Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Pałacyk- Sławięcice - OP1A7D
Skrzynka w pałacyku w Sławięcicach
Właściciel: Napadl
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 193 m n.p.m.
 Województwo: Polska > opolskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Normalna
Status: Zarchiwizowana
Czas: 0:30 h    Długość trasy: 2.00 km
Data ukrycia: 23-05-2009
Data utworzenia: 23-05-2009
Data opublikowania: 23-05-2009
Ostatnio zmodyfikowano: 10-04-2012
29x znaleziona
0x nieznaleziona
2 komentarze
watchers 3 obserwatorów
11 odwiedzających
23 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Skrzynka niebezpieczna  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL
Witam wszystkich serdecznie!
 
Na początek trochę historii:
 
W połowie XIII wieku istniała tu rezydencja (zamek) książąt opolskich, którzy tu bardzo często przebywali o czym świadczą liczne wystawiane w tej miejscowości dokumenty. Już w roku 1260 nazywano Sławięcice miastem co spowodowało zatarg z biskupem wrocławskim Tomaszem, gdyż stanowiło konkurencję dla sąsiedniego Ujazdu będącego własnością biskupów wrocławskich. Powiat sławięcicki istniał od XVI do połowy XVIII wieku. Kościół parafialny pod wezwaniem św. Katarzyny istniał już w 1287 roku - w tym czasie Sławięcice należały do ks. kozielskiego.
Po śmierci ostatniego księcia opolskiego Jana II dobra sławięcickie stały się własnością królewską i w 1558 roku wydzierżawione Wilhelmowi von Oppersdorff, ale już w 1606 roku sprzedane Janowi Bohuszowi von Zwole. W ciągu XVII wieku właściciele zmieniali się bardzo często.
Byli to hrabiowie Henkel (od 1678 r.), hr. Flemming (od 1702 r.) i hr. Hoym (od 1714 r.). W 1782 r. właścicielami Sławięcic zostali poprzez ożenek z hr. Hoym książęta von Hohenlohe-Ingelfingen. W 1945 r. pałac był w posiadaniu księcia zu Hohenlohe-Oehringen.
Pierwszy pałac był masywnym czworokątnym budynkiem pokrytym gontami otoczonym fosą. Spalił się w 1827 r. po uderzeniu pioruna. Na tym samym miejscu wybudowano w 1836 r. nowy trzypiętrowy pałac, do którego w latach 1867-68 dobudowano skrzydła.
W 1945 r. pałac został uszkodzony, ruina spłonęła w 1948 r. i została rozebrana, zachował się jeden boczny portyk.

Z tym miejscem jest silnie związana historia III Powstania Sląskiego, gdyż 4 maja 1921 r. powstańcy wkroczyli do pałacu i na miesiąc urządzili w nim siedzibę sztabu I dy­wizji wojsk powstańczych. Przebywali w nim m.in. major Jan Józef Ludyga-Laskowski, dowódca I dywizji i zastępca naczelnego, wodza, oraz Wojciech Korfanty - przywódca III pow­stania śląskiego. Do dziś, niedaleko zamku znajduje się sciana, przy której rozstrzeliwano powstańców po przegranym powstaniu, jak również pomnik im poświęcony.

Celem wycieczki nie będzie jednak główny pałac w Sławięcicach, ale pomnik poświęcony bojownikom z III Powstania Śląskiego. Naszą wycieczkę zaczynamy koło pomnika, gdzie można ewentualnie zostawić auto (50o 22.8271 N, 018o 18.5120 E). Następnie, wchodzimy na drogę, idziemy w lewo i wchodzimy w pierwsza ścieżkę w głąb ruin. Dalej, można iśc według namiarów GPS. Namiary zaprowadza nas do "pałacyku" (letnia siedziba księcia- tam też szukajccie skarbów :)), w okolicy której stoją ruiny zabudowań gospodarskich i ściana, przy której rozstrzeliwano powstańców.  Jeszcze kilka lat temu znajdowała się tam pamiątkowa tablica z opisem miejsca, jednak teraz, mimo długich poszukiwań nie mogliśmy jej odnaleźć.

Należy uważać na dziury w ziemi i rózne kawałki drutów walające się po okolicy!

Polecam przy okazji poszukiwań rozejrzeć się po okolicy, można spotkać wiele ruin, pozostałości po budynkach wysadzonych przez wycofujące się wojska niemieckie. Dodatkowo, idąc wzdłuż głownej ścieżki można dojść do pozostałości głównego pałacu ze Sławięcic.

O ile czas pozwoli polecam również odwiedzić pobliskie skrzynki: "Arbeitslager Blechhammer" i "Obóz pracy- Sławięcice", obie nierozerwalnie związane z tym miejscem.

Miłego szukania!
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Pomnik powstańców
Tablica pamiątkowa
Poszukiwany pałacyk
Na pewno tego chcesz?