Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Cerkiew św Olgi - OP24EF
Skarb w środku
Owner: lukooo
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 296 m. ASL.
 Region: Poland > łódzkie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Archived
Date hidden: 05-04-2010
Date created: 05-04-2010
Date published: 05-04-2010
Last modification: 28-12-2016
45x Found
1x Not found
2 notes
watchers 2 watchers
2 visitors
20 x rated
Rated as: Good
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Accessible for disabled  Bike  One-minute cache  Take something to write  Fixed by magnet  Nature  Monumental place  Access only by walk 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Cerkiew św Olgi

O obecności prawosławia w Łodzi przypominają cerkwie. Najbardziej znaną i reprezentatywną pozostaje świątynia katedralna pod wezwaniem Aleksandra Newskiego z 1884 roku przy ulicy Kilińskiego. W jej cieniu pozostaje cerkiew pod wezwaniem św. Olgi przy ul. Piramowicza 12.

Cerkiew pod wezwaniem św. Olgi, zbudowana w 1898 r., podobnie jak jej starsza "siostra", pobudza wyobraźnię łodzian. Pozostająca na uboczu, przez wiele lat zamknięta, postrzegana jest jako świątynia nieco zapomniana. Takie oceny prowokuje też jej zaniedbana fasada. Choć nie jest tak okazała jak cerkiew przy Kilińskiego (którą ufundowali łódzcy fabrykanci z Poznańskim na czele), również jest prawdziwą perłą w galerii łódzkich zabytków.

- Cerkiew została zbudowana jako kaplica dla dzieci wyznania prawosławnego, mieszkających w sierocińcu, który mieścił się obok - opowiada ksiądz Eugeniusz Fiodorczyk. Oba budynki - ochronki i świątyni (autorstwa miejskiego architekta Franciszka Chełmińskiego) połączone zostały od strony północnej.

- Tak urządzono wnętrza cerkwi, by dzieci odczuwały domową, ciepłą atmosferę - opowiada ks. Fiodorczyk. Dlatego ściany są wyściełane dywanami, zaś po lewej stronie umieszczono... ściągi z modlitwy "Wierzę w Boga" oraz "10 przykazań". Na patronkę wybrano św. Olgę, czyli babcię św. Włodzimierza - patrona Rusi, który podniósł chrześcijaństwo do rangi religii państwowej. Będąc babcią, miała zapewnić dzieciom szczególne poczucie troski.

Nabożeństwa odbywają się tu dwa razy w tygodniu - w środę i niedzielę. Centralne miejsce w świątyni zajmuje ikonostas, oddzielający ołtarz od nawy dla wiernych. Kapłan odprawiający nabożeństwo odwrócony jest plecami do modlących się i widoczny poprzez tzw. carskie wrota. Układ cerkwi sprawia, że twarze wszystkich są zwrócone ku wschodowi, w stronę "rajskiego ogrodu i miejsca narodzin Chrystusa". Nad wejściem do nawy jest miejsce dla chóru, z boku zaś ustawiono pojemniki z wodą do picia dla spragnionych.

 

Dzisiaj jest wielkanocny poniedziałek i cerkiew jest czynna 10-13 po południu o 16 również. Zabytek jest piekny "od środka".

 

Obejrzyj również w Filmowa Encyklopedia Łodzi i Regionu

 

N 51° 46.305' E 019° 27.911' (WGS84)

 

CACHE : to mikromagnetyczny pojemniczek na "kocie siuśki" ukryty pod brązowym parapetem od najbardziej północnej strony schodów. Tam gdzie czerwona kropka tylko od północy

UWAGA :

W białej rurce ukryty jest micro-ołówek rysik, proszę uważać, żeby nie wypadł

POWODZENIA !!!!

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Log entries: Found 45x Not found 1x Note 2x All entries Show deletions