Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Katedra - OP23B4
Eigenaar: enrico
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 7 meter NAP
 Provincie: Polen > zachodniopomorskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Micro
Status: Kan gezocht worden
Tijd: 0:30 h    Lengte: 1.00 km
Geplaatst op: 23-02-2010
Gemaakt op: 23-02-2010
Gepubliceerd op: 23-02-2010
Laatste verandering: 04-11-2013
224x Gevonden
15x Niet gevonden
11 Opmerkingen
watchers 2 Volgers
164 x Bekeken
134 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
2 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: dziadborowyPL, jaculo
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Accessible for disabled  One-minute cache  Fixed by magnet  Nature  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Kościół św. Jana Chrzciciela w Kamieniu Pomorskim to najstarsza świątynia na Pomorzu Zachodnim. Jej budowę rozpoczęto w 1176 r. Do czasów reformacji, a więc niemal do połowy XVI w. była katedrą, siedzibą katolickiego biskupa kamieńskiego. Dziś kościół nosi miano konkatedry archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej.

We wnętrzu świątyni przykuwają uwagę romańskie portale i malowidła, gotycki ołtarz główny w formie tryptyku oraz unikalne w skali całego kraju obrazy słynnego niemieckiego malarza Łukasza Cranacha Starszego (1472-1553). Przedstawiają sceny Męki Pańskiej. Umieszczono je na północnej ścianie prezbiterium.

W dawnym skryptorium skrybowie kapitulni sporządzali niegdyś dokumenty. Dziś mieści się tu katedralny skarbiec udostępniany do zwiedzania w sezonie letnim (od poniedziałku do soboty w godz. 9.00-17.00). Zgromadzono tu zbiór portretów, kolekcję rzeźby sakralnej, kielichy mszalne i mszały. Ciekawostką jest także misternie zdobiona kopia cennego relikwiarza św. Korduli. Jego oryginał wraz z mnóstwem innych eksponatów zaginął w 1945 r.

W latach 1669-1672 z fundacji księcia pomorskiego Ernesta Bogusława Croya powstały w kamieńskiej świątyni monumentalne organy. Należą do najbardziej znanych w Polsce. Cudownego brzmienia tego niezwykłego instrumentu(47 głosów i 3300 piszczałek) można posłuchać w czasie corocznego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej, organizowanego przez całe lato. Koncerty rozpoczynają się o godz. 19.00 zawsze w piątki, począwszy od ostatniego piątku czerwca, aż do pierwszego piątku września.

Do północnej nawy kościoła przylega jedyny w Polsce katedralny wirydarz, czyli prostokątny ogród otoczony krużgankami. Czworobok murów oddziela niezwykle skutecznie od zgiełku całego świata. W upalne dni można skryć się w cieniu krużganków i oddać kontemplacyjnemu nastrojowi; mimo woli przypomina się kamedulskie memento mori, gdy ze ścian wirydarza zerkają na przybysza postacie z płyt nagrobnych, biskupi, księża i fundatorzy, możni i wpływowi ludzie sprzed stuleci. Pięknie wygląda zieleń ogrodu obserwowana przez ażurowe maswerki ostrołukowych arkad.

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
1
2
3
4
5