Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
(PŚ54) Bonifacy Bałdyk - OP91Z9
Eigenaar: Fortitudo007
Deze cache maakt deel uit van GeoPath!
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: meter NAP
 Provincie: Polen > śląskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Klein
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 11-08-2019
Gemaakt op: 11-08-2019
Gepubliceerd op: 15-08-2019
Laatste verandering: 15-08-2019
80x Gevonden
0x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 3 Volgers
90 x Bekeken
62 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
1 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: norbinorek
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Nature 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Bonifacy Bałdyk był uczestnikiem powstań śląskich, działaczem plebiscytowym i pierwszym burmistrzem Żor. Ze względu na jego zasługi i działalność na rzecz polskości Śląska, tuż przed wybuchem wojny Niemcy wpisali go na listę proskrypcyjną jako jednego z tysięcy Polaków przeznaczonych do likwidacji.

Urodził się 25 maja 1879 we wsi Kobierno w Wielkopolsce. Jako uczeń gimnazjum w Krotoszynie działał w Organizacji Młodzieży Narodowej. W Poznaniu otrzymał dyplom pomocnika aptekarskiego, następnie podjął studia farmaceutyczne w Berlinie, ale został relegowany za działalność polityczną.

W 1913 r. przybył do Żor na Górnym Śląsku, gdzie podjął pracę jako aptekarz, a następnie jako właściciel apteki. Od samego początku pobytu w Żorach zaangażował się w działalność narodową, społeczną i kulturalną, m.in. jako kierownik miejscowego chóru.

W grudniu 1918 r. uczestniczył w obradach polskiego Sejmu Dzielnicowego w Poznaniu jako przedstawiciel Polaków z powiatu rybnickiego. Gdy na początku roku 1919 r. Niemcy w Żorach zorganizowali wiec, przedstawiając w sposób zafałszowany sprawę polską, wystąpił w jej obronie. Trafił za to na pół roku do więzienia w Brzegu.

W czasie plebiscytu w sprawie przyłączenia Śląska do Polski współpracował z Polskim Komitetem Plebiscytowym w Rybniku oraz kierował akcją plebiscytową w Żorach. Podczas III powstania śląskiego organizował zaopatrzenie w broń, żywność i środki opatrunkowe.

W latach 1922-1925 jako burmistrz był przewodniczącym komisarycznej Rady Miejskiej w Żorach. W 1926 r. wszedł w skład Rady Naczelnej Narodowego Związku Powstańców Śląskich i Byłych Żołnierzy. Pełnił też funkcję prezesa założonego w 1927 r. Banku Ludowego w Żorach. Dzięki jego staraniom wybudowano w mieście gimnazjum państwowe.

Zmarł 30 kwietnia 1940 r. w więzieniu w Strzelcach Opolskich. Odznaczony Krzyżem na Śląskiej Wstędze Waleczności i Zasługi oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Polonia Restituta. Po śmierci został pochowany na cmentarzu w Żorach, ale kilka dni po pogrzebie jego ciało bojówkarze Hitlerjugend wyrzucili z grobowca, a w nim urządzili śmietnik. W 1952 roku ekshumowano je i na powrót złożono w odbudowanym grobowcu.

Dzisiaj po Bonifacym Bałdyku jest w Żorach m.in. ulica Bałdyka na Starym Mieście, a jedną z ławeczek na Rynku, nazwano jego nazwiskiem oraz zabytkowy domu przy ul. Szeptyckiego z tablicą upamiętniająca pobyt Józefa Piłsudskiego w Żorach.

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
Bonifacy Bałdyk
Tego drzewka szukaj
Logs: Gevonden 80x Niet gevonden 0x Opmerking 0x Afbeelding 1x Alle logs Galerij