Tradycyjna
Trudność zadań: 1.0 z 5.0
Trudność terenu: 1.5 z 5.0
Statystyka skrzynki
Nowe Miasto nad Pilicą - Pałac - OP0301

Skarby ziemi Grójeckiej

Właściciel  Mela

Ta skrzynka należy do geoŚcieżki!

Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne. (WGS84)

 Wysokość: 144 m.npm.
  link
 Lokalizacja: Polska > Mazowieckie
 Typ skrzynki: Tradycyjna
 Wielkość: Normalna
 Status: Gotowa do szukania
 Data ukrycia: 30 kwietnia 2007
 Data utworzenia: 30 kwietnia 2007
 Ostatnio zmodyfikowano: 30 kwietnia 2007
 Waypoint: OP0301

Aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
musisz się zalogować.

Opis   PL  

Zespół pałacowo-parkowy w Nowym Mieście nad Pilicą położony jest nad północną krawędzią doliny rzeki Pilicy, na cyplu skarpy wysuniętym ku południowi. Park rozciąga się od ul. Tomaszowskiej do granicy skarpy, a następnie zboczem skarpy opada w kierunku rzeki.
     Rozpoczęcie budowy pałacu przypisywane jest Franciszkowi Hieronimowi Granowskiemu, generałowi wojsk koronnych. Miało to nastąpić ok. 1735 r. Natomiast w 1756 r. pałac został ukończony przez syna Franciszka Hieronima - Kazimierza Granowskiego, starostę radomskiego (1745), wojewodę rawskiego (1757) i generała-lejtnanta wojsk koronnych (1759). Kazimierz Granowski skupił w swych rękach wszystkie części dóbr nowomiejskich i w 1753 r. stał się ich jedynym właścicielem. Po jego śmierci w 1774. r. sukcesorzy sprzedali Nowe Miasto wraz z dobrami Ignacemu Świdzińskiemu, staroście lityńskiemu.
     W 1795 r. Nowe Miasto stało się własnością Jana Nepomucena Małachowskiego, referendarza koronnego. Z jego inicjatywy, w drugiej dekadzie XIX w., pałac został zmodernizowany. Stolarkę późnobarokową zastąpiono wówczas na klasycystyczną, a salon na pierwszym piętrze ozdobiono sztukateryjnymi podziałami i supraportami. Jan Nepomucen zmarł w 1822 r. Spadkobiercy po nim dokonali podziału majątku. Nowe Miasto przypadło synom. Stanisławowi Nepomucenowi skonfiskowano jego część za udział w powstaniu listopadowym, a drugi syn Władysław swoją część stopniowo rozprzedawał. Po upadku powstania styczniowego wyjechał za granicę, a resztę dóbr wraz z pałacem sprzedał w 1865 r. Nabywcą był Wilhelm Teodor Müller z Berlina. W latach 1881- 1886 właścicielem pałacu był hr. Jan Tyszkiewicz, a następnie rodzina Pomian-Bławdziewiczów.
Ostatnim właścicielem majątku przed jego upaństwowieniem był Gustaw Pomian-Bławdziewicz. W 1945 r. już po zakończeniu wojny został on aresztowany i wywieziony na Sybir, gdzie zmarł. Jego syn Jan mieszka obecnie w Londynie.
     W okresie międzywojennym po obu stronach alei dojazdowej do pałacu stały symetrycznie dwa budynki. Po stronie zachodniej był to dwupiętrowy spichrz o bardzo grubych murach (być może pierwotny dwór Nowomiejskich). Po stronie wschodniej znajdowała się stajnia i powozownia pałacowa, mieszcząca na pierwszym piętrze mieszkanie dla stangreta i ogrodnika.
Po drugiej wojnie światowej, pałac do ok. 1965 r. był użytkowany przez liceum ogólnokształcące. Spichrz przebudowano na internat dla uczniów tegoż liceum.
     W 1978 roku cały teren został przekazany w użytkowanie Przedsiębiorstwu Automatyki Przemysłowej „Mera-Pnefal”. Przekazano również pałac oraz budynek murowany jednokondygnacyjny. Decyzja nie objęła budynków użytkowanych przez internat Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Mieście nad Pilicą (obecnie własność Starostwa Powiatowego w Grójcu).
     W czasie prac remontowych w latach 80-tych ubiegłego wieku przywrócono pierwotną wysokość salonu na pierwszym piętrze, ale prace niedawno zostały wstrzymane.
Po przemianach w 1989 r. obiekt stał się własnością gminy.
Zespół ten uznany zostały (na mocy prawomocnych decyzji) za zabytek

Info ze strony: www.nowemiasto.pl. Pod tym adresem można się dowiedzieć wiele również o historii Nowego Miasta.

Cache siedzi se na skarpie, w dziuplo-norce pod dwoma zrośniętymi, ogromnymi drzewami

Obszary ochrony przyrody

Prawdopodobnie skrzynka znajduje się na obszarze NATURA 2000:
Dolina Pilicy  -  PLB140003
Dolina Dolnej Pilicy  -  PLH140016

Obrazki/Zdjęcia

Widok z alei wjazdowej
Widok z alei wjazdowej
Strona południowa
Strona południowa
Lata świetności
Lata świetności
Duże drzewko :)
Duże drzewko :)

Wpisy do logu    {{found}} 25x {{not_found}} 4x {{comment}} 1x  2x Galeria    Wszystkie wpisy do logu Wszystkie wpisy   Wpis do logu Nowy wpis  

1694600 02 maja 2015 13:00 radekl (user activity148) - Znaleziona

Bardzo fajne miejsce, szkoda, że jak w większości tak zaniedbane. Spojler zdecydowanie nieaktualny, teraz trzeba przedzierać się przez ogromne krzaki.

1644492 07 kwietnia 2015 11:01 Rekomendacja BAZYLEK (user activity1352) - Znaleziona

Cześć Piękne Miejsce.

Dziś powrót z okolic Kielc do Warszawy. Ostatnie keszowanie w drodze powrotnej.

Keszyk nr. 2 zaliczony

Skrzyneczka szybko namierzona. Nikogo nie było. Auto zaparkowałem na parkingu przed wjazdem. Z braku czasu niestety nie wszedłem do środka, a i tak by się nie dało wszystko zabite dechami. Ciekawe czy kiedyś na coś wykorzystają ten Pałac. Mógłby być wspaniały hotel dla VIP,ów. Wpisałem się i zrobiłem troszkę fotek, a potem musiałem jechać dalej do Warszawy i być w pracy na 14:15. (a byłem na 15:15).

1551028 10 stycznia 2015 10:35 bery79 (user activity61) - Znaleziona

Skrzynka znaleziona dość szybko, zamieszkało w niej sporo pająków.

1373500 03 sierpnia 2014 17:40 Lechutek (user activity58) - Znaleziona

Znaleziony razem z Izotopp-em. Oczywiście, spoiler nieaktualny. Teraz stok jest cały zarośnięty krzaczorami. Trzeba się przedzierać jak przez dżunglę wśród pajęczyn, skaczących spod nóg żab, ślimoków i walających się wszędzie butelek. Trasa "na azymut";-)Skrzyneczka leżała ze 3 metry od drzewa wywleczona być może przez zwierzęta. No ale dopadliśmy. Zabraliśmy żołnierzyka (mało już takich) a dołożyliśmy breloczek - otwieracz do butelek - się może przydać. Keszyk wrócił do dziury.

 

1237467 02 maja 2014 12:30 Loczuś (user activity30) - Znaleziona

Mimo pewnych trudności udało się.