Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
MK-1 Tajemnica skrywana w lesie - OP22C0
Zapomniany cmentarz przy Brukowej
Właściciel: kamaras
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 196 m n.p.m.
 Województwo: Polska > łódzkie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Zarchiwizowana
Czas: 0:04 h    Długość trasy: 0.20 km
Data ukrycia: 29-12-2009
Data utworzenia: 28-12-2009
Data opublikowania: 29-12-2009
Ostatnio zmodyfikowano: 25-12-2011
31x znaleziona
1x nieznaleziona
3 komentarze
watchers 4 obserwatorów
6 odwiedzających
17 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Potrzebne hasło do logu! 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Miejsce:

Przy północnym krańcu ulicy Brukowej, na łódzkim osiedlu Żabieniec, znajduje się niewielka, urokliwa enklawa leśna, oznaczona na planie Łodzi zielonym kolorem. Poza nielicznymi mieszkańcami tego obszaru nikt się tu nie zapuszcza, stąd i znikoma ilość wydeptanych ścieżek w pokrywie bluszczu. (...)

Nic nie wskazuje, że w tym miejscu był kiedyś niewielki cmentarz założony na potrzeby mieszkających tu do 1945 roku osadników niemieckich. Była to spora wieś, gdyż posiadała kilkadziesiąt gospodarstw, i znacznie przerastała sąsiedni Radogoszcz . Trudno dzisiaj ustalić dokładnie położenie i granice dawnej kolonii niemieckiej, gdyż większość budynków uległa zniszczeniu, tu i ówdzie można jedynie spotkać pojedyncze ostańce wyróżniające się typowo niemiecką architekturą. Przede wszystkim odeszli ludzie którzy tu zamieszkiwali. Po wojnie większość ewangelików pochodzenia niemieckiego wyemigrowała z Łodzi, zostali "wypędzeni" jak obecnie określa zjawisko oficjalna propaganda niemiecka. Jedynym świadectwem, mówiącym o niemieckich korzeniach osiedla Żabieniec, był wspomniany XIX wieczny, zapuszczony cmentarz ewangelicki, położony przy ulicy Brukowej. Łódzkie Cmentarze, innych niż rzymsko-katolickie wyznań, miały zmienne losy. Jedne, tak jak trójwyznaniowy Cmentarz Stary przy ul. Ogrodowej, po okresie dewastacji powróciły do swych funkcji. Inne, jak choćby ten przy ul. Brukowej popadły w całkowitą niepamięć. Po prostu nie ma się kto nimi opiekować.

Po wojnie dawną kolonię niemiecka zasiedlono nowymi mieszkańcami Polakami. Z ich relacji można się dowiedzieć , że na przestrzeni lat 50, 60, 70, a nawet pod koniec lat 80-ych cmentarz był systematycznie profanowany przez "poszukiwaczy skarbów". Pod osłoną nocy, a nawet za dnia, rozkopywali groby w złudnej nadziei odnalezienia złota i kosztowności. Smutne to ale prawdziwe, że hieny cmentarne były jedynymi którzy przejawiali "zrozumiałe" zainteresowanie opuszczoną nekropolią. Jak twierdzą starzy mieszańcy okolic cmentarza: walające się kości ludzkie i zbutwiałe ubrania były częstym widokiem. Niekiedy więc zbierali doczesne szczątki do grobów i urządzali zmarłym wtórne pochówki. Po "kopaczach" nadszedł czas na "rozbiorkowców" i złomiarzy. Stare granitowe i marmurowe nagrobki porozbierano i zapewne po przeszlifowaniu użyto dla wystroju nowych grobów na łódzkich cmentarzach. Nie oszczędzono nawet ceglanego muru, także rozebrano go kawałek po kawałku i jako "materiał z odzysku" wykorzystano do celów budowlanych. Wcześniej, bo już w 1946 roku, została zburzona kaplica cmentarna. Pamiętam, że w latach 70-ych stała tu jeszcze samotnie brama żeliwna, ale i ona padła łupem złodziei, zresztą po co brama w nieistniejącym murze? (...)

Po dawnym cmentarzu nie ma już praktycznie żadnego śladu. Jeszcze przed paru laty sterczał tu i ówdzie pośród drzew jakiś pochylony krzyż. Obecnie jedynym znakiem który może wskazywać istnienie cmentarza, jest nieregularnie pofałdowany teren porośnięty bluszczem który rozpełzł się ze starych grobów. (...)

W pobliżu dawnej nekropolii funkcjonują od lat 60-ych ogródki działkowe. Działkowicze uprawiają w nich spokojnie "gruszkę i pietruszkę". a większość o istnieniu tu cmentarza nie ma pojęcia, dla nich jest to po prostu lasek w którym poza drzewami i krzewami samosiejkami nic nie ma.

I na koniec jeszcze jedna bolesna kwestia. Jest nią zupełny brak odpowiedzialności nie tylko mieszkańców Łodzi ale Polaków w ogóle za czystość naszych lasów. Ludzie żyją w przekonaniu że jeśli coś jest niczyje, tzn. państwowe, więc można je bezkarnie rozkradać, niszczyć i zaśmiecać . Pomijam już fakt zaśmiecania terenu cmentarza - nawet byłego, co jest rzeczą wielce amoralną.

Wykorzystano fragmenty opisu ze strony: "boguslav.blog.onet.pl"

Współrzędne:

Współrzędne wskazują w przybliżeniu do 7 m. pomnik widoczny na 1 zdjęciu. Należy zapamiętać lub spisać pierwsze imię na tym pomniku.

Współrzędne skrzynki.

Aby odnaleźć skrzynkę do współrzędnych pomniku należy:

- do N dodać _ _ _ _ 021 , od E odjąć _ _ _ _ 034,

- z ulicy Brukowej (idąc w kierunku Radogoszcza) skręcić w lewo w kierunku ogródków działkowych za posesją numer 83,

Skrzynka:

Skrzynka - zgodnie z etyką OC - znajduje się poza terenem cmentarza.

Ukryta jest u podstawy rozdwojonego dębu, który rośnie przy płocie ogródków działkowych po drugiej stronie dróżki między cmentarzem a ogródkami ok 100 m. od Brukowej.

Jest to pojemnik plastikowy po paście BHP.

W środku znajdują się (na początku):

- Logbook, ołówek (nie do wymiany)

- 1 Euro cent (2002)

- 1 Pfennig (Bundesrepublik 1974)

- 1 Grosz (Na szczęście od kominiarza - pins)

- ognik strażaka PSP (metalowy pins)

- breloczek Bank pekao

- karabińczyk 4mm.

oraz:

- GK Warecki Arbiter 1

Dla pierwszego znalazcy przewidziany jest dyplom FTF :)

Hasło:

Wpis do log'u zabezpieczony jest hasłem. Hasło - imię, pisane małymi literami - znajduje się w trzech miejscach:

Widoczny na zdjęciu pomnik - pierwsze imię na pomniku

Pod wieczkiem Cache'a

Pierwsza strona Logbooka

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Pomnik1
Pomnik 2
Krzyż
Cache
Zawartość początkowa
To tu (It's Here)
Mapka