Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
A106- Zamek Wedlów w Tucznie. - OP1BAF
Ukryty skarb Wedlów, element linii Wału Pomorskiego.
Owner: Arishia
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 89 m. ASL.
 Region: Poland > zachodniopomorskie
Cache type: Multicache
Size: Large
Status: Ready for Search
Time required: 0:19 h    Distance to travel: 1.00 km
Date hidden: 17-06-2009
Date created: 16-06-2009
Date published: 17-06-2009
Last modification: 06-10-2012
69x Found
4x Not found
1 notes
watchers 9 watchers
69 visitors
56 x rated
Rated as: Excellent
10 x recommended
This cache is recommended by: błyskawicagrzmot, Ciachol, d2wid2, DriadaK, Dziubek, Jaro_Piła, Jendrek.gd, mlodszy, OSPREY, pol245
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Periodical/Paid  Go geocaching with children  Fixed by magnet  Nature  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

 Skrzynka w serwisie od 12.08-12.09. Już jest sprawna. 

Pierwszy, ceglano - kamienny gotycki dom został wzniesiony na kwadratowym planie 35x35 m. z kwadratowym dziedzińcem otoczonym grubym, ceglanym murem, ze wschodnim skrzydłem dla mieszkańców. Położony na szczycie stromego wzgórza, otoczony wodami dwóch jezior i bagnami z trzech stron, Zamek był dobrze bronioną fortecą, dominującą nad miasteczkiem Tuczno.

W 1331 roku osada została obdarzona przez rodzinę Wedlów prawami miejskimi. Przez 200 lat miasto i Zamek były świadkami zgromadzń rodziny i jej politycznych spotkań. W 1542 roku gdy aspekty religijne poróżniły Wedlów - rodzina rozdzieliła się na dwie gałęzie. Jedna z nich przyjęła nazwisko Wedel - Tuczyński (od nazwy miasta) i związała się ściśle z Polską.

Od tego czasu zaczęła postępować dalsza przebudowa Zamku. Po przeciwnej stronie skrzydła mieszkalnego został wybudowany nowy budynek z głębokimi piwnicami o wymiarach 8x11 m. W XVI w. rodzina Wedlów Tuczyńskich zmodernizowała rezydencję. Między rokiem 1542 i 1581 Stanisław Tuczyński przeprowadził ogólną przebudowę gotyckiego Zamku, tworząc w ten sposób całkowicie nowy, renesansowy budynek.

Szesnastowieczne przebudowy Zamku nie zniszczyły gotyckiego układu dziedzińca zamkniętego siedmiometrową ścianą ceglaną. Lata 1608-1631 przyniosły dalsze zmiany. Krzysztof Tuczyński dodał dwa kompletnie nowe, zachodnie i południowe skrzydła. Dziedziniec został zamknięty trzema skrzydłami i ceglanym murem.

W XVII w. fasady tych skrzydeł otrzymały nowy barokowy kształt a dziedziniec otwarto przez zburzenie muru. W ten sposób średniowieczna twierdza została przemieniona, zgodnie z ówczesną modą, w bogatą rezydencję rodziny Tuczyńskich.

Wraz ze śmiercią ostatniego z Wedlów - Andrzeja Tuczyńskiego w 1717 r. Zamek przechodził z rąk do rąk, stając się coraz bardziej zaniedbany. W 1772 r. miasto Tuczno i Zamek dostały się pod panowanie pruskie. W 1846 r. zachodnie skrzydło zostało kompletnie przebudowane, lecz Zamek ciągle nie stracił swego monumentalnego charakteru.

Na początku XX w. list burmistrza Tuczna mówi, że Zamek został prawie całkowicie zniszczony. Po interwencji władz Piły i Berlina budynek został odnowiony i przekazany jako szpital niemieckiej charytatywnej organizacji “Caritas”.
Podczas wojny Zamek tworzył, ogniwo umocnień stanowiących linię niemieckiej obrony “Wał Pomorski”. Wraz z zabudowaniami rynku został wysadzony w powietrze przez wycofujące się wojska radzieckie w 1946 roku. Rekonstrukcja rozpoczęła się w 1966 roku. Po drobiazgowych historycznych i architektonicznych studiach rekonstrukcję zakończono i Zamek otwarto w 1976 r. jako Dom Architektów: Stowarzyszenie Architektów Polskich.

Zamek Tuczno: tu

Osoby nie zainteresowane zabytkami historycznymi i nie lubiące skrzynek magnetycznych proszone są o nie szukanie tej skrzynki!

Koordynaty mocno przybliżone, aby nie było załatwo-zamek widać z daleka!Kesz ze skarbami WEDLÓW został dobrze ukryty i aby go odnaleźć trzeba najpierw zlokalizować na terenie około zamkowym bunkier-element  linii Wału Pomorskiego, z którego był prowadzony ostrzał szosy wjazdowej do Tuczna. Schron jedno izbowy o odporności "C" z wysadzoną ścianą przednią.

W tym oto umocnieniu zostały skitrane informacje, które doprowadzą was do skarbu. Umocnienia te wykorzystywane są jako schowek na drewno do ogniska. A mikro-magnetyczna skrzynka siedzi w środku.

Do wydobycia  skrzyni ze złotem potrzebne rękawiczki! Proszę o bardzo dobre i staranne zamaskowanie kesza.

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Nature reserve areas
This geocache is probably placed in a nature protection area:  
Drawieński Park Narodowy
Pictures
Zamek
Wieża
Park
Punkt informacji OC