Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
p9 - Pomnik z widokiem na Cmentarz Garnizonowy w Gdańsku - OP226F
Owner: pikuj
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 42 m. ASL.
 Region: Poland > pomorskie
Cache type: Multicache
Size: Micro
Status: Archived
Time required: 0:40 h    Distance to travel: 1.50 km
Date hidden: 14-12-2009
Date created: 14-12-2009
Date published: 14-12-2009
Last modification: 12-09-2011
50x Found
0x Not found
2 notes
watchers 3 watchers
2 visitors
30 x rated
Rated as: Good
2 x recommended
This cache is recommended by: Qbacki, Thathanka
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Periodical/Paid  Go geocaching with children  Take something to write  Fixed by magnet  Nature  Monumental place  Password needed to post log entry! 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Wyjaśnienie pojęć pomnik i cmentarz, użytych w tytule.

Pomnik - Pomnik Żołnierzy Rosyjskich, z 1898 r., ufundowany przez cara Rosji Mikołaja II, wykonany z fińskiego granitu. Jest to najstarszy pomnik na terenie Gdańska. Znajduje się w pobliżu ul. Gen. Dąbrowskiego. Parę lat temu odnowiono mozaikową ikonę św. Jerzego, niestety, raczej nie dość starannie. Wspomina działania wojsk rosyjskich w Gdańsku i okolicy:

1734 - oblężenie Gdańska (17.03 - 03.06) przez wojska rosyjsko-saskie w ramach wojny o sukcesję polską. W mieście skrywał się król S. Leszczyński.

1807 - oblężenie miasta (07.03 - 27.05) przez wojska Napoleona. W Gdańsku bronił się garnizon pruski, natomiast sprzymierzone z nim wojska rosyjskie stacjonowały w Twierdzy Wisłoujście.

1813 - oblężenie miasta przez wojska rosyjsko-pruskie (15.01 - 29.11). W Gdańsku broniły się oddziały francuskie i ich sojusznicy.

Cmentarz - Cmentarz przy Bramie Oliwskiej w Gdańsku, zwany obecnie „Garnizonowym” zajmuje obszar kilku dawnych gdańskich miejsc pochówków. Przypuszczalnie najstarsze tu zachowane obecnie epitafium pochodzi z 1832 r. Ostatnimi czasy, największej zmianie uległa „górna” najdawniejsza część cmentarza. Wykarczowano krzaki, uporządkowano teren, odnowiono niektóre nagrobki, upamiętniono tych, którzy nie mają swoich grobów. Zauważyć można pomniki dawne i nowe: gdańskich policjantów z Okresu WMG, dawnych mieszkańców miasta, poległych żołnierzy pruskich i niemieckich w wojnach 1870-71, 1914-18, 1939-45, marynarzy z krążownika „Magdeburg” (upamiętnienie tej tragedii było jednym z pretekstów wizyty „Schleswig-Holstein” w Gdańsku w sierpniu 1939), austryjackich artylerzystów z 1866 r, krzyż żołnierzy francuskich z wojny 1870-71, drewniane i kamienne nagrobki rosjan i ukraińców - zołnierzy i cywilów (spore kolonie tych nacji były w WMG). Wśród współczesnych nagrobków wyróżnia się kwatera muzułmańska, czy też, już w innej części nekropolii, poświęcona pamięci poległych za Wolną Polskę. Przy okazji, dlaczego krzyże na tych nagrobkach mają akurat taką formę? Na mnie jeszcze jeden grób zrobił wrażenie – Kingi Choszcz, podróżniczki. Interesująca jest postać pochowanego na tym cmentarzu Łukasza Dziekuć-Maleja.

Nie pamiętam, czy cmentarz jest zamykany na noc.

Zdobycie kesza wiąże się z:

1. Spacerem po cmentarzu, odnalezieniem tablicy upamiętniającej żołnierzy niemieckich poległych w wojnie 1870-71. Ilość samogłosek w polskim tekscie na tej tablicy jest I częścią hasła.

2. Udaniem się do pomnika, odnalezieniem napisu informującego min. o materiale z jakiego został wykonany. Drugi wyraz od prawej strony jest II częścią hasła.

3. Odnalezieniem mikromagnetyka z logbookiem ukrytego w okolicy pomnika. !Bez pisadła!

Hasło zapisać w formacie "PIERWSZACZĘŚĆDRUGACZĘŚĆ".

 

Ps.

Historia skrzynki - pomimo, że widniała jako "Tymczasowo ..", tak naprawdę nigdy nie była opublikowana świadomie. Po prostu kliknęło mi się tak zamiast "Jeszcze ...". Wreszcie ją udostępniam oficjalnie. Zdjęcia prezentują nieco inny wygląd cmentarza ale zapewniam, że i w zimowej scenerii jest pięknie.

Ps.

Jeżeli ktoś znajdzie odmrożone ucho obok miejsca ukrycia kesza, to moje. Proszę o zwrot. Smile. To był naprawdę mroźny dzień.

Ps.

Nie linkowałem ale sporo informacji w necie (chyba nie byłem odkrywczy).

 

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Fragment pomnika
Odważny Święty
Jakoś tak bieszczadzko-niskobeskidzko
Tyle zostało ze starego grobowca
Pomnik policjantów WMG