Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Korczakianum - OP1D3B
Korczakowski dom dziecka
Eigenaar: Mider
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 110 meter NAP
 Provincie: Polen > mazowieckie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Micro
Status: Gearchiveerd
Geplaatst op: 28-07-2009
Gemaakt op: 28-07-2009
Gepubliceerd op: 28-07-2009
Laatste verandering: 12-04-2011
58x Gevonden
1x Niet gevonden
11 Opmerkingen
watchers 2 Volgers
2 x Bekeken
39 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
12 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: Czajorek, GeoDrap 224, geotomo, Johnny224, m_korch, MMJ, PUG II BIELANY, radosny, shchenka, smok6, tec777, Xlord
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Take something to write  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL
Tym razem chciałbym Was zabrać na wycieczkę do domu dziecka. Nie jest to jednak jakiś dom dziecka a dom, który został założony i był prowadzony przez Janusza Korczaka. Korczak był prekursorem działań na rzecz praw dziecka, całkowitego równouprawnienia dziecka, wprowadził samorządy wychowanków, które miały prawo stawiać przed sądem swoich wychowawców. Wprowadził pierwsze pismo publikowane przez dzieci. Był prekursorem działań resocjalizacji nieletnich, diagnozowaniem wychowawczym, opieką nad dzieckiem trudnym.

Posiadał znakomite wyczucie psychiki dziecięcej, a jego postawa pełna szacunku i zaufania do dziecka stała się podstawą systemu pedagogicznego łączącego zasadę kierowania dziećmi z zasadą ich samodzielności. Samorząd, gazetka dziecięca, a także osobowość wychowawcy były formami pobudzającymi aktywność społeczną dzieci w tym systemie. Żądał równouprawnienia dziecka, poważnego traktowania jego spraw i przeżyć, wychowania w umiłowaniu dobra, piękna i wolności.

Swoje zasady wychowawcze Janusz Korczak wykładał w pismach pedagogicznych, z których najważniejszy jest cykl Jak kochać dziecko oraz w Instytucie Pedagogiki Specjalnej i w Wolnej Wszechnicy Polskiej.

Szukając tej skrytki odwiedzicie Dom Sierot – sierociniec dla dzieci żydowskich założony przez Janusza Korczaka i Stefanię Wilczyńską, działający pomiędzy 1912 a 1942.

W 1906 roku towarzystwo Pomoc dla Sierot (mające siedzibę na ulicy Franciszkańskiej 2) podjęło decyzję wybudowania własnego domu dla dzieci. W dniu 12 maja 1910 roku zakupiono przy ulicy Krochmalnej 92 plac za kwotę 24.000 rubli. Powołano Komisję Budowlaną pod przewodnictwem Izaaka Eliasberga. W jej skład wchodził także Janusz Korczak. W dniu 14 czerwca 1911 roku położono kamień węgielny pod budynek przeznaczony dla 106 dzieci. W dniu 7 października 1912 roku Janusz Korczak - dyrektor Domu Sierot i Stefania Wilczyńska - naczelna wychowawczyni, wprowadzili pierwszych wychowanków - 85 dzieci żydowskich. W suterenie znajdowały się: kuchnia, pralnia, kotłownia, szatnie dla dzieci, rozbieralnia i pokój kąpielowy. Na parterze największą powierzchnię zajmowała sala rekreacyjna pełniąca także funkcję jadalni. Tu znajdowały się klasy do odrabiania lekcji oraz kancelaria. W maleńkim pokoiku mieścił się sklepik. Dom początkowo znajdował się na ulicy Krochmalnej 92. Na pierwszym piętrze mieszkali bursiści, drugie piętro zajmowały dwie ogromne sypialnie (chłopców i dziewcząt). Obok sypialni dziewczynek był pokój Stefanii Wilczyńskiej oraz izolatka dla chorych. Na poddaszu znajdował się pokój Korczaka, który mieszkał tu do 1932 roku. Od 1914 Korczak był w armii rosyjskiej. Wrócił do Domu w 1919 roku. W czasie nieobecności Korczaka domem kierowała Stefania Wilczyńska w czasie I wojny światowej oraz podczas jego podróży do Palestyny w latach 1934 i 1936. Strych został zburzony podczas drugiej wojny światowej i nigdy nie był odbudowany. W 2009 roku budynek znajduje się przy Jaktorowskiej 6 i mieści się w nim Dom Dziecka nr 2 imienia Janusza Korczaka oraz Ośrodek Dokumentacji i Badań Korczakianum

W 1940 hitlerowcy utworzyli Getto warszawskie. Dom sierot znalazł się po stronie aryjskiej. Niedaleko od utworzonej granicy getta, przy ul. Chłodnej 33, znajdował się gmach Szkoły Handlowej im. Roeslerów. Pomiędzy Domem Sierot a Szkołą Handlową nastąpiła wymiana lokali, a Janusz Korczak i dyrektor Szkoły zobowiązali się wzajemnie zwrócić sobie budynki w stanie niezniszczonym. Przeniesienie Domu Sierot z Krochmalnej do getta nastąpiło przypuszczalnie w ostatnich dwóch dniach października lub na początku listopada 1940 roku. Nowy lokal był mniejszy, nieprzystosowany do potrzeb zakładu opiekuńczego dla dzieci. Mieszkało tam kilka rodzin żydowskich.

Budynek przy ul. Chłodnej 33 uległ zniszczeniu w czasie Powstania Warszawskiego. Szkoła im. Roeslerów obecnie (2009) nie istnieje. W dniu 21 października 1941 roku Niemcy wydali zarządzenie o zacieśnieniu granic getta. Dom Sierot z ul. Chłodnej przeniesiono do budynku przy ul. Śliskiej 9/Siennej16 (dwie równoległe ulice). Z Siennej/Śliskiej Korczak i 192 sierot i 10 wychowawców zostało przewiezionych do obozu w Treblince 5 lub 6 sierpnia 1942 roku.
[źródło informacji i zdjęć: pl.wikipedia.org]

Sama skrytka znajduje się po lewej stronie furtki prowadzącej na teren Korczakianum schowana w drzewie wychodzącym na ulicę.
Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
Budynek około 1935 roku
Janusz Korczak
Budynek w chwili obecnej
Tu szukajcie