Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 61 m n.p.m.
Województwo:
Polska > kujawsko-pomorskie
Typ skrzynki:
Tradycyjna
Wielkość:
Mikro
Status:
Zarchiwizowana
Data ukrycia: 07-07-2009
Data utworzenia: 06-07-2009
Data opublikowania: 07-07-2009
Ostatnio zmodyfikowano: 12-06-2015
104x znaleziona
5x nieznaleziona
3 komentarze
4 obserwatorów
5 odwiedzających
78 x oceniona
Oceniona jako:
dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Niegdyś młyn, obecnie obiekt w stanie całkowitego rozkładu, grożący zawaleniem. Jest to dawny parowy młyn zbożowy Leopolda Richtera. Pochodzi z lat 80. XIX w. Był to jeden z największych na Pomorzu parowych młynów zbożowych. Pierwszy młyn w Toruńskiej dzielnicy Mokre wybudował w XIX wieku Gustav Regitz. Jego firma znalazła się jednak na skraju bankructwa, więc na części gruntów młyn parowy pobudował inny toruński przedsiębiorca Gustav Gerson. Od niego młyny zakupił i rozbudował warszawiak Leopold Richter. Miejsce wybrane pod inwestycję zaopatrzone było w dwie istotne rzeczy: rzeczkę, której wody miały napędzać koło młyńskie i bocznicę kolejową dworca Toruń-Mokre. W latach 80. zaczęto wznosić pierwsze spichlerze i młyn, produkcja ruszyła w 1887 r. Młyn parowy zbudowano na planie litery „L” połączony z budynkiem kotła (od strony wschodniej), na zapleczu działki znajdował się skład węgla i stajnie, od strony ul. Kościuszki wzniesiono dom z założeniem ogrodowym z wolno stojącym budynkiem gospodarczym i stajnią.
W 1909 r. do południowej ściany młyna dostawiono spichlerz, a w 1916 r. przed jego zachodnią elewacją zbudowano dodatkowy spichlerz, obydwa budynki zaprojektował E. Hoffmann. W okresie międzywojennym dokonano przebudowy i modernizacji kompleksu, które w efekcie zatarły pierwotny wygląd Młyna Parowego Leopolda Rychtera. W 1941 roku część budynku strawił pożar. Wówczas Niemcy dobudowali do kompleksu nowy młyn żytni z charakterystyczną bryłą nawiązującą do toruńskiego gotyku.
Obiekt znajduje się w fazie remontu i przebudowy - postawione zostaną od nowa silosy, elewacje zostanie odświeżona na potrzeby inwestora.
Na ścianie budynku od strony ul. Kościuszki znajduje się pomnik martyrologii młynarzy, składający się z 2 tablic oraz znicza w formie koła młyńskiego, odsłonięty w 1967 r. Pomnik poświęcony zamordowanym przez hitlerowców pracownikom młyna, podejrzanym o udział w sabotażu przygotowanym przez Polską Armię Powstania w 1941 r.
Kesz to mikromagnetyk umieszczony w okolicy w/w tablicy.
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.