Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Dziadowa Skała - OP9MGS
Owner: Mliro
Please log in to see the coordinates.
Altitude: m. ASL.
 Region: Poland > śląskie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Ready for Search
Time required: n/a    Distance to travel: 1.00 km
Date hidden: 03-01-2023
Date created: 03-01-2023
Date published: 07-01-2023
Last modification: 07-01-2023
6x Found
0x Not found
0 notes
watchers 0 watchers
36 visitors
3 x rated
Rated as: Excellent
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

One-minute cache  Take something to write  Nature 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Dziadowa Skała

718AF942-803A-38D5-8FD6-796E90A024F8.jpg

Jaskinia w Dziadowej Skale, Schronisko za Szlakiem – Jaskinia na wzgórzu Łężec na Wyżynie Częstochowskiej. Jaskinia znajduje się w lesie na południowych stokach Łężca,
w odległości około 1 km od Zamku w Morsku, przy czarnym szlaku turystycznym. Na niektórych mapach oznaczana jest jako Dziadowa Jaskinia
.

Opis obiektu:
Jaskinia znajduje się w niewysokim murze skalnym zwanym Dziadową Skałą. Nazwa jaskini i skały pochodzi od tego, że jeszcze niedawno czasami chronili się w niej biedni, wędrujący od wioski do wioski ludzie zwani dziadami. Główny otwór jaskini o ekspozycji południowo-wschodniej ma wysokość około 4 m i szerokość 2 m. Za krótkim korytarzem jest duża komora o wymiarach 10 × 5 m i wysokości do 7 m. W jej stropie jest wiele szczelin wyprowadzających na powierzchnię skały. Dla człowieka są zbyt ciasne, ale dochodzące przez nie światło powoduje, że komora jest widna. W jej lewej części za 5-metrowej wysokości progiem odchodzi boczny korytarzyk wychodzący otworem na powierzchni skały. W stropie prawej części komory jest wąski komin o wysokości 2,5 m.
W jaskini brak nacieków. Namulisko jest piaszczysto-gliniaste, w pobliżu wejścia z dużą ilością próchnicy. Wskutek dużego otworu jej klimat jest poddany wpływom środowiska zewnętrznego.
Historia poznania:
Jaskinia znana była od dawna. Jej namulisko zostało przemieszane w wyniku prowadzonych w niej badań archeologicznych. W jaskini znaleziono kościaną, ozdobioną poprzecznymi nacięciami ozdobę, którą uznano za najstarszy przedmiot artystyczny znaleziony w Polsce. Znaleziono także schowek z żuchwą konia, któremu przypisuje się rytualne znaczenie. Znaleziska tworzyły 4 warstwy kulturowe i zawierały fragmenty kości niedźwiedzia jaskiniowego, konia, żubra, renifera, hieny jaskiniowej, sarny, lisa polarnego, obrożnika, lemingów i innych drobnych ssaków, a także odłupki i narzędzia krzemienne, odłamki ceramiki i grot bełtu z XIII-go wieku. Ślady bytowania ludzi prehistorycznych w jaskini pochodzą z okresu 50 – 38 tysięcy lat p.n.e.

Ukrycie keszy jest dość typowe i nie powinno sprawiać problemów. Są to małe pojemniki  zamaskowane do tła terenu. Aby zachęcić do częstszego odwiedzania tych skrytek i równocześnie zrekompensować trudność zdobycia kesza,
chcę do tych właśnie skrytek wkładać jakieś fanty. W jednym pojemniku są odrębne logbooki i zawartość też jest podzielona, proszę nie mieszać .

Bardzo proszę o przynajmniej takie samo maskowanie jak jest teraz aby  nie spalić skrytki . Teren dość często odwiedzany turystycznie i wspinaczkowo.

Życzę miłego i udanego zwiedzania Jury

 

Rules of reactivation Reaktywacja jest możliwa, o ile istnieje pewność, że skrzynka zaginęła
Read more about reactivation of geocaches here
Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
skała dziadowa
wejście do dziadowej
dziadowa spojler
Log entries: Found 6x Not found 0x Note 0x Picture 1x All entries Gallery