Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Sztutowo - OP22D0
Obóz koncentracyjny
Eigenaar: Czajorek
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 11 meter NAP
 Provincie: Polen > pomorskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Normaal
Status: Kan gezocht worden
Tijd: 0:10 h    Lengte: 0.50 km
Geplaatst op: 03-01-2010
Gemaakt op: 29-12-2009
Gepubliceerd op: 03-01-2010
Laatste verandering: 09-06-2014
190x Gevonden
11x Niet gevonden
5 Opmerkingen
watchers 4 Volgers
174 x Bekeken
128 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
6 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: allbert1, daroo88, mahomet, masakrator92, sebaldo, sztamunek
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Periodical/Paid  Go geocaching with children  Nature  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Obóz Koncentracyjny Stutthof. Obóz koncentracyjny, którego utworzenie zapoczątkowała koncepcja hitlerowskich władz Wolnego Miasta Gdańsk, mająca na celu eksterminację „niepożądanych elementów polskich”. Zbrodniczą działalność KONZENTRATIONSLAGER STUTTHOF rozpoczął 2 września 1939 r. w oddalonej 36 km od Gdańska miejscowości Sztutowo. Faktycznie prace mające na celu utworzenie miejsca zagłady tysięcy Polaków rozpoczęli funkcjonariusze policji gdańskiej, inwigilując oraz tworząc rejestry środowiska polskiego. 2 września 1939 r. przybył pierwszy transport więźniów w ilości 150 osób. Przez następne lata do obozu trafiało tysiące więźniów z całej Polski. Od 1942 r. Stutthof stał się miejscem kaźni dla ludności z całej Europy. Szacuje się, że ogółem przez obóz w Sztutowie przeszło blisko 120 tys. więźniów, z czego ok. 50 tys. stanowili sami Żydzi. Według różnych źródeł, liczbę ofiar KONZENTRATIONSLAGER Stutthof szacuje się na 65-85 tys. osób. W czerwcu 1944 r. obóz Stutthof stał się jednym z głównych narzędzi wykonawczych „Ostatecznego rozwiązania kwestii Żydowskiej” („die Endlösung der Judenfrage”).

 

W sezonie letnim do Muzeum w Sztutowie kursuje Żuławska Kolej Dojazdowa, którą przejażdżka może sprawić olbrzymią frajdę najmłodszym. Stąd też jest bardzo blisko nad Zatokę :)

Wstęp do samego Muzeum jest bezpłatny, czynne codziennie:

- w okresie od 1 maja do 30 września w godz. 9.00 - 17.00

- w okresie od 1 października do 30 kwietnia w godz. 7.00 - 15.00

- opłata parkingowa - 6 PLN

 

Sama skrzynka umieszczona poza terenem Obozu, zachęcająca do połażenia po lesie; można ją znaleźć bez odbiornika GPS, a podążając tylko za zdjęciami... będąc na parkingu ustaw się w kierunku Pomnika Walki i Męczeństwa... przed samym wejściem na teren główny będzie ścieżka w lewo (foto 1) - idąc nią po lewej stronie miniesz budynek nowej kuchni, po prawej obóz żydowski... a później szlaban (foto 2), za szlabanem skręcając w lewo dojdziesz do stosu całopalnego (polecam zobaczyć), Ty natomiast musisz skręcić w prawo... po ok. 150-200 metrach spacerku ukaże Ci się słupek z nr. 196 (foto 3)(aktualnie ma numer 187, 188)... za nim musisz skręcić w lewo... później jeszcze jakieś 50 metrów i zobaczysz skarpę z drzewem posiadającym charakterystyczny korzeń (foto 4)... obok będzie skrzynka - saperka pokazuje miejsce ukrycia, lecz Ty nie musisz kopać, wystarczy że włożysz swe łapki pod skarpę - tam będzie czekała na Ciebie niespodzianka... Powodzenia :)

 

Skrzynka założona wspólnie z duetem Monia_Rav oraz gościnnie Lechu :)

 

Reaktywacja: 08 czerwca 2014 r.... Niestety wszystko wskazuje na to, że skrzynka rzeczywiście dostała nóżek... po przeanalizowaniu kilku miejsc doszedłem jednak do wniosku, że miejsce ukrycia wciąż jest na tyle dobre, by kolejny pojemnik tam umieścić... Wielkość się troszeczkę zmieniła, ale wciąż rozmiarówka jest normalna, lokalizacja ta sama, no może metr w lewo od tego co pokazuje zdjęcie... kordy mam nadzieję, że teraz lepiej złapane...

Bardzo proszę o ukrywanie takie samo jak zastaliście, lepiej trochę dołek podkopać i umieścić skrzynkę głębiej, niż zostawić ją na widoku, przykryta jest betonowym klockiem...

Pozdrawiam i jeszcze raz powodzenia!

 

 

free counters

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
Pomnik
foto 1
foto 2
foto 3
foto 4