Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Wieża Bismarcka - Bydgoszcz, której nie ma - OP1DEE
Owner: Plusz
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 43 m. ASL.
 Region: Poland > kujawsko-pomorskie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Archived
Date hidden: 14-08-2009
Date created: 14-08-2009
Date published: 14-08-2009
Last modification: 27-10-2011
41x Found
1x Not found
4 notes
watchers 2 watchers
16 visitors
24 x rated
Rated as: Good
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Dangerous Cache  One-minute cache  Nature  Monumental place  You will need a shovel 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Zapraszamy do odwiedzenia miejsca, gdzie jeszcze całkiem niedawno znajdowała się bardzo ciekawa budowala, jedna z 40 położonych na terenie Polski, znajdującej się pod zaborem niemieckim lub austriackim oraz 240 na Świecie. Do dziś na ternie kraju nad Wisłą zachowało się jedynie szesnaście takich budowli.

WIEŻA BISMARCKA

Otto von Bismarck (1815 - 1898) był pierwszym kanclerzem zjednoczonego cesarstwa niemieckiego. Od 1862 roku piastował stanowisko premiera i ministra spraw zagranicznych. Dążył on do zjednoczenia Niemiec pod hegemonią Prus, co udało mu się w 1871 roku. Stworzył podstawy państwa narodowego z funkcjonującym systemem społecznym. Za życia otoczony kultem jednostki - niepodobnym do polityki prowadzonej w teraźniejszym czasie. Po usunięciu z urzędu w wyniku wewnętrznych starć, przez Wilhelma II, jego kult obrał miano kultu religijnego. Jego imieniem nie nazywano już tylko pomników i wież, ale i studnie, kamienie oraz całe miejscowości i wyspy - Archipelag Bismarcka, obecnie Papua Nowa Gwinea, dawna kolonia Niemiecka.

Wieża Bismarcka w Bydgoszczy:

Zarząd Wschodniej Grupy Bydgoszcz, Związku Wschodniej Marchii postanowił w marcu 1905 roku wybudować Bismarckowi pomnik. Członek zarządu, profesor Wiesner, zaproponował wybudowanie Wieży Bismarcka, co spotkało się z ogólną aprobatą. Już w październiku tego samego roku powołano Komitet Budowy Wieży Bismarcka w Bydgoszczy, który uzgodnił że pomnik stanie na wzgórzu nieopodal osiedla Bartodzieje Małe. W marcu 1907 roku odbywały się liczne kwesty, loterie, zbiórki i przedstawienia podczas których zbierano środki na ten "szczytny" cel. W sierpniu tego samego roku z ponad 200 projektów wież wybrano "Zmierzch Bogów" autorstwa Paula Walthera z Berlina. Materiałem budowlanym wieży były cegły połączone zaprawą cementową. Zewnętrzna ogładzina składała się z bloków kamiennych, z których około 10% pochodziło z rozebranych murów miejskich - moim zdaniem, NIESTETY! Kamień węgielny położono 08 marca 1911 roku w obecności świty przedstawicieli ówczesnych władz. Budowa zakończona została 25 maja 1913 roku. Całkowity koszt budowy wyniósł, niebotyczną jak na tamte czasy sumę 120000 marek.

Wersy dla miłośników opisów technicznych:

Wieża wznosiła się na kwadratowej podstawie o długości boku 21 metrów i wysokości 25 metrów. Sześciometrowymi schodami z granitu po bokach, których znajdowały się 2,5 metrowe mury, a na nich misy ogniowe o średnicy 2,5 metra i wadze 1 tony, dochodziło się do tarasu wejściowego. Przez portal wejściowy, wykonany z nieociosanych bloków granitowych, wchodziło się na parter wyoki na 6,5 metra. Idąc dalej, dochodziło się do przedsionka, w którym przymocowany był na ścianie herb Bismarcka. Stąd, przez kłute, żelazne drzwi wchodziło się do Izby pamięci Bismarcka. W centralnym punkcie znajdował się marmurowy cokół, na którym stał 2,6 metrowy, brązowy posąg Bismarcka. Na zewnątrz wieży, na jej trzonie (wysokość 12 metrów, szerokość ponad 10 metrów) znajdował się wysoki na 4 metry i szeroki na 2,5 metra kamienny obraz z płaskorzeźbą uzbrojonego rycerza Zakonu Krzyżackiego. Drewniane schody prowadziły na drugą platformę, żelazne na trzecią, gdzie znajdowała się misa ogniowa, dzięki której płomień mógł sięgać na 8-10 metrów. Łącznie na szczyt prowadziło 125 stopni.

Dalsza historia Wieży Bismarcka:

W 1921 roku postanowiono przekazać budowlnę pod władzę duchowną.  Izba pamięci miała służyć za kaplicę, a na szczycie Wieży miał stanąć krzyż. Przekazanie nastąpiło 22 października, a nazwę Wieży przemianowano na Wieżę Wolności. Trzy lata później podjęto próbę przebudowy Wieży Wolności, jednak ze względu na brak środków finansowych pomysł ten odłożono.

Schyłek dziejów bydgoskiej Wieży:

Podczas kwietniowego posiedzenia Rady Miejskiej w 1928 roku zapadła ostateczna decyzja o rozbiórce Wieży Wolności. Pierwszą próbę wysadzenia Wieży podjęto 17 maja tego samego roku. Lecz była ona nieudana.  Wieża Bismarcka przestała ostatecznie istnieć dzień później o godzinie 20.13 w wyniku detonacji 30 kg trotylu. Skruszone kamienne bloki wykorzystano do budowy elektrowni. Posąg Bismarcka przewieziono do Frankfurtu nad Odrą, a jedyną pozostałością po Wieży są schody prowadzące od ulicy Toruńskiej do Cmentarza na Wzgórzu Wolności.

Informacje pochodzą ze strony Bismarcktuerme: www.bismarcktuerme.de 

Kesz: Współrzędne wskazują miejsce gdzie zlokalizowana była Wieża Bismarcka, zwana później Wieżą Wolności. Aby odnaleźć keszyka udaj się na początek schodów prowadzących na szczyt -tam szukaj.

Powodzenia, Ika plus Plusz

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
schody na szczyt
SPOILER
Log entries: Found 41x Not found 1x Note 4x All entries