Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
#152 Szlak Husarii Polskiej - OP95RQ
TROJA , NEOLITYCZNE GRODZISKO
Właściciel: norbinorek
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > śląskie
Typ skrzynki: Multicache
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 02-04-2020
Data utworzenia: 02-04-2020
Data opublikowania: 01-06-2020
Ostatnio zmodyfikowano: 01-06-2020
44x znaleziona
0x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 0 obserwatorów
59 odwiedzających
38 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
25 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: adamen5, anka221, ankos, bamba, Bartek111, Belkaa, Chrząszcze2, crazy_baby, descarado&kolorteczy, GFS, hobbbysta, Holka, Hr. Jan Usz, kafii, kross, mangus i 27@, mziolko, ofen95, Serengeti, Tisia, Tris, unkas, Whatever, WRÓBEL., yurras
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Wymagany dodatkowy sprzęt  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

,, Szlak Husarii Polskiej ( dł. 158 km. znaki czerwone ) nawiązuje do przemarszu wojsk polskich pod wodzą Jana III Sobieskiego w drodze pod Wiedeń w sierpniu 1683 r.

Wydarzenie to było dla ziemi śląskiej nie tylko niezwykłym w swoim rodzaju ale miało również swoja wymowę z racji przynależności tych ziem do Habsburgów .

Szlak Husarii Polskiej prowadzi zasadniczo tą drogą , którą szedł Jan III Sobieski z wojskiem .

Został wytyczony w terenie w 1959 r. "

Początek archeologicznej karierze Pietrowic Wielkich dał słynny rondel oraz badania na miejscu obecnej fabryki Eko-Okien. Bliskość Bramy Morawskiej, przez którą dawniej wiódł bursztynowy szlak i migrowały duże społeczności, sprawia, że nasz region jest dla archeologów miejscem wyjątkowo ciekawym. Już w XIX w. notowane są tu liczne znaleziska monet rzymskich, a w Łubowicach odkryto ślady ogromnej osady kultury łużyckiej. Kornice oraz sąsiednie Pietrowice Wielkie (szczególnie dorzecze rzek Troja i Psina) były już przed wojną w kręgu zainteresowań niemieckich badaczy o czym świadczą zachowane w archiwach relacje z badań.

Archeolodzy podeszli więc z entuzjazmem do badań ratunkowych na obszarze przyszłej wtedy fabryki, korzystając ze wsparcia spółki Eko-Okna. Rzadko się bowiem zdarza, by inwestorzy tak mocno wspierali naukę. - Według rejestrów nic tam nie powinno być. Tymczasem na obszarze 4,23 ha znaleziono około 50 tys. zabytków - mówi dr M. Furmanek. W trakcie eksploracji (wykorzystano przy niej m.in. skanowanie laserowe terenu) odnaleziono wyroby krzemienne sprzed 20 tys. lat, stworzone przez ówczesnego homo sapiens, zaliczanego do kręgów kultury oryniackiej, potem zabytki neolityczne z czasów kultury ceramiki wstęgowej rytej (7,5-7 tys. lat temu), kiedy w dzisiejszych Kornicach - prawdopodobnie z terenu Moraw - pojawili się pierwsi rolnicy lepiący gliniane naczynia. Po nich zagościła tu kultura malicka (6700-6500 lat temu) i pierwsi hodowcy z okresu zwanego kulturą amfor kulistych (4900-4700 lat temu). Te ostatnie odkrycia okazały się archeologiczną sensacją, bo po tej społeczności pozostały fragmenty dużej, zajmującej 4 ha osady, w tym konstrukcje budynków mieszkalnych, liczne zabytki ruchome, w tym figurki zwierząt, oraz pochówki zwierzęce, być może ofiarne.  Następnie zagościła tu kultura pucharów dzwonowatych (4400-4300 lat temu), po której przetrwały w ziemi relikty cmentarzyska oraz fragmenty osady. - To jedyne takie znalezisko w Polsce - podkreślał dr Furmanek. Mieszkali w niej koczownicy, konno przemierzający ówczesną Europę. Ślady po nich znajdywano głównie w Europie Zachodniej. Ludzie ci dysponowali tajemną wiedzą. - Być może posiedli umiejętności obróbki miedzi - snuł przypuszczenia wrocławskich archeolog. 

W Kornicach odnaleziono również ślady społeczności z epoki brązu i wczesnej epoki żelaza, czyli kultury łużyckiej. W tym czasie funkcjonowała tu osada (3350-2500 lat temu), po której pozostały rowy i fragmenty fosy. Kolejne znaleziska pochodzą już z XIII w., z okresu kolonizacyjnego. Funkcjonowała tu wówczas osada, później opuszczona. - Być może były to pierwsze Kornice, a ludność wybrała ostatecznie pod osadnictwo sąsiednie tereny, które do dziś zajmuje wieś - komentował dr Furmanek. 

W Pietrowicach Wielkich odkryto osadę z epoki brązu, słynny pietrowicki rondel, który stał się tematem licznych doniesień prasowych, w tym w tygodniku Newsweek. Jego odnalezienie stało się możliwe dzięki... Google Earth, gdzie na zdjęciach archeolodzy wypatrzyli obiekt w kształcie rondla o średnicy około 180 m. Mieli nadzieję, że to obiekt mający przynajmniej 5 tys. lat, związany z kultem oraz obserwacjami astronomicznymi. Dokładnie badania nie potwierdziły jednak neolitycznej proweniencji znaleziska, choć zdaniem dr. Furmanka, jest ono wyjątkowo ciekawe, a zdaniem gminy warte wyeksponowane w ramach przestrzennego muzeum. Pomiędzy fosami odnaleziono pochówki, a funkcja obiektu wciąż nie jest dokładnie znana. Najprawdopodobniej - z powodu braku wewnątrz zabudowy - pełnił on funkcję społeczną, być może spotkań i kultu. 

 

 

JEŻELI POJEMNIK ULEGNIE ZAGINIĘCIU LUB ZNISZCZENIU , ZGADZAM SIĘ NA REAKTYWACJĘ O ILE BĘDZIE TO POJEMNIK MIN. ,, MAŁY " A LOGBOOK NIE BĘDZIE SKRAWKIEM PAPIERU ! , JEŻELI NIE JESTEŚ PRZYGOTOWANY , DARUJ SOBIE I POCZEKAJ NA NAPRAWĘ

BYLE JAKOŚĆ BĘDZIE USUWANA W LOGACH

Dodatkowe waypointy
Etap Symbol Typ Współrzędne Opis
Interesujące miejsce --- ślady osady neolitycznej tzw. Rondel
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Wpisy do logu: znaleziona 44x nieznaleziona 0x komentarz 1x Wszystkie wpisy