Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Zamach na Kutschere - OP2252
Część składowa cache Akcje zbrojne podziemnej Warszawy
Właściciel: smok6
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 111 m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 09-12-2009
Data utworzenia: 09-12-2009
Data opublikowania: 09-12-2009
Ostatnio zmodyfikowano: 09-08-2016
66x znaleziona
17x nieznaleziona
20 komentarze
watchers 9 obserwatorów
4 odwiedzających
45 x oceniona
Oceniona jako: dobra
3 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Marple , Namarie, Nornick
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Szybka skrzynka  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL
Dodatkowe atrybuty skrzynki

Akcja na Kutscherę jest obok Akcji pod Arsenałem, chyba najbardziej znanym atakiem przeprowadzonym przez AK w Warszawie. Jego ofiarą padł SS-Brigadeführer und Generalmajor der Polizei, Dowódca SS i Policji na dystrykt warszawski Franz Kutschera, zwany katem Warszawy.

Od chwili objęcia stanowiska 5.IX.1943 Franz Kutschera rozwinął wobec ludności okupowanej Warszawy terror na niespotykaną skalę. Rozporządzenia o egzekucjach nie były podpisywane jego nazwiskiem, dlatego najpierw należało go rozpracować. Dokonał tego szef wywiadu ofensywnego "Pegaza" Aleksander Kunicki ps. Rayski. Dopomógł przypadek. W trakcie działań wywiadowczych dla Akcji Główki Rayski zauważył wysiadającego z limuzyny Opel Admiral pod pałacykiem przy Al. Ujazdowskich 23 SS-mana spod którego płaszcza mignęły mu generalskie patki. Był to Kutschera. Przygotowanie wywiadowcze akcji trawało ostatecznie około 40 dni. W wyniku działań skazano go na karę śmierci i wprowadzono na listę do likwidacji w ramach Akcji Główki.

Wykonanie egzekucji, jak zresztą wielu innych w ramach tej akcji, powierzono oddziałowi specjalnemu Kedywu KG AK "Pegaz" (wcześniej "Agat"). Akcję wykonywali żołnierze 1. plutonu. W akcji wzięło udział 9 żołnierzy, uzbrojonich w 5 pm, 11 pistoletów i 21 granatów, 3 łączniczki i 3 samochody. Dowodził Bronisław Pietraszewicz ps. Lot.

Kutschera przejeżdzał samochodem tylko 140 m ze swojego mieszkania w Al. Róż 2 pod siedzibę Dowództwa SS i Policji. Tam też zaplanowano akcję. Pierwsze wystawienie 28.01.1944 nie powiodło się, ponieważ Kutschera się nie pojawił. Drugą próbę podjęto 01.02.1944. o 8.50. Lot z łączniczką Hanką stanął na przystanku tramwajowym przy parku na skrzyżowaniu ul. Piusa i Al. Ujazdowskich. Po przeciwnej stronie skrzyżowania pozycję zajęło 4 żołnierzy ubezpieczenia (Ali, Cichy, Olbrzym, Juno) i drugi wykonawca Kruszynka. Sokół samochodem Mercedes 170 V i Bruno w Oplu Kapitanie zajęli pozycje na ul. Szopena. Miś w wozie Adler-Trumpf-Junior z zadaniem zajechania drogi Kutscherze stał na ul. Piusa. Łączqniczki Kama i Dewajtis sygnalizujące zbliżanie się celu stały przy parku na wysokości Al. Róż i ul. Szopena.

O godzinie 9.06 łączniczki zasygnalizowały zbliżanie się limuzyny. Gdy ta zbliżyła się do celu drogę zajechał jej Miś. Lot podbiega z jednej, a Kryszynka z drugiej strony limuzyny i wystrzeliwują serie ze stenów do generała. Dołącza do nich Miś z dwiema parabelkami. Wyciągają zabitego Kutscherę z wozu i szukają dokumentów. Równocześnie z ich atakiem ubezpieczenie unieszkodliwia wartownie Schupo i ostrzeliwuje okna budynku. Tylko Ali (zastępca dowódcy) szarpie się z zaciętym zamkiem teczki i nie mogąc wydobyć broni wycofuje się w stronę wozu Bruna. W wyniku coraz gęstszego ostrzału Niemców ranny zostaje dwukrotnie w brzuch Lot, następnie także w brzuch Cichy i w pierś Olbrzym. Postrzał w głowę dostaje także Miś. Na teren walk od ul. Szopena docierają uzbrojeni niemcy, których filipinką załatwił Sokół. Do samochodu Sokoła pod ciągłym ostrzałem wsiadają Lot, Olbrzym, Cichy i Miś. Do samochodu Bruna, w który znajduje się już Ali, wsiada Kruszynka. Osłaniający ogniem z pm odwrót kolegów Juno wskakuje w ostatniej chwili do wozu Sokoła.

Bruno wysadza kolegów na Nowym zjeżdzie, a następnie odstawia samochód do garazu na Wronią. Sokół zaczyna długą wędrówkę po całej Warszawie w poszukiwaniu miejsca w szpitalach dla swoich rannych kolegów. Dla niego i Juna zakończyła się ona tragicznie na Moście Kierbedzia, którą to historię opisałem w końcowym cache całej serii do której należy ta skrzynka, czyli Akcje zbrojne podziemnej Warszawy. W akcji zginęło lub zmarło z ran 4 żołnierzy AK (Lot, Cichy, Sokół i Juno). Lot sotał pośmiertnie mianowany podporucznikiem i odznaczony Krzyżem Virtuti Militari V klasy. Pozostali uczestnicy akcji otrzymali Krzyże Walecznych.

Po stonie niemieckiej rannych i zabitych zostało kilkunastu policjantów i  żołnierzy. Zamach na Kutscherę spowodował panikę wśród Niemców w Warszawie. W jego wyniku nałożono na Warszawę 100 milionów złotych kontrybucji i rozstrzelano 100 zakładników. Była to jedna z ostatnich publicznych egzekucji w Warszawie. Zelżał także nieco terror okupanta.

Teraz o samej skrzynce. Zawiera ona na odwrocie logbooka część hasła do skrzynki głownej serii. Sama skrzynka jest zakręcana. Umieściłem ją w miejscu akcji przy al. Ujazdowskich, dokładnie naprzeciw budynku, w którym mieściło się Dowództwo SS i Policji.

REAKTYWACJA SKRZYNKI

Stara skrzynka zniknęła, więc zreaktywowałem ją nowej formie. Rozmiar zmienił się na mikro.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Pomnik
Budynek dziś
Budynek kiedyś - Wikipedia
Wpisy do logu: znaleziona 66x nieznaleziona 17x komentarz 20x Wszystkie wpisy Pokazuj usunięcia