Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
To w końcu zamek czy pałac? - OP97AE
Muzeum Zamkowe w Pszczynie
Eigenaar: rogatek
Deze cache maakt deel uit van GeoPath!
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: meter NAP
 Provincie: Polen > śląskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Micro
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 28-12-2021
Gemaakt op: 10-06-2020
Gepubliceerd op: 28-12-2021
Laatste verandering: 02-05-2023
75x Gevonden
5x Niet gevonden
1 Opmerkingen
watchers 3 Volgers
83 x Bekeken
29 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
7 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: bamba, Chrząszcze2, Piromaan, Serengeti, Tris, unieski, Zyfika
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Take something to write  Fixed by magnet  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Pierwsze pisemne wzmianki o murowanym zamku w Pszczynie pochodzą z I połowy XV w. W miejsce istniejącego zameczku myśliwskiego wzniesiono gotycką murowaną budowlę, złożoną z dwóch równoległych do siebie budynków (dzisiejsze skrzydła wschodnie i zachodnie), połączonych murami. Wraz z dwiema wieżami od strony południowej weszła ona w skład czworobocznego założenia obronnego otoczonego wałami ziemnymi i fosą z mostem zwodzonym. Do dziś pod częścią zamku zachowały się gotyckie piwnice i wmurowana w grube mury gotycka baszta. Nastąpiło to przed 1433, ponieważ w tym roku zamek zdołał odeprzeć najazd husytów.

W II połowie XVI w. zamek przebudowano w stylu renesansowym. W wyniku tych prac powstała trójkondygnacyjna budowla na planie nieregularnego czworoboku, składająca się z dwóch niemal równoległych skrzydeł mieszkalnych dłuższego zachodniego i krótszego wschodniego, zakończonych dwiema wieżami od strony południowej. Jedna z wież uległa wkrótce zniszczeniu lub rozebraniu. Od wschodu do zamku przylegała kaplica zamkowa, a od południa brama wjazdowa. Składowe budynki połączone były murami – wyższym od północy, przy którym znajdowała się w wieża z galeryjką i niższym od południa, do którego dobudowany był mały, piętrowy budynek. Od strony wewnętrznego dziedzińca mur północny oraz fasady budynków posiadały trójkondygnacyjne krużganki. Ściany pomalowane były na biało, na jednej z elewacji znajdował się zegar słoneczny. Dwuspadowe dachy pokryto czerwoną dachówką. W ten sposób gotycka twierdza przekształciła się w reprezentacyjną rezydencję.

W nowym kształcie budowla przetrwała do pożaru w 1679. Pożar ten zniszczył skrzydło północne i wieżę. Zamek odnowiono w stylu renesansowym. Rozebrano skrzydło północne, a wzdłuż powstałego północnego oraz ocalałego południowego muru wzniesiono arkadową galerię.

W 1734, rozpoczęto prace nad kolejną przebudową zamku w stylu barokowym; podczas prac zamierzano przede wszystkim ponownie wznieść skrzydło północne. Prace nad przebudową zniweczył pożar, który wybuchł 7 lipca 1737. Odbudowa ruszyła na wiosnę 1738 roku, dobiegając końca dopiero w 1768. Nowa, dwukondygnacyjna budowla składała się z trzech skrzydeł ułożonych w kształcie podkowy otwartej w kierunku miejskiego rynku. Elewacja parteru była boniowana, okna wyższych pięter otoczone wystającymi obramieniami i oddzielone od siebie korynckimi pilastrami. Całość okryto mansardowym dachem z facjatkami od strony wewnętrznego dziedzińca i południowych zakończeń bocznych skrzydeł. Główne wejście prowadziło od strony dziedzińca do sieni wjazdowej, skąd „lustrzanymi” schodami można było się dostać na reprezentacyjne pierwsze piętro (bel-étage).

W latach 1870–1876 dokonano ostatniej dużej przebudowy zamku. Elewacjom nadano kostium architektury francuskiej z XVII stulecia. Znacznie zwiększono powierzchnię dachów, wzmacniając wrażenie przysadzistości budowli. Na szczycie umieszczono ośmiometrowy maszt z flagą herbową właściciela. Zmianie uległo również wnętrze. Powstał wewnętrzny dziedziniec, do południowej części środkowego skrzydła dobudowano reprezentacyjny westybul z trójbiegową, wzorowaną na pałacu w Wersalu, klatką schodową; powstała też monumentalna, dwukondygnacyjna sala jadalna (obecnie Sala Lustrzana). Całkowicie zmieniono też wystrój wewnętrzny: ściany malowano na żywe kolory i pokrywano barwnymi tapetami, Salon Wielki i Bibliotekę wyłożono boazerią z orzecha włoskiego, powstały wtedy też neorokokowe sztukaterie. Wszystko to miało obrazować wspaniałość i potęgę rodu właścicieli.

W czasie wojny budynek znacząco nie ucierpiał, i już w 1946 roku po przejęciu majątku przez państwo zostało otwarte muzeum. Ja z mojego dzieciństwa pamiętam jeszcze drogowskazy "Zamek w Pszczynie - Muzeum Wnętrz Pałacowych". Dziś, mimo rezydencjonalnego charakteru budynku, który utracił wszystkie swoje cechy obronności muzeum nosi nazwę "Muzeum Zamkowe w Pszczynie" i tak też się o nim mówi na mieście :)

Jeśli nie mieliście jeszcze okazji go zwiedzić, to zróbcie sobie przerwę w szukaniu skrzynek i zajrzyjcie tam koniecznie :)

 

Skrzynka szukaj przy sztucznej nodze.

Rules of reactivation Reaktywacja jest możliwa, jeśli ktoś przed Tobą zalogował nieznalezienie oraz masz na koncie już minimum 200 znalezionych skrzynek.
Read more about reactivation of geocaches here
Afbeeldingen
Główna klatka schodowa (Fotopolska.Eu)
Salon Księżnej Daisy (Fotopolska.Eu)
Logs: Gevonden 75x Niet gevonden 5x Opmerking 1x Afbeelding 4x Alle logs Galerij