Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Zamach na Kutschere - OP2252
Część składowa cache Akcje zbrojne podziemnej Warszawy
Eigenaar: smok6
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 111 meter NAP
 Provincie: Polen > mazowieckie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Micro
Status: Gearchiveerd
Geplaatst op: 09-12-2009
Gemaakt op: 09-12-2009
Gepubliceerd op: 09-12-2009
Laatste verandering: 09-08-2016
66x Gevonden
17x Niet gevonden
20 Opmerkingen
watchers 9 Volgers
4 x Bekeken
45 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
3 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: Marple , Namarie, Nornick
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Accessible for disabled  One-minute cache  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL
Dodatkowe atrybuty skrzynki

Akcja na Kutscherę jest obok Akcji pod Arsenałem, chyba najbardziej znanym atakiem przeprowadzonym przez AK w Warszawie. Jego ofiarą padł SS-Brigadeführer und Generalmajor der Polizei, Dowódca SS i Policji na dystrykt warszawski Franz Kutschera, zwany katem Warszawy.

Od chwili objęcia stanowiska 5.IX.1943 Franz Kutschera rozwinął wobec ludności okupowanej Warszawy terror na niespotykaną skalę. Rozporządzenia o egzekucjach nie były podpisywane jego nazwiskiem, dlatego najpierw należało go rozpracować. Dokonał tego szef wywiadu ofensywnego "Pegaza" Aleksander Kunicki ps. Rayski. Dopomógł przypadek. W trakcie działań wywiadowczych dla Akcji Główki Rayski zauważył wysiadającego z limuzyny Opel Admiral pod pałacykiem przy Al. Ujazdowskich 23 SS-mana spod którego płaszcza mignęły mu generalskie patki. Był to Kutschera. Przygotowanie wywiadowcze akcji trawało ostatecznie około 40 dni. W wyniku działań skazano go na karę śmierci i wprowadzono na listę do likwidacji w ramach Akcji Główki.

Wykonanie egzekucji, jak zresztą wielu innych w ramach tej akcji, powierzono oddziałowi specjalnemu Kedywu KG AK "Pegaz" (wcześniej "Agat"). Akcję wykonywali żołnierze 1. plutonu. W akcji wzięło udział 9 żołnierzy, uzbrojonich w 5 pm, 11 pistoletów i 21 granatów, 3 łączniczki i 3 samochody. Dowodził Bronisław Pietraszewicz ps. Lot.

Kutschera przejeżdzał samochodem tylko 140 m ze swojego mieszkania w Al. Róż 2 pod siedzibę Dowództwa SS i Policji. Tam też zaplanowano akcję. Pierwsze wystawienie 28.01.1944 nie powiodło się, ponieważ Kutschera się nie pojawił. Drugą próbę podjęto 01.02.1944. o 8.50. Lot z łączniczką Hanką stanął na przystanku tramwajowym przy parku na skrzyżowaniu ul. Piusa i Al. Ujazdowskich. Po przeciwnej stronie skrzyżowania pozycję zajęło 4 żołnierzy ubezpieczenia (Ali, Cichy, Olbrzym, Juno) i drugi wykonawca Kruszynka. Sokół samochodem Mercedes 170 V i Bruno w Oplu Kapitanie zajęli pozycje na ul. Szopena. Miś w wozie Adler-Trumpf-Junior z zadaniem zajechania drogi Kutscherze stał na ul. Piusa. Łączqniczki Kama i Dewajtis sygnalizujące zbliżanie się celu stały przy parku na wysokości Al. Róż i ul. Szopena.

O godzinie 9.06 łączniczki zasygnalizowały zbliżanie się limuzyny. Gdy ta zbliżyła się do celu drogę zajechał jej Miś. Lot podbiega z jednej, a Kryszynka z drugiej strony limuzyny i wystrzeliwują serie ze stenów do generała. Dołącza do nich Miś z dwiema parabelkami. Wyciągają zabitego Kutscherę z wozu i szukają dokumentów. Równocześnie z ich atakiem ubezpieczenie unieszkodliwia wartownie Schupo i ostrzeliwuje okna budynku. Tylko Ali (zastępca dowódcy) szarpie się z zaciętym zamkiem teczki i nie mogąc wydobyć broni wycofuje się w stronę wozu Bruna. W wyniku coraz gęstszego ostrzału Niemców ranny zostaje dwukrotnie w brzuch Lot, następnie także w brzuch Cichy i w pierś Olbrzym. Postrzał w głowę dostaje także Miś. Na teren walk od ul. Szopena docierają uzbrojeni niemcy, których filipinką załatwił Sokół. Do samochodu Sokoła pod ciągłym ostrzałem wsiadają Lot, Olbrzym, Cichy i Miś. Do samochodu Bruna, w który znajduje się już Ali, wsiada Kruszynka. Osłaniający ogniem z pm odwrót kolegów Juno wskakuje w ostatniej chwili do wozu Sokoła.

Bruno wysadza kolegów na Nowym zjeżdzie, a następnie odstawia samochód do garazu na Wronią. Sokół zaczyna długą wędrówkę po całej Warszawie w poszukiwaniu miejsca w szpitalach dla swoich rannych kolegów. Dla niego i Juna zakończyła się ona tragicznie na Moście Kierbedzia, którą to historię opisałem w końcowym cache całej serii do której należy ta skrzynka, czyli Akcje zbrojne podziemnej Warszawy. W akcji zginęło lub zmarło z ran 4 żołnierzy AK (Lot, Cichy, Sokół i Juno). Lot sotał pośmiertnie mianowany podporucznikiem i odznaczony Krzyżem Virtuti Militari V klasy. Pozostali uczestnicy akcji otrzymali Krzyże Walecznych.

Po stonie niemieckiej rannych i zabitych zostało kilkunastu policjantów i  żołnierzy. Zamach na Kutscherę spowodował panikę wśród Niemców w Warszawie. W jego wyniku nałożono na Warszawę 100 milionów złotych kontrybucji i rozstrzelano 100 zakładników. Była to jedna z ostatnich publicznych egzekucji w Warszawie. Zelżał także nieco terror okupanta.

Teraz o samej skrzynce. Zawiera ona na odwrocie logbooka część hasła do skrzynki głownej serii. Sama skrzynka jest zakręcana. Umieściłem ją w miejscu akcji przy al. Ujazdowskich, dokładnie naprzeciw budynku, w którym mieściło się Dowództwo SS i Policji.

REAKTYWACJA SKRZYNKI

Stara skrzynka zniknęła, więc zreaktywowałem ją nowej formie. Rozmiar zmienił się na mikro.

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
Pomnik
Budynek dziś
Budynek kiedyś - Wikipedia