Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
(PŚ40) Ryszard Mańka - OP90QD
Dowódca baonu mysłowickiego
Eigenaar: coosiek
Deze cache maakt deel uit van GeoPath!
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: meter NAP
 Provincie: Polen > śląskie
Cache soort: Puzzel Cache
Grootte: Klein
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 15-08-2019
Gemaakt op: 14-06-2019
Gepubliceerd op: 15-08-2019
Laatste verandering: 15-08-2019
65x Gevonden
0x Niet gevonden
1 Opmerkingen
watchers 3 Volgers
106 x Bekeken
54 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
34 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: Aikido, ankos, baranek84, Bartek111, brixtom, Chochlik., crazy_baby, gagu, hirsch team rodzinny, Holka, Hr. Jan Usz, Inikara, iwonia1999, jemiolka, karwdo, keram58, kross, Mario&Monia, martuś, Mensor, mziolko, Nannette, norbinorek, Oni_no_Pejot, palinq, R-Sol, Remol19, rubin, Seamair, Sinistram Tarso, Tris, Urbex Bamber, WRÓBEL., Zespół EŁ
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Nature  Access only by walk 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

 

100

Powstańcem śląskim, któremu dedykowana jest ta skrzynka był Ryszard Mańka. Urodził się 13 stycznia 1892 w Niwce (obecnej dzielnicy Sosnowca). Po ukończeniu szkoły podstawowej zamieszkał w Mysłowicach. W czasie I wojny światowej jako obywatel niemiecki został powołany do walki na froncie. Po jej zakończeniu przystąpił do tworzenia Polskiej Organizacji Wojskowej dla okręgu mysłowickiego. 

Ryszard Mańka pełnił funkcję dowódcy baonu w trzech powstaniach.

Podczas I powstania śląskiego do najcięższych i najbardziej krwawych walk można zaliczyć zacięty bój o Mysłowice, który trwał aż 7 dni. Jego oddział przeciwstawił się liczniejszemu i lepiej uzbrojonemu oddziałowi niemieckiej straży granicznej tzw. "Grenzschutz-u". Niestety, nie chcąc doprowadzić do stanu oblężenia Mysłowic wydał rozkaz o wycofaniu podległych mu grup bojowych wraz z rannymi i poległymi powstańcami, które przeniosły się do Modrzejowa, Niwki i Jęzora.

II powstanie śląskie wybuchło z 18 na 19 sierpnia 1920 roku. Mańka otrzymał wsparcie od załóg kopalnianych z Mysłowic, Nowej Przemszy i kopalń szopienickich. Podczas gdy górnicy zapewniali o swojej gotowości do walki, Niemcy zorientowali się, że po stronie polskiej trwają przygotowania do odbicia kopalni w Mysłowicach. Powstańcy otoczyli Mysłowice zajmując okoliczne pagórki i hałdy. Następnie zaatakowali kopalnię, ale natarcie zostało zatrzymane seriami z broni maszynowej, co doprowadziło do odwrotu sił śląskich. Powstańcy skierowali się do centrum miasta. Po kilku godzinach walk Mysłowice znalazły się w rękach powstańców. Podbudowani zwycięstwem żołnierze ponowili szturm na kopalnię. Tym razem akcja zakończyła się sukcesem. Mysłowice były jedynym na Górnym Śląsku miastem, w którym powstańcy pod dowództwem Ryszarda Mańki utrzymywali swoją pozycję od 20 sierpnia aż do 4 października 1920 roku.

Z 2 na 3 maja 1921 roku wybucha III powstanie śląskie. Oddziały przejęły w krótkim czasie kontrolę nad Mysłowicami, skąd oddelegowane do Katowic, uczestniczyły w zajęciu miasta. W czasie walk o Świętochłowice Mańka został ranny i musiał wycofać się z frontu. 

Za swoje zasługi w organizowaniu oddziałów powstańczych oraz za udział w walkach o przynależność państwową Górnego Śląska Ryszard Mańka mianowany został oficerem Wojska Polskiego. Odznaczono go również licznymi krzyżami za waleczność i zasługi. Po przejściu do rezerwy zajął się kupiectwem. Gdy we wrześniu 1939 roku wojska hitlerowskie wkroczyły do Mysłowic Mańka powrócił do rodzinnej Niwki, gdzie zmuszony był się ukrywać. Donos do władz okupacyjnych spowodował aresztowanie Mańki. Został uwięziony w obozie koncentracyjnym w Sachsenhausen (lub Dachau), gdzie zmarł najprawdopodobniej 30 maja 1940 roku.

 

Skoro każdy z was przeczytał już skrupulatnie opis to pora dowiedzieć się czegoś o samej skrzynce;):

1. Znajdź.

2. Delikatnie wyjmij.

3. Otwórz.

4. Przeanalizuj zawartość.

5. Nie zapomnij spisać cyfry z logbooka.

 

Skrzynka sama w sobie jest bardzo prosta i nie powinna Ci zająć dużo cennego czasu. Wszak jeszcze dużo keszy wokół jest do znalezienia:PNa współrzędnych dowiesz się wszystkiego co potrzeba.

Proszę! Odkładajcie wszystko na miejsce z taką starannością jakby to była wasza skrzynka. Niech służy jak najdłużej.

 

Powodzenia!

 

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
SPOJLER