Tango milonga, To ostatnia niedziela czy Jesienne Róże) znają chyba wszyscy. Ciekawostką jest, że w młodości przez 14 lat pracowął jako kasjer w Warszawskiej Dyrekcji PKP, równocześnie kontynuując edukację muzyczną. Brał udział w Powstaniu Warszawskim podtrzymując morale koncertami dla ludności cywilnej i powstańców.

Roman Dmowski (kw. 15A-5) - przywódca i założyciel Narodowej Demokracji. Jego działania miały znaczny wpływ na uzyskanie przez Polskę niepodległości po I wojnie światowej i kształt jej granic. W okresie międzywojennym jeden z najważniejszych polityków, był antagonistą Józefa Piłsudzkiego. Kontrowersje budzą jego antysemickie poglądy oraz nagonka endecji na Gabriela Narutowicza, która zakończyła się zamachem i śmiercią prezydenta.

Ksawery Wojciech Rokossowski (kw. 15G-1) - ojciec marszałka Polski i ZSRR Konstantego Rokossowskiego, jednego z nawybitniejszych dowódców II wojny światowej. Dowodził w najważniejszych ofensywach Armii Czerwonej. Jego 2. Front Białoruski razem z 1. Frontem Białoruskim Gieorgija Żukowa zdobyły Berlin, ale decyzją Stalina chwała zdobywcy Reichstagu przypadła Żukowowi (ponoć w Berlinie radzieckie fronty prowadziły między sobą regularne starcia). W przypadku tej postaci kontrowersje budzi bardzo ograniczona pomoc dla Powstania Warszawskiego (na rozkaz Stalina) oraz powojenne represje w wojsku polskim.

Obrazki/zdjęcia
Plan cmentarza
Brama Główna Cmentarza
Pomnik Romana Dmowskiego