Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Żalik - OP2153
Właściciel: ronja
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 92 m n.p.m.
 Województwo: Polska > wielkopolskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Czas: 0:30 h    Długość trasy: 0.60 km
Data ukrycia: 07-11-2009
Data utworzenia: 07-11-2009
Data opublikowania: 07-11-2009
Ostatnio zmodyfikowano: 07-11-2009
71x znaleziona
1x nieznaleziona
2 komentarze
watchers 6 obserwatorów
63 odwiedzających
58 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
5 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: angus232, dptak, marass1111, RoDaJJ, wallson
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL
Dodatkowe atrybuty skrzynki

Cmentarzysko koło Wierzenicy to kolejne miejsce wokół Puszczy Zielonki, do którego chcemy Was zaprosić. Bendyktyński opis wykopalisk znajdziecie w kościele w Wierzenicy . Jeśli z jakiegoś powodu nie dojedziecie tam, przeczytajcie poniższy fragment, pochodzący ze strony http://www.cieszkowski.art.pl/wierzenica.php (© 2008 - 2009 Ewa i Włodzimierz Buczyńscy & WJK):

„…W maju 1918 roku, siłami czterech pracownic (I wojna światowa) majątku Wierzenica należącego do Augusta Cieszkowskiego juniora, prace wykopaliskowe podjął, późniejszy profesor, Józef Kostrzewski … Najstarszy znaleziony grób pochodzi z początku epoki brązu - 1 połowa II tysiąclecia p.n.e. Z epoki żelaza, z wczesnego okresu lateńskiego, to jest V – IV w.p.n.e. pochodzi 12 grobów ciałopalnych. Zmarłych palono, a prochy chowano w naczyniach zwanych popielnicami w pojedynczych grobach obłożonych kamieniami. Groby te znajdowane były zwykle płytko pod powierzchnią, czasem tylko 10 - 20 cm. Ze wczesnego średniowiecza (koniec X i pierwsza połowa XI wieku) 19 grobów szkieletowych, w tym 1 podwójny, na większej, zwykle 60 - 80 cm głębokości. Groby te w większości nie miały osłon kamiennych, a zmarli leżeli na wznak z rękoma wyciągniętymi wzdłuż ciała, tylko w jednym ręce skrzyżowane na piersiach. Aż w 8 grobach zmarłych pochowano głową zwróconą ku zachodowi, co powodowało, że twarz była zwrócona ku wschodzącemu słońcu. W grobie z dwoma szkieletami głowy były zwrócone do siebie, a ręce splecione. Groby te pochodzą z końca X i pierwszej połowy XI w. Najmłodszym znaleziskiem były ślady osady z XII w.  …”.  

A teraz skrzynka: może nie być łatwo ! Cmentarzysko położone jest na wzgórku, porośniętym sosnami. Dostępu do niego broni pole – w tym roku uprawiano na nim kukurydzę. W porze zasiewów, wzrostu i zbiorów może być problem z podejściem. Poza tym spokojnie można sobie tam przejść. Warto zabrać porządne buty. Dzisiaj było fajne błotko J Po zmroku uważajcie ! Sarny i zając były świadkami dzisiejszych działań na wzgórzu. Do tego mogą dojść myśliwi ! Na samym Żaliku znajdziecie resztki ambony. Aby dobrać się do skrzynki musicie odszukać trzy drzewa: dwie sosny i to trzecie, inne, które w swym rozdartym sercu kryje skarb. Są bardzo charakterystyczne. Sosny stoją tak, jakby obejmowały swymi konarami chorą towarzyszkę, chroniąc ją przed porywistymi wiatrami z północy. Żalik jest tajemniczym miejscem. Nasze psy wyły w najlepsze. Może z nudów, może dlatego, że czuły zwierzynę ? A może dlatego, że krążą tu duchy dawnych mieszkańców  Wierzenicy ?

Zapraszamy ! 

Skrzynka nie jest dostępna dla osób niepełnosprawnych, poruszających się na wózku.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Opis w kościele w Wierzenicy
Żalik za mgłą
Cmentarzysko
Ludzie pamietają o tym miejscu